CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ‘REFERANDUM’ ÇAĞRISI

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, başörtüsüne ilişkin tartışmaları anayasal güvence altına alacaklarını söyledi. Konuyu divan gündemine getireceklerini hatırlatan Erdoğan, suratsız karar çıkması durumunda Kılıçdaroğlu’na halk oylaması çağrısı yaparak, Bu konuyu kanunuesasi güvencesi altına almayı öneri ettim. Bakalım gelebilecek mi göreceğiz. Biz hazırlıkları yaptık. Esas değişikliğini Meclis’e göndereceğiz. Gaye cemi milletimiz bunu görsün, yandaşlarını üstelik tanısın, altılı masayı birlikte tanısın dedi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, şişman küşat törenine gelmek üzere Malatya’evet geldi. Havalimanında protokol üyeleri eliyle karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, otobüsle Malatya Büyükşehir Belediyesi yanındaki miting alanına ilerlerken, kendisine bağlılık gösterisinde kâin vatandaşları selamladı. Polis Güçleri helikopterinin havadan pervaz yaptığı miting alanında platforma çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, namına tabiiyet gösterisinde bulunanları selamladı. Alanı dolduran kalabalığa seslenme fail Cumhur Reisi Erdoğan, 2 sene aradan sonradan Malatya’evet geldiğini belirterek, Tahminî iki yıllık aranın ardından gine Malatya’birlikte sizlerle karşı karşıya hasret gidermenin memnuniyeti içerisindeyim. Rabbim dirliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi, muhabbetimizi daim eylesin dedi.

Malatya’nın ülkeye makro hizmetler yaptığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerinin dahi şehre 20 yılda şanlı yatırımlar kazandırdıklarını ifade ederek, Malatya’ya 20 yılda ne kadar envestisman yaptık biliyor musunuz 33 milyar liralık envestisman yaptık. Uygun Malatya’evet bu yatırımlar. ve bu yatırımlar, eğitimde ve sporda 5236 adet bakir sınıf, 7848 yaşama kapasiteli yüksek öğrenim az binaları 56 sayı spor tesisi düz yazı ettik. Nerede Malatya’da. Toplumsal yardımlarda, Malatyalı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza bütün 4,5 bilyon lira tutarında kök aktardık. Sizleri yalnız bırakmadık, bırakmayacağız ve bu yola hakeza devam edeceğiz. Sağlıkta 14’ü hastaneden oluşan toplam 68 sağlık tesisi yaptık. TOKİ yoluyla Malatya’dahi hangi kadar konut yaptık biliyor musunuz 17bin 843 bölük projesini hayata geçirdik. Ara Vermek bulunmayan. O büyüklüğünde. Malatya’mıza evvel evim kampanyamız kapsamında bütün 2500 ev ile ilk aksiyon yerim projemiz kapsamında 500 hisse senedi yeri elan kazandırıyoruz. Ayrıca 12 bin 500 konutluk arsayı da kişi evini fayrap etmek talip vatandaşlarımıza sunuyoruz. Kuralar çekilecek ve dizge buraların sahibi olacak. Ulaştırmada 36 kilometreden devraldığımız Malatya’daki mukassem el uzunluğunu 462 kilometreye çıkardık. Nereden nereye. Tarım ve ormanda Malatya’ya 14 baraj, 12 sulama tesisi, 48 sivri esirgeme tesisi ve 10 nüsha hidroelektrik santrali mensur ettik. 410 bin dekara tarımsal araziyi sulamaya açtık. Malatyalı çiftçilerimize bütün 1,8 milyar teklik tutarında zirai bindi verdik diye niteleyerek konuştu.

133 PROJENİN AÇILIŞI YAPILIYOR

Malatya’de yapımı tamamlanan 132 projenin açılışını gerçekleştireceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti

Bugün sizlerle hasret gidermenin yanı sıra toplanmış envestisman tutarı 8 milyar lirayı geçen hatta edimsel rakamla 19 milyar lirayı bulan 133 ayrı projenin resmi açılışını buradan yapacağız. Malatya’ya elimiz abes gelmedik. Zaten komple mahmul geldik. Hani o birileri var ya birileri. Erkek Kemal, evet hanımefendi. Tamam bunlar hangi yapar ya Bunlar buraya geldiği devir herhalde gezgin olarak geliyorlar. Var mı tıpkısı yatırımınız Yok. Amma biz yatırımların açılışı için geliriz. Açım programımız kapsamında eğitimde, anaokulundan liseye 9 ayrı projeyi resmen hizmete sunuyoruz. Sağlıkta 300 yataklı vagon Battalgazi Fehamet Hastanesi’ni, 100 yataklı Doğanşehir Izzet Hastanesi’ni değişik ilçelerimizdeki esenlik yatırımlarını birlikte zaman hizmete açıyoruz. Ulaştırmada; Malatya’yı Sivas’a bağlayan 104 kilometrelik, Hekiman yolunu güzergahındaki 6 kilometreyi aşan 8 tünel. Özen edin, dağları deldik. 8 tüneli ve 2,4 kilometreyi bulan 14 köprüsüyle birlikte yöntemince hizmete alıyoruz. İhale bedeli 711 milyon lira, güncel rakamla 2,6 bilyon liralık olan bu kez yardımıyla güzergahtaki yolculuk süresi ne olacak biliyor musunuz 35 an kısalacak. Malatyalıya bu uygun. Elan kısa zamanda ayrıntılı yolları ne yapalım, kısaltalım dedik. Kardeşlerim tıpkısı şekilde Battalgazi kavşağı ve yolu ile Bayan Çiftliği Köprüsü’nü dahi bugün hizmete açıyoruz. Göç İdaremizin 400 yabanlık Izansız Yöneltme Merkezi başta görünmek için mütenevvi kurumlarımıza ilgilendiren bakım binaları ile Kızılay’ımızın istihsal üssünün resmi açılışlarını de bugün buradan yapıyoruz. Battalgazi, Pötürge, Kermen, Doğanyol, Yeşilyurt ilçelerimizde tamamladığı 3 bin 482 konutu ve ahırlı karye evini da buradan hizmete açıyoruz. Envestisman bedeli 1 milyar 94 milyon liralık olan bu konutlarda hak sahiplerimizin sağlıkla, huzurla, selametle oturmasını diliyorum. Belediyelerimizin birlikte tamamlanan haddinden fazla büyük yatırımları var. Büyükşehir belediyemizin 4 milyar 276 milyon liralık yatırımla değişik ilçelerimize kazandırdığı asfalttan yer düzenlemesine, yoldan altyapıya sarıerik deposundan fabrikasına bütün 30 ayrı ürün ve hizmeti buradan bugün yöntemince açıyoruz.

‘TÜRKİYE’Yİ REFORMLARLA BULUŞTURDUK’

Türkiye’yi 20 yılda el erki ve kalkınma reformlarıyla buluşturduklarına ilgi calip Erdoğan, konuşmasına şöyle bitmeme etti

Bunları yaparken hep ayrımsız hayalimiz vardı. Bu hayalet ülkemizi ve milletimizi bir zaman dünyada hak ettiği seviyeye çıkarmaktı. Vesayetle kavgamızı üstelik, çarpış teşebbüslerine direnişimizi da, yedi düvele karşı verdiğimiz mücadeleyi üstelik bütün aynı gayeyle yürüttük. Siyasi istikrarsızlığı, yeni idare sistemimizle aştık. Düzenlilik kaygılarının önünü, terörle mücadeleyi, sınırlarımız ötesine doğrudan kaynağına inerek kestik. Eskiden yıldırı neydi Sorunlarda tıpkısı numaraydı. Demin kaldı mı Intizar beddua! Nereden nereye. Milletimizin günce hayatının kalitesini ürün ve hizmet siyasetimizle yükselttik. Vaktiyle akşam saat 9-10dan sonra sokaklara çıkılabiliyor muydu Müfit. Deminden yarın ben Diyarbakır’dayım. Diyarbakır’bile akşam 8-9-10’dan sonra hariç çıkılmazdı. Ama demincek akşam saat 12-1 hep restoranlarda, kafeteryalarda yemeğini yiyor, sabaha büyüklüğünde oralarda eğleniyor. Nereden nereye, iş bu. Seçme kesimden insanımızın türe ve hürriyet taleplerini gerçekleştirdiğimiz sessiz devrimlerle karşıladık. İş ve SAVUŞMAK peşinde olan vatandaşımızın derdini, ekonomimizi büyütüp istihdamı arttırarak çözdük. Geleceğine güvenle çalmak isteyen gencimizin ufkunu, eğitimde vesile eşitliğini sağlayarak girişimcilerimize destek yerine genişlettik. Herkesi bu ülkenin nitelikli vatandaşı haline getirecek altyapıyı kurduk. Ülkemizin 81 vilayetinin tamamına ve 85 milyon vatandaşımızın seçkin birine vasıl kitap ve hizmetlerimizi bu azim ve heyecanla hayata geçirdik.

‘HER TUZAK, AL VE OYUNU BOZDUK’

İktidarları sürecinde rastgele soy oyunu bozduklarını ve ülkeyi 4 anne rekiz konusunda kurduklarını anlatan Cumhur Reisi Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü

Önümüze kurulan seçme tuzağı arkamızdan çevrilen herhangi bir kumpası üzerimizde oynanan herhangi bir oyunu milletimizden aldığımız destekle bozduk. Yola çıkarken hangi demiştik Ülkemizi dört esas fidan üstünde yükselteceğimizi söyledik. Afiyet, eğitim, doğruluk, itimat. Yetmez dedik; erişim, ekincilik, diplomatlık bütün bunlarla bu arada dünyada Türkiye’nin birinci olması amacıyla adımların atılması. Attık mı bu adımları Olur. Ulaşımda, göreve geldiğimizde Türkiye’deki öğün uzunluğu 6100 kilometreydi. Ama deminden bu ne oldu Demincek 28 bin kilometreyi aştık. ve dağları deldik dağları. Ferhat’la Yumuşak meselesi var ya biz Ferhat olduk Leziz’e. Dağları delerek yolları aştık. Türkiye’birlikte 26 parça havaalanı vardı. Deminden 58 pare havalimanı var. Yani benim vatandaşım uçuşunu yapıyor. ve oradan evine fire saatte, 45 dakikada ulaşıyor. Modern dünyanın talepleri bu değil miydi Buydu Biz ülkemize bunu kazandırdık mı Kazandırdık. Göreve geldiğimizde 76 darülfünun vardı. Demin Türkiye genelinde 208 üniversitemiz var. Üniversitesi sıfır ilimiz kalmadı. Çıktı benim Ayşe’m, Fatma’m, Ahmet’im, Mehmet’im İstanbul, İzmir, Ankara buralara gitmiyor. Evet. Artık profesörlerimiz, doçentlerimiz, Muş’a, Ağrı’evet, Iğdır’a, Hakkari’ye oraya gidiyor. ve orada bu yavrularımızı hangi yapıyorlar Eğitiyorlar. Nereden nereye E aksiyon bilenin, tığ kuşananın öyle yan gelip yatmakla bu gelişim gayrimümkün. Amma bunları başardık. ve hep bunlarla bu arada bu tarihi mücadelenin, sonuç çağların, bildirme iri destanı namına nesiller boyunca kulaktan kulağa anlatılacağına inanıyorum. Amma ana balaban imtihanımız bakir başlıyor. Dünyamız politik, kazançlı ve toplumsal kaosların pençesinde sarsıldığı bire bir dönemden geçiyor. Biz ise deminden altını çiziyorum. Türkiye yüz yılı projeksiyonuyla 2053 vizyonumuzu konuşuyoruz. Ayın 28’inde inşallah Ankara Tutkun Spor Salonu’nda Türkiye yüzyılını tüm dünya ile paylaşacağız. Çabucak konuşmakla kalmıyoruz. Üretimiyle, istihdamıyla, ihracatıyla bunu hayata geçiriyoruz. Onun amacıyla 5 parça başlığımız var. Nedir bunlar; yatırım, istihdam, üretim, dış satım ve cari fazlayla nema. ve büyüyen aynı Türkiye var.

‘SIKIYORSA REFARANDUMA GÖTÜRELİM’

Türkiye’nin büyüdüğünü fakat madalyonun bire bir da gayrı yüzü olduğunu ifade fail Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü

Ayrımsız yüzü bu olan madalyonun özge yüzünde ise pusuda muntazır sakat Türkiye kalıntısı zihniyetleri görüyoruz. Geçtiğimiz günlerde CHP Umumi Başkanı milletimizin kışır bağlamış başörtüsü tartışmasını yeniden açtı. Bu ağız dalaşı vesilesiyle milletimizin topluluk olduğu bütün hukuk kabilinden eğitimdeki ve kamudaki başörtüsü özgürlüğünü dahi bibi hazmedemeyenlerin yüzlerindeki cali maskenin aralandığını gördük. Tığ kadınlarımızı katiyen başı vazıh veya başörtülü diyerek sınıflamadık. Ayırmadık. Ama birileri kafasında bu ayrımcılığı bibi aşabilmiş değil. Bay Kemal senin yanındakiler ne yaptılar Üniversitelerimizde inandırma odaları kurdular. ve bu ikna odalarına girerken o yavrularımızın başörtülerini maalesef başlarından çekerek aldılar. O ikna odalarında hesaba çektiler kızlarımızı. Benim kişi kızlarım maatteessüf imam dil cambazı okulu öğrencisi olduğu halde onlar önder hatip okuluna girme noktasında sıkıntıya maatteessüf uğramış oldular ve ego kızlarımdan ayrımsız tanesini aldım müdürü arkadaşım olan imam hatip okuluna gönderdik. İstanbul’dan ayrımsız başka şehre. Niçin Çünkü zulmediyorlar. O zulümden yönetmek amacıyla. Bay Eksiksizlik siz busunuz, bu. Sizi tığ mebzul biliriz. Sizin bu noktada ciğerinizi bol biliriz. Amma daha çok bunları yapamıyorsunuz. Şu anda devletin tamam kurumlarında başı münhal, başı duyurulmayan böyle bir ayrım var mı Deminden devletin kurumlarında başı açığı da var, başörtülüsü bile var. Hep bunlarla bu arada okullarımızda hakeza bir ağırbaşlılık var mı Başörtülüsü dahi başı açığı birlikte sohbet üniversitelerimizde, ortaöğretimde herhangi bir yerde okuyabiliyor. Bu barışın, bu özgürlüğün, bu kardeşliğin simgesidir. İşte bunu tığ başardık. Erkek Eksiksizlik senin böyle bire bir derdin bulunmayan. Bunun amacıyla kızlarımızın ve karı kardeşlerimizin gönüllerini tamamen rahatlatmak üzere bu konuyu temel güvencesi altına almayı öneri ettim. Bakalım gelebilecek mi göreceğiz. Tığ demin hazırlıkları yaptık. Bu anayasa değişikliğini meclise göndereceğiz. Dirimsel veya gelmez. Tasavvur yekpare milletimiz bunu görsün, bunu tanısın. Yandaşlarını birlikte tanısın. Altılı Ganyan masayı üstelik tanısın. Dirimsel tıpkı özge konu olan sapkın akımların dayatmalarına karşı ailenin korunmasını dahi ilaveten ayrımsız esas değişikliği teklifinin hazırlığına başladık. Bakalım bahis meclise geldiğinde kim elbet ayrımsız tekebbür içine girecek Meclise sunacağımız öneri ehliyetli çokluk sağlanarak akseptans edilirse Türkiye amacıyla majör bire bir üstünlük olacaktır. Huysuz yönde ayrımsız buut ortaya çıkarsa ülkemizi yeni sivil özgürlükçü alelhusus böyle benzeri anayasaya kavuşturma mücadelemizi inşallah seçimden sonra bile filhakika sürdüreceğiz. Üste şurası birlikte yapabiliriz. İlk olarak bugün Malatya’üstelik açıklıyorum. Şurası bile yapabiliriz. Nedir o Haydi sıkıyorsa gel bu işi referanduma götürelim. Parlamentoda bu gelişim çözülmüyorsa millete götürelim. Kararı kavim versin. Türkiye yüz yılı çıktı bu kök tartışmaların aşıldığı yeni yıpranmamış tıpkısı devrin adı olacaktır. Ülkemizi dünya liginin geçmiş sıralarına çıkartacak milletimizin refahını en son seviyeye yükseltecek, 2053 vizyonumuzu hayata geçirebilmemizin uğrunda tek bariyer bırakmamakta kararlıyız.

‘MUHALEFET, CESURLUK İŞİDİR’

Türkiye’yi herhangi bir alanda değiştirdiklerini fakat iki konuda vuzuh alamadıklarını anlatan Reisicumhur Erdoğan, Biliyorsunuz demokraside nüfuz kadar tehalüf birlikte önemlidir. Ülkemizdeki mugayeret zihniyeti ve üslubuyla eski Türkiye’üstelik takıldı kaldı. Tıpkı cins bugüne 2023 arifesindeki Türkiye’ye gelemeyen muhalefetin süresince bulunduğu durumdan istekle olarak çeki duyuyorum. Seçimlerin yaklaştığı tıpkısı dönemde baktık bunlar kendi başlarına aday çıkartamayacak, keşke biz önlerini açalım dedik. Karşımızdaki en nazik tehalüf partisinin başındaki kişiye 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri amacıyla ‘hodri meydan’ dedik. Tığ bu zata ‘seçimde karşımıza çık’ dedik. O hangi anlamış biliyor musunuz Neymiş ben ona ‘televizyona çık’ demişim. Geceleri toplumsal medya videosu yayınlaya yayınlaya belli siyaseti de ekrandaki görüntüden ibaret sanmaya başladı. Tabiatıyla tığ meselenin aslını biliyoruz. Politika iddia işidir, yürek işidir, anlayış işidir, hepsinden önemlisi cesaret işidir diyerek konuştu.

Yeni sene ile birlikte ürem ve enflasyonu indirmeye bitmeme edeceklerini dahi anlatan Erdoğan, Yılbaşından itibaren enflasyonu, faizi düşürmeye devam edeceğiz. Faizi sabah akşam indiriyor muyuz Şimdi inşallah yegâne haneli rakama birlikte ürem inecek. ve getiri zulmünden yatırımcılarımızı kurtaracağız, vatandaşımızı kurtaracağız. Evvelden bunu biz yaptık mı Yaptık ve 4,6’evet kadar biz faizi düşürdük. ve para şişkinliği da o antlaşma nereye düşmüştü; 5,6’evet. Değme kesimden insanımızın dirimlik seviyesini yükselteceğiz. Bakalım o zaman ne diyecekler Bittabi bunların hangi hayat pahalılığının önüne geçecek ne enflasyonu düşürecek, ne istihdamı koruyacak, ne üretimi sürdürecek değme projelerinin, programlarının olmadığını söylemeye bile lazım duymuyoruz dedi.

Erdoğan, konuşmasının akıbet bölümünde alanı dolduranlardan önümüzdeki sene yapılacak olan seçimler için kendilerine destek olmayı sürdürmelerini istedi.

Share: