Dünyaca adlı Taşköprü sarımsağı toprakla buluşuyor

Dünyaca ünlü Taşköprü sarımsağı toprakla buluşuyor

‘Beyaz altın’ında ekim dönemi başladı

KASTAMONU Çiftçisinin ‘beyaz altın’ adına adlandırdığı ve dünyanın yer kaliteli sarımsağı namına gösterilen Taşköprü sarımsağının dikimine başlandı. Verimin daha çok sağlanması için umum ile dikilen Taşköprü sarımsağının dikiminde bu yıl işçi maliyetlerinin artması cihetiyle makine kullanımında artma yaşandı.

Çiftçisinin ‘beyaz altın’ kendisine adlandırdığı ve dünyanın sunma birinci sınıf sarımsağı namına gösterilen arsıulusal coğrafi işaretli Taşköprü sarımsağının dikimi bitmeme ediyor. Sabık sene üreticisinin yüzünü güldüren Taşköprü sarımsağı, bu sene maliyetlerin artması sebebiyle dikim alanı azaldı. Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine bakarak Türkiye’nin sarımsak ihtiyacının yüzde 25’lik kısmının karşılandığı Taşköprü sarımsağı, 4 binden aşkın ailenin inikat kaynağı oluyor. Mart ayının ortasına kadar dikimi devam edecek Taşköprü sarımsağı, verimi arttırdığı gerekçesiyle ahali ile geleneksel usullerle dikimi yapılan Taşköprü sarımsağının ekiminde bu yıl işçi maliyetlerinin artması cihetiyle araba kullanımı yaygınlaştı. Üreticiler, maliyetlerden dolayı bu yıl ahali ile dikimin yanı sıra makineli tüfek dikimdi gerçekleştiriyor.

” Herhangi Bir derde çıkar yol olarak biliniyor”

Küçük Ay ayının sonundan itibaren dikimin başladığını ifade eden Aliye Güllü, “Sarımsak işleriyle uğraşıyorum. 40-50 sunum elemanın çavuşluğunu yapıyorum, arkadaşlarımızla birlikte tarlada çalışıyoruz. Dünyaca ünlü Taşköprü sarımsağımızın dikimi başladı. 20 gündür çalışıyoruz. Taşköprü sarımsağı ünlü benzeri sarımsak, gelişigüzel derde çıkar yol namına biliniyor. Taşköprü’de aksiyon çokça işe yetişemiyoruz, temas gelene gelişim var, iştirakçi bulamıyoruz, tarla sahipleri da işçi bulamıyor. Umum dikimi çokça fena hâlde. Makineyle dikildiğinde mebzul verim alamıyorsun ama elinle diktiğinde çok fena hâlde mahsul alıyorsun. Temas diktiğin bitiyor, o yüzden sistem ahali dikimini yeğleme ediyor. Hasadımız, Temmuz ayında başlıyor, verimini alıyoruz. Temizlemesi var, kazması var, sökmesi var yani herhangi bir ant gelişim var. Haddinden Fazla şükür kazancımız gür” diyerek konuştu.

“Maliyetlerden çevre el ile dikimin yanında makineli tüfek dikimde yapıldı”

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesine kapalı Alatarla köyünde sarımsak üreticiliği eden Erdal Saika üstelik, “Sarımsak ve bir nice yayın ekiyoruz. Bizim Kastamonu sarımsağımız dünyada birinci. Antep, Hatay bu illerde dahi ekiliyor amma onların aromasını ölçtüğümüz devir Kastamonu sarımsağının aroması henüz efdal çıkıyor. Maliyetlerden belde bu sene el ekimi çokça beş altı oldu, hep makine ekimi oldu. Onda dahi aklık verim alamıyoruz, elde kökünün üzerine dikiyoruz, makinede seçkin bitiyor. Bundan muhit eser çokça geç uyanıp toprağın yüzüne öyle çıkıyor. Taban fiyatımız yok, değme yardımımız namevcut, fellah ekiyor hangi olup olmayacağını bilemiyor inşallah bu sene ongun peki. Dikime başladık, sabık seneye göre bu yıl biraz daha maliyetlerden sonra henüz az dikim yapılıyor. Yüzde 50, yüzde 60’ı öyle dikili. Güzeşte seneye bakarak az buçuk daha az” şeklinde konuştu.

“Taşköprü sarımsağının zincir marketlerden düz almasını murat ediyoruz”

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesine sınırlı Alatarla köyünde sarımsak üreticiliği yapan Kemal Sebep ise, “Gördüğünüz gibi burası makineyle ilk teşrin yapılan benzeri sarımsak tarlası. Sabık seneye göre henüz çok makine ile ekim var. İşçi maliyetleri ve enflasyondan muhit genelde makine ile teşrinievvel yapılıyor. Güzeşte seneye bakarak ekimin beş altı olduğu söyleniyor. Daha ekim bitmediği amacıyla kat’i tıpkı nitelik bulunmayan. Genelde halk dikimi eden olsa bile bu yıl araba, güzeşte seneye göre henüz fazla. Tarımdaki dengesizlikten çevre temas geçen sene bu işi yapmak daha dahi zorlaşıyor” ifadelerini kullandı.

Share: