Çiftçiler tırpanla maden prizma geleneğini sürdürüyor

Çiftçiler tırpanla mal biçme geleneğini sürdürüyor

ARDAHAN – Ardahan’bile geçimini çiftçilikle sağlayan vatandaşlar, esrar prizma döneminin başlamasıyla tarım aletlerinin giremediği bölgeleri tırpanla biçmeye başladı.

Kent merkezine 43 kilometre uzaklıkta mevcut 2 bin 231 rakımlı Tunçoluk köyündeki çiftçiler, kavurucu sıcaklarda tırpanla sarıkız biçiyor. Şita için besledikleri hayvanlara gizler ve saman hazırlığı işleyen çiftçiler, sabahın erken saatlerinde, tarım aletlerinin giremediği bölgede yardımlaşarak gruplar halinde mal biçimi yapıyor. Motorin fiyatının faziletli olmasının bile cet mesleğine dönmeye zorladığını tamlayan Bilgelik Demirci, “Sabık yıl kuraklıkla savaşım ettik. Bu sene Allah’a şükür bol ve artımlı geçiyor. Çiftçinin yüzü gülüyor ama motorin fiyatının efdal oluşundan ortalık tırpanla biçime devam ediyoruz. Mazot fiyatının faziletkâr olmasından periferi yüzyıllık tırpan usulüyle, yani baba mesleğinden bitmeme ediyoruz. Mazottansa bu bizim için daha gani” dedi.

İl dışından gelen samanın hayvanların öldürme olmasına neden olduğunu söyleyen Demirci, “Haricen mevrut saman hayvanlarımıza uymazlık veriyor. Bu nedenle hayvancılık yapamıyoruz. Maalesef hayvanlara haricen gelen samanı yedirdiğimizde hayvanlarımız temizlik oluyor. Fakat kendi topraklarımızda ektiğimiz mahsulat seçkin ant eli nimetli oluyor. Hayvanlarımızı beslemede henüz ongun verim alıyoruz. Dışarıdan gelip burada satılan saman bizim için değme zaman zararlı oluyor. Bu yıl yağışların birlikte etkisiyle çiftçinin yüzü güldü. İnşallah sezon mübarek beğenilir” dedi.

Çiftçiler biçtikleri otları balyalayıp kışın hayvanlarına çevirmek amacıyla taşıyıp depoluyor.Share: