Darülfünun hayalini 70’inden sonradan gerçekleştirdi

Bayburt’ta hayat dolu Veysel Harcama, zarfında düğmük kalan üniversite hayalini 70’inden sonra gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Lise eğitiminin peşi sıra hareket hayatına atık ve darülfünun öğrenimi alamayan Harcama, 1989 yılında zahmetli olduktan sonradan kentte evcil nişane fail tıpkısı gazetede çalışmaya başladı.

Yıllar zarfında bir nice gazete ve dergide muhabirlik ve fıkra yazarlığı fail Gider, bu yıl darülfünun sınavına girdi. Gider, ehliyetli puanı alarak Bayburt Üniversitesi İnsan ve Topluluk Bilimleri Fakültesi Ruz Bölümüne kayıt yaptırdı.

Oğlu Yusuf Harcama (22) ile ayrımsız sınıfı paylaşan Veysel Harcama, ilerleyen yaşına rağmen azmiyle ve derslere ilgisiyle öğrencilere ve çevresine emsal oluyor.

“Yaşlanınca bana ‘zaman dede’ diye hitap eden arkadaşlarım vardı”

Veysel Gider, AA muhabirine, 33 yıl evvel tekaüt olduktan bilahare, çocukken merak saldığı gazetecilik mesleğini aktif kendisine yapmaya başladığını söyledi.

Liseyi Gümüşhane’üstelik sarıklı okulunda okuduktan bilahare bildirme büyük hayalinin üniversite olduğunu tamlayan Masraf, “Hoca girmek arzumdu. Çokça istedim ama baht olmadı. Sonraları Bayburt’ta liseyi bitirdim. Liseyi bitirdiğim yıl Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Terbiye Enstitüsünü kazandım. Orada araç yaptırdıktan sonra işim dolayısıyla okuyamadım. O içimde bir düğüm kaldı.” dedi.

Okuma yazmaya olan tutkusu dolayısıyla çocuk yaşlardan itibaren hem çalışıp hem de kentteki domestik gazetelere yazılar gönderdiğini aktaran 4 yavru babası Masraf, 1960’lı yıllarda kentte yapıt hayatını sürdüren Bayburt Postası’nda yazılarının yayımlandığını, ilerleyici yıllarda ise arkadaşlarıyla bu arada yıpranmamış ceride ve dergiler çıkardığını anlattı.

Bu yıl sınava girdiğini ve yeterli puanı alarak gündüz bölümünü yeğleme ettiğini dile getiren Masraf, şunları kaydetti:

“Gündüz bölümü benim çocukluğumdan beri özelikle bile memleketim olan Bayburt’un geçmişini araştırma sevgisiyle başladı. Bağımlı memleketini seven, memleketinin geçmişini bile seviyor. Öğrenmeyi gönül ediyor hangi oldu, hangi olmadı diyerek? Böyle olunca az buçuk dahi bizde ruz sevdası güç bastı. Antrparantez yaşlanınca bana ‘ruz dede’ diye seslenme fail arkadaşlarım vardı. Tarihi seviyorum. Geleceğimize iyi bakmamız üzere geçmişimizi bilmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Nedeniyle 6 kayran yeğleme ettim. Bayburt Üniversitesi Çağ Bölümünü yazdım. Tanrı kader etti kazanmış olduk. Yani içimdeki ayrımsız sevgi diyelim buna.”

Oğluyla ayrımsız sırayı paylaşıyor

Harcama, oğluyla ayrımsız sıraları paylaşmanın birlikte kendisini antrparantez duygulandırdığını tabir ederek, şunları söyledi:

“Haddizatında oğlum, kızım, ben ayrımsız anda kazandık. Kızım işi zımnında henüz başlamadı. Oğlumla aynı sınıfı paylaşıyoruz. Bu iyicene bir önsezi. Buradaki arkadaşları da oğlum, kızım gibi görüyorum. Onlar için dahi eğer 71 yaşındaki birinin, akademik bili elde etme düşüncesi gelişirse benim karım o olacaktır. Yoksa benim burada tıpkı icazet alıp her şekilde ondan yararlanmamın bahis konusu olacağı bulunmayan.”

Darülfünun eğitiminin henüz başında olmasına karşın çokça pir anılar biriktirmeye başladığını belirten Masraf, “Benim iki düşüncem var. Birincisi bilgelik, incelik sevdası. İkincisi dahi bilgilerimi akademik terbiyeyle başlamak ve var olanları ona göre yarmak. Eğitim talim yılının ikinci haftasındayız. Bu ikinci haftada 60 büyüklüğünde arkadaşla çokça tatlı anılarımız olmaya başladı. Birbirimize iri, banal ayrımı yapmadan iyicene ilişkilerimiz oldu. Böyle ayrımsız üniversitede elhak bu olması gerekir. 81 ilden öğrenci arkadaşlarımız var.” diyerek konuştu.

Masraf, üniversitede seçkin tip içtimai, sportif imkanların bulunduğunu ve daima yerine geliştirildiğini aktararak, Rektör Prof. Dr. Bahtiyar Türkmen’e dahi teşekkür etti.

“Üniversitemizde hakeza renkli öğrencilerimizin sayısı oldukça aşkın”

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkmen da eklenmiş komplo ve geçişler yoluyla mevrut öğrenciler dolayısıyla üniversitenin güdük sürede parçalanmamış doluluğa ulaşacağını söyledi.

Bu yıl kayıt yaptıran öğrenciler arasında ayrı ayrı nüfus bilimsel özelliklere eş öğrenciler bulunduğuna belen fail Türkmen, şu değerlendirmede bulundu:

“Üniversitemizde böyle renkli öğrencilerimizin sayısı berenarı fazla. Faziletkâr öğrenimin çabucak belli tıpkı yaş aralığına seslenme etmediğini, alelhusus doğacak yaşlarda da haddinden fazla sayıda öğrencimizin olduğunu memnuniyetle tefhim etmek istiyorum. Bağımlı tığ toplumumuza yarar sağlayacak nitelikli adam kaynaklarını desteklemek ve pekiştirmek yerine bati ayrımsız eğitim bilimi müfredat sunuyoruz. Bu hizmetlerimizin kalitesini da her geçen aktarılma artırarak terbiye öğretime devam etmeye gayret ediyoruz.”

Share: