Döner çeşitlerine aynı yenisi elan eklendi: kaşar döneri

Döner çeşitlerine benzeri yenisi elan eklendi: kaşar peyniri döneri

İZMİR Ege Bölgesi Kars-Ardahan- Iğdır Dernekler Federasyonu (KAIDER), İzmir’de aynı ilki gerçekleştirerek, tamamen kaşar peyniri peynirinden oluşan döner kebap yaptı. Tanıtım günleri çerçevesinde düzenlenen etkinlikte vatandaşlar, kaşar peyniri peynirinden yapılan dönere bati bağlam gösterdi.

Ege Bölgesi Kars-Ardahan-Iğdır Dernekler Federasyonu (KAIDER), alışılmışın dışına çıkıp, cilt ve tavuk dönerin adına bir ilki gerçekleştirerek ağız ağıza kaşar peynirinden oluşan döner yaptı. Kahvaltı sofralarında görmeye alıştıkları kaşar peyniri peynirini döner sermaye tezgahında gören vatandaş, şaşkınlığını gizleyemedi. Kültürpark Fuar alanında, 3- 6 Kasım tarihlerinde düzenlenecek Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günleri çerçevesinde takılan kaşar peyniri döner kebap, vatandaşlardan tehlikeli bağ gördü. Kaşar Peyniri döneri taşımak talip vatandaşlar, döner kebap tezgahı önünde yoğunluk oluşturdu. Ünlü Kars kaşarından hazırlanan döneri tadan vatandaşlar, kaşar döneri beğendiklerini ve tadının değişik olduğunu söyledi.

“Amacımız; bölgemizi İzmir halkına öncelemek, onlara sevdirmek”

İzmir’de ilk kez düzenlenecek Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günleriyle ilgili dolay lansman programında konuşan Dernekler Federasyonu Başkanı Ağırbaşlı Demir, “Biz İzmir’de 30 derneğimiz ile gelişigüzel bir karar aldık. İzmir’de ilk kez düzenleyeceğimiz Iye Bölgesi Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günleriyle ait ayrımsız izlence hazırladık. Fuar merkezinde düzenlenecek olan lansman günleri amacıyla tıpkısı dolay tanışma namına bu programı açmak istedik. Perşembe günü bizim Kültürpark Fuar Alanında dört devir devam edecek olan aynı etkinliğimiz olacak. Bu program içerisinde tarihimiz, kültürümüz, örfümüz, adetimiz, ozanlarımız, Kafkas ve folklor ekibimiz ile gelişigüzel, bu kararları alıp hemşerilerimize sunma bol şekilde aktiflik fayrap etmek istedik. Bizler bölgemizi biliyoruz. Amacımız; bölgemizi İzmir halkına öncelemek onlara sevdirmek” dedi.

kaşar peyniri döneri ilk kez İzmir’de yapıldı

kaşar peyniri dönerini ilk defa İzmir’de yaptıklarını söyleyen Çipo, şöyle bitmeme etti: “Burada 50 ila 100 kilo arası Kars kaşarı döneri ikramı yapıldı. Bizler İzmir’de benzeri ilki gerçekleştiriyoruz. Sucuklu dönerimiz var, tavuk dönerimiz var, ten dönerimiz var sebep kaşar dönerimiz olmasın? Fuar merkezinde bunların elan dahası ve devasa kaşar döneri olacak. Vatandaşımız doyasıya kaşar peyniri dönerini yiyebilir. Yöremize ilgili mahsulat ve sanatçılarımız birlikte etkinliğimizde bizlerle gelişigüzel olacak. Eksiksiz halkımızı orada görmek istiyoruz. İnşallah bu organizasyonların devamı dirimlik.”

Share: