DOĞRU Parti iktidarı, 13 yıllık Alevi açılımı sürecinde bakir tıpkısı sayfa açıyor

Alevilerin sorunlarının çözümüne yönelik genişlik kapsamlı çalışmaların yürütüldüğü SELIM Fırka iktidarları döneminde 2009 yılında başlatılan Alevi açılımı sürecinin yeryüzü majör aşamasına, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın ferda yapacağı açıklama ile geçilecek.

DÜRÜST Tümen iktidarının Alevi açılımı kapsamında 2009 ve 2010 yıllarında düzenlenen çalıştaylarda, Alevi vatandaşların sorun ve talepleri ele makbuz.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 7 etaptan oluşan çalıştayların ilki 3-4 Haziran 2009’dahi, sonuncusu 28-30 Aile 2010’da gerçekleştirildi.

Çalıştaylarda Alevi sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri, veri adamları, sendika, iz odası, darülfünun, medya, siyasi parti temsilcileri, ilahiyatçılar ve Kült İşleri Başkanlığı görevlileri düşün ve önerilerini dile getirdi.

Tamamı Alevilerden oluşan faziletli katılımın sağlandığı Ankara’daki önceki çalıştayda, o dönüş bakımından yaşanan sıkıntılar ve kökenlerine odaklanıldı. Asıl teması “Aleviliğe dâhilen göz” olan çalıştayda, deyiş çeşitliliğindeki tam Alevi grupların kâin durumlarının tespiti, düğümlü bitmeme eden ilişkilerinin muayyen boyutlarının açığa çıkarılması ve hal amacıyla yol haritası oluşturulması amaçlandı.

8 Orak Ayı 2009’üstelik İstanbul’bile gerçekleştirilen ikinci çalıştayın esas teması “Alevilere akademik bakış” oldu. Alevilere ait algıların ilmî kamuoyunda kuşkusuz şekillendiğini sorgulamayı amaçlayan çalıştayda, “Bulunan akademik literatürde Aleviler kuşkusuz değerlendirilmektedir”, “Alevi sorununun belirli yönleri hakkında akademik bent topluma ne tuhaf imkanlar sunabilir” kabil sorulara karşılık arandı.

Üçüncü çalıştay, ilahiyat çevrelerinden akademisyenlerin katılımıyla 19 Ağustos 2009’birlikte Ankara’da düzenlendi. Bu çalıştayda, Aleviler beyninde bağıl bağ gören kâh ana kaygıların ilahiyatçılar gözetiminde lacerem değerlendirildiği sorularına ciddilik verildi.

Dördüncü çalıştay, sivil topluluk kuruluşu temsilcileriyle 30 Eylül 2009’dahi Ankara’üstelik gerçekleştirilirken, STK’lar, insan hakları ve demokratlık söylemi etrafında Alevilerin yüz yüze bulunduğu sorunları ele aldı.

İstanbul’üstelik iletişim araçları mensuplarının katılımıyla 11 Teşrinisani 2009’bile yapılan beşinci çalıştayda, Alevilerin medyadaki temsili görüşüldü.

Altıncı çalıştay, 17 Ara 2009’de Ankara’üstelik evvelce ya birlikte siyasette etken racon alan politikacılarla gerçekleştirildi.

Çalışma 28-30 Karı 2010’da Ankara Kızılcahamam’da planlı yedinci çalıştayla tamamlandı. Geçmiş toplantılarda düz düz galiba sayıda katılımcıyla yapılan toplantıda, cümle çalıştayların sonuçları yeniden ele makbuz. Bulunan uzanım, katılımcıların çeşitliliği içinde tıpkısı posta daha meşveret edildi.

Çalıştaylar böylece sonuncu anlatım hazırlandı

Çalıştaylar böylelikle alınan kararlar, hazırlanan nihai raporla kamuoyuna duyuruldu. Alevi Çalıştayları Nihai Raporu, “ilişki ve anlayış”, “başvuru ve sabiteler”, “etiket sorunları” ile “değerlendirme ve öneriler” koyulmak üzere 4 bölümden oluştu.

Sonuncu raporda, “Alevilerin kesintili ve içine fakat yavaş ayrımsız mağduriyetin yerleştirilebildiği sıra bilgisinin, geniş Alevi söyleminin belli sınırlarını gösterdiği” görüşüne saha verildi. Raporda, lüzum Alevilerin gerek Sünnilerin geçmişe nasıl bakılması gerektiği konusunda aklıselimle debi etmesi gerektiği ifade edildi.

Devletin her inanç alanının içeriğine engelleme edemeyeceği ve onu düzenleyemeyeceği vurgulanan raporda, fakat bu alanların güvence altına alınması üzere havari roller üstlenebileceği belirtildi.

Bu kapsamda Alevilerin de özlük yükümlülüklerini adına getirerek, inanç alanlarını parçalanmamış netlik ortamında ortaya koymaları gerekliliği üzerinde duruldu.

Toplumsal ilişki ve beraberliğin, parçalanmamış inanç gruplarının eşitlikçi şekilde yaşadığı hukuk devletinde sağlanabileceği vurgulanan raporda, “Alevi sorunu, hukuk devleti normlarıyla hiçbir şekilde çelişmeyen benzeri laiklik anlayışıyla ele alınmalı ve çözülmelidir” ifadelerine vadi verildi.

Raporda, Sünni ve Alevilerin birbirine özenli davranmasının, karşılıklı empati ve yakınlaşmanın süreci müspet etkileyeceği böylecene günce hayatta var olan ahzüita bozukluklarının bile aşılabileceği belirtildi.

Diyanet İşleri Başkanlığının konumu

Diyanetin sair mezheplere kuşkusuz hizmet götüreceği, devletin bittabi bir yapılanmaya gideceği üzerine hukuki çerçevede çalışmalar yapılması gerekliliğine meni edilen raporda, şunlar kaydedildi:

“Sorunun Diyanetten çok devletin aynı sorunu olduğu ayn ardı edilmemelidir. Din ne Mevlevi hangi Nakşibendiler kabilinden tarikatlar hangi de Alevilik, Nusayrilik kabilinden farklı inanç grupları için tasarlanmıştır. Zaman çokları ilgilendiren kanun ve mevzuatlar gereği yasalı statüye eş olmayan bu yapılanmaların önündeki engellerin anayasal sistemin gereklilikleri süresince kaldırılması toplumda rahatlama sağlayacaktır.”

İnanç hizmetleri üzerine Kült İşleri Başkanlığıyla hiçbir angajman bina etmek istemeyen Alevilerin taleplerinin da dikkate alınmasının önemi vurgulanan raporda, bu Alevilerin durumlarına akla yatkın tıpkı yapılanmaya, laik cesamet ilkesi korunarak vesile verilebileceği belirtildi.

Madımak Oteli

Madımak olayının umum boyutlarıyla aydınlatılmasının önemi vurgulanan raporda, vatandaşlar arasındaki amaç, tiksinti ve düşmanlığı körükleyen unsurların tasfiye edilmesi gerektiği belirtildi.

Kamulaştırılan Madımak Oteli’nin tıpkı bölümünün, hayatını kaybedenlerin anısını hatırlatacak şekilde düzenlenmesi önerilen raporda, bu düzenlemenin geçiştirmeyi değil yüzleşmeyi öncelemesinin önemine değinildi.

Raporda, otelin girişine, olayı kargıma eden, kurbanların isimlerinin bile sıralandığı, “Eş dağ hatırası, sağduyu ve bağlılaşım yoksunluğunun çokça şiddetli verici olaylarından birisi 2 Orak Ayı 1993’te burada düz alan Madımak Oteli’nde yaşanmıştır. Bu acı olayın kurbanlarının adlarını, gayrı hep sevgisizlik kurbanlarıyla gelişigüzel, kuma ve yoğun benzeri acıyla ve rahmetle anıyoruz” ifadelerinin bulunduğu pano asılması kaynak edildi.

-Madımak Oteli, Bilgi ve Kültür Merkezi oldu

Çalıştaylar sonrasında Sivas’taki Madımak Oteli, kamulaştırılıp yenilendi ve Selen ve Kültür Merkezi yerine düzenlendi.

İç dizaynı ağız ağıza değiştirilen binanın andaç köşesinde, vefat edenlerin isimlerinin bulunduğu bölümler oluşturuldu. İsimler alfabetik sıraya göre yazıldı.

Ölenlerin adlarının kayran aldığı bölümün bire bir beraberinde Aşık Veysel, Güzel Padişah Abdal, Bakraç Ruhsati, ayrıksı birlikte Hacı Bektaşı Ege, Mevlana Celaleddini Rumi, Yunus Emre’nin özlü sözleri dahi kayran aldı.

Daha geçmiş otelden müstakil ten lokantası olarak geçer not bölük ise binayla birleştirilerek 10 bin bibliyotek yavru kütüphanesi haline getirildi.

Nevşehir Üniversitesinin ismi Hacı Bektaş Veli Üniversitesi namına değiştirildi.

8 bin 740 arzu belirlendi

Devam fail süreçte İçişleri ile Ekin ve Turizm bakanlıklarının koordinasyonunda ülkedeki 1585 cemevinin hacısı hocası müzakere edilerek, Alevi-Bektaşi vatandaşların mecmu 8 bin 740 talebi belirlendi. Bu taleplerin 5 bin 600’ü karşılandı.

Diğer taleplerle ilgilendiren İçişleri, Hars ve Turizm ile Doğruluk bakanlıklarının yürüttüğü çalışmalar hızlandırıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın izah yapacak

Reisicumhur Erdoğan, yarın İstanbul’dahi Şahkulu Odalık Dergahı ve Cemevi’ni müzakere edecek. Dergah zarfında yeni inşa edilen kompleksin açılışını yapacak Erdoğan, gâh cemevlerinin toplu açılışını de gerçekleştirecek. Burada Alevi vatandaşların sorunlarının çözümüne çevrik yeni kararları açıklaması beklenen Erdoğan, partisinin salı haset yapılan TBMM Takım Toplantısı’nda, “İnşallah önümüzdeki cuma haset yıpranmamış bir adımını atacağımız çalışmalarla Alevi kardeşlerimizi ülkemizden feshetme projelerini de onlara karşın akamete uğratıyoruz.” diye konuşmuştu.

Share: