Doğada eşsiz görülen “step keleri” görüntülendi

Tunceli’nin Pertek ilçesinde doğada nadir görülen ve Dünya Tabiat Siper Birliği’nin (IUCN) yayınladığı kırmızı listede nesli minimum ateş altındaki enva kategorisinde düzlük düz “bozkır keleri” görüntülendi.

Elazığ ve Tunceli bölgesinde hafta sonları tabiat gezisine çıkan Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Akademisyen Prof. Dr. Ercan Iyi, Pertek ilçesine sınırlanmış Pınarlar köyü kırsalında daha geçmiş on paralık görmediği aynı sürüngenle karşılaştı.

Bereketli, vasıta altına aldığı ve hangi hak ilişik olduğunu zül ettiği sürüngenin görüntülerini Türkiye’deki sürüngen türlerine ilişik tetkikat eden Ege Üniversitesi Haber Fakültesi Dirim Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerim Çiçek ile paylaştı.

Çiçek, incelediği görüntülerdeki sürüngenin IUCN’nin yayınladığı kırmızı listede nesli minimum tehlike altındaki türler kategorisinde düzlük alan ve bilimsel adıyla Agamidae ailesine dahil Trapelus lessonae (Bozkır keleri) olduğunu belirleme etti.

Gani, AA muhabirine, aldığı bilgilere göre imdi çöl stepleri ve taşlı topraklı alanlarda cıvıl cıvıl bozkır kelerin, Pertek ilçesinde ilk defa görüntülendiğini belirtti.

Hayvanın ilginç ve dirilik benzeri görünüme erbap olduğunu aktaran Gür, şöyle konuştu:

“İlk kez gördüğüm tıpkısı sürüngen olduğu amacıyla çok ilgimi çekti, heyecan donör bire bir ihtisas yaşadım. Nikbet yazar araştırdım ve hocamızdan step keleri olduğunu öğrendim. Eksiksiz utangaç zooloji, kuşlar, haşerat doğadaki dengeyi koruyor, doğaya keyfiyet katıyor. Bu nedenle hele nesli tükenme tehlikesi altında bulunan yekpare canlılara eş çıkmamız gerekiyor.”

Share: