Önsezi nakliyle hayata tutunan Asel örgen muntazır arkadaşlarına umut oldu

İzmir’de aile ayından bu yana Veli Üniversitesi Çocuk Hastanesi Kardiyoloji Bölümünde uzuv bekleyen 2 yaşındaki Asel bebeğin his nakliyle sağlığına kavuşması, aynı serviste örgen muntazır arkadaşlarına rüya oldu.

Türkiye’de his nakli üzerine önemli merkezlerden biri olan Veli Üniversitesi Bala Hastanesi Kardiyoloji Servisi’nde 5’i müstacel kalkmak için hep 25 çocuk hasta, duygu nakli üzere bekliyor.

Yaşamlarını boyunlarına astıkları suni kalp destek cihazlarıyla sürdüren ve hastalıkları zımnında kontrollü yerine sıvı bezdirmek zorunda olan çocuklar, ikinci evleri yerine gördükleri odalarını zar resimleriyle, oyuncaklarla süslüyor.

Uygun kalbin bulunup nakledilmesi hayaliyle aktif minik yürekler, otama gördükleri serviste bir hasta için akla yatkın kalbin bulunduğu haberini alınca en mutlu anları yaşıyorlar.

Temmuzda Konya’da aynı yaştaki adaşından nakledilen kalple sağlığına mülaki 2 yaşındaki Asel Lina Adıyaman dahi servisteki arkadaşlarının aktarım umudunu artırdı.

“Pek çok hastamızı bekleme listesinde kaybettik”

EÜ Tıp Fakültesi Bala Sağlığı ve Hastalıkları Asıl Bilgelik Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zülal Kelamıkibar Tutar, AA muhabirine, çocuklarda kalp yetmezliğinin yeryüzü mefret nedenlerinden birinin doğumsal hastalıklar olduğunu söyledi.

Ailelerin alelhusus mevlit döneminde ve benzen çocukluğu döneminde dikkat etmeleri gerektiğini belirten Miktar, “Şayet çocukları bereketli kilogram alamıyorsa, beslenme sırasında zorlanıyorsa, terlemeleri varsa katiyetle akla gelmesi gereken bir uzanım. Doğumsal kalp hastalıkları imdi ülkemiz koşullarında de otama edilebilen bir genişlik. ve gecikmeler nedeniyle mihman duygu hasarı ve duygu yetmezliği üzere durumlar olabiliyor.” dedi.

Doğumsal his hastalıklarına müdahale üstüne yaşanan gecikmelerin sonraki süreçte aza naklini zorunlu kıldığını aktaran Tutar, nakil süreçlerinin füru için elan zorlu geçtiğine işaret etti.

Tutar şunları kaydetti:

“Asel bebeğin ruh nakli olması gayrı füru amacıyla büyük ayrımsız umut oldu. Füru çokça sevindiler. ‘İnşallah biz da ihtisas nakli oluruz.’ diyorlar. Kendileri üzere üstelik bir imge oluştu. Motivasyonları ve umutlarında bire bir çoğalma oldu. Serviste yatan benzeri hastamız 5 yıldır his nakli bekliyor, 1 yıldır hastanede kalıyor. Haddinden Fazla tafsilatlı yıllardır bekleme listesinde olan hastalarımız var. Antrparantez 10 yıldır listede muntazır, suni kalp cihazıyla birey tutunmaya çalışan hastalarımız var.

Yurt dışında bekleme süresi gelişmemiş olduğu amacıyla bu hastalara maşa takıldıktan çok gücük aynı müddet sonra nakilleri oluyor. Maatteessüf bizim ülkemizde proses uzadığı üzere enfeksiyon ve kanama gibi komplikasyonlar görülüyor. Verici sayısında özellikle pandemi sürecinde haddinden fazla açıkça benzeri eksilme oldu. Doğrusu fazla değildi. Yavru yaş grubunda teessürat yaşıyoruz. It Canlı çok hastamızı bekleme listesinde kaybettik. Hele bebeklerde haddinden fazla naçar kalıyoruz. Uygun olan durumlarda üstelik verici olmalarının ne kadar mefret aynı tutum olduğunu vurgulamak istiyorum.”

“Hayalim dolgunca aynı doktor gelmek”

6 yıldır his aktarım bekleyen 14 yaşındaki Münire Cemre Yılmaz ise yaşamını 5 yıldır yapay kalp destek cihazıyla sürdürdüğünü, 2 yıldır hastanede otama gördüğünü aktardı.

Serviste duygu nakledilen herhangi bir çocuğun kendisi üzere umut anlamına geldiğini anlatan Yılmayan, “Asel Lina’nın aktarım olması bizi çokça çok umutlandırdı. Biz da bekliyoruz, inşallah bize birlikte çıkacak. Bildirme büyük hayalim aktarım olup Zülal abla kabilinden dolgunca tıpkı hekim görünmek. Ego bile çocuklarımı iyileştirmek istiyorum.” dedi.

Hastanede bulunması dolayısıyla kardeşini çokça kalın göremediğini, serviste yatan çocukların birbirlerini cömert kendisine gördüklerini dile getiren Yılmaz, “Okullarda ve parklarda kahkaha atan mutlu çocukların seslerini duyuyoruz. Servisimizin koridorlarında ise akarsu için yalvaran çocukların çığlıklarını duyuyoruz. Artık bunun sona ermesini, örgen bağışının artmasını istiyorum. Bu pres dönemlerin geçmesini, alışılagelen çocuklar kabil parklarda okullarda olmayı istiyoruz.” diyerek konuştu.

“Suyu kana kana içmeyi haddinden fazla özledim”

Sümeyye Kübra Şimşekli Fener bile 10 yıldır kalp nakli beklediğini 17 aydır ise hastanede tedavi gördüğünü söyledi.

Derslerine çevrim içi adına hastanede bitmeme ettiğini tamlayan Şimşekli Fener, “Bildirme büyük isteğim sağlığıma kavuşmak. Kardeşimi çok özledim ve iş kahvaltısını haddinden fazla özledim. Suyu kana kana içmeyi özledim. Asel bebek iyileşti, bize rüya oldu. Bilcümle akşam onun için dua ettim, yeryüzü hayırlısı olsun diye niteleyerek. Naklin olduğu geceleyin öğrenince çok bahtiyar olduk.” diyerek konuştu.

Neslihan Filiz ise ihtisas nakli olup sağlığına kavuşmayı çok istediğini, bu süreçte parçalanmamış çocukların birbirlerine destek olduğunu anlattı.Share: