Dünya Bankası: 2023’te global resesyon riski artıyor

Dünya Bankası, erdemli enflasyona cebin kalıp bankaları eş zamanlı adına getiri oranlarını artırdıkça 2023’te toptan resesyon riskinin arttığını bildirdi.

Bankadan, “Küresel Durgunluk Yakın mı?” antetli yıpranmamış raporuna ilgili yapılan açıklamada, dünyanın ciharıyek yanındaki eşkâl bankalarının bu yıl faiz oranlarını serencam 50 yılda görülmeyen tıpkı herif zamanlılıkta yükselttiği kaydedildi.

Bu trendin gelecek sene dahi devam etmesinin muhtemel olduğuna işaret edilen açıklamada, ancak şu anda beklenen nema oranı artışlarının ve özge politika eylemlerinin global enflasyonu salgın öncesi seviyelere ansız ifade etmek amacıyla yeterli olmayabileceği aktarıldı.

Açıklamada, “Dünyanın ciharıyek yanındaki hat bankaları enflasyona tepki yerine eş anlı namına nema oranlarını yükseltirken, dünya 2023’te global ayrımsız durgunluğa ve yükselen piyasalar ile gelişmekte olan ekonomilerde kalımlı kötülük verecek bir seri mali krize akilane ilerliyor tür.” değerlendirmesinde bulunuldu.

“Dünyanın yeryüzü şişman 3 ekonomisi dokunaklı bire bir şekilde yavaşlıyor”

En kesintileri ve gelişim gücü piyasası baskıları azalmadıkça çekirdek enflasyonun 2023’te yüzde 5’e ulaşabileceğine ilgi çekilen açıklamada, daha aşkın ürem artırımı ve mali meydan stresinin toptan katışık yurtiçi hasıla (GSYH) büyümesini 2023’te yüzde 0,5’e yavaşlatabileceği, bunun kişi başına yüzdelik 0,4’lük daralmaya denk olduğu kaydedildi.

Açıklamada, toptan enflasyonu hedeflerle tınlamalı bire bir orana kesmek amacıyla minval bankalarının faiz oranlarını 2 puan daha artırmasının gerekebileceği belirtildi.

Global ekonominin 1970’den bu yana duraklık sonrası toparlanmanın peşi sıra şu anda yer dokunaklı yavaşlamasında olduğuna belen edilen açıklamada, global tüketici güveninin önceki toptan resesyonların başlangıcından haddinden fazla daha dokunaklı bire bir düşüş yaşadığı aktarıldı.

Açıklamada, “Dünyanın sunu büyük 3 ekonomisi, KÖLE, Çin ve Avro Bölgesi, dokunaklı tıpkı şekilde yavaşlıyor.” ifadesi kullanıldı.

“Politika yapıcılar odak noktalarını üretimi artırmaya kaydırabilir”

Açıklamada görüşlerine düz verilen Acun Bankası Başkanı David Malpass bile global büyümenin ızdırap aynı şekilde yavaşladığını, elan çok devlet resesyona girdikçe elan bile yavaşlamasının muhtemel olduğunu belirtti.

Malpass, “Bağan pahalılık oranları, para birimi istikrarı ve daha acul nema eksiltmek için siyasa yapıcılar odak noktalarını tüketimi azaltmaktan üretimi artırmaya kaydırabilir. Politikalar, büyüme ve yoksulluğun azaltılması amacıyla eleştiri olan katma envestisman yaratmaya ve üretkenliği ve sermaye tahsisini iyileştirmeye çalışmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Acun Bankası Adil Nema, Para ve Kurumlardan Mesul Komutan Yardımcısı Ayhan Köse bile mal ve maliye politikalarının mümasil zamanda sıkılaştırılmasının enflasyonu düşürmede galiba yardımcı olacağını aktardı.

Köse, yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ekonomilerdeki politika yapıcıların, toptan adına senkronik sıkılaşma politikalarından kaynaklanan potansiyel etkileri yönetmeye hazır olmaları gerektiğini vurguladı.

Share: