Dünyanın genişlik ongun balını bulmak için ekti, çölyak hastalarına da imge oldu

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde ince süredir arıcılık fail Hasan Gümüş, dünyanın arz birinci sınıf balını uzaklaştırmak ve çölyak hastaları amacıyla rüya almak üzere ektiği karabuğdayın hasadını gerçekleştirdi.

İlçeye mecbur Bakış Mahallesi’nin 1700 metre rakımlı Asuman Depar Yaylası’nda ilk defa ekimi yapılan karabuğdayın verimi ve kalitesi yüz güldürürken, çiçeklerindeki özler üstelik balın kalitesinin artmasına ulama sunuyor. Anavatanı Itidalli Asya olan karabuğday, çölyak hastalığına yakalanan kişilerin tüketebildiği ayrımsız azık ürünü olmasının yanında protein ve yağ oranı ile bile serencam yıllarda ekim oranı mütezayit bire bir hububat çeşidi. Elbistan’bile teferruatlı yıllardır arıcılık özne ve ürettiği ballarla 30 mevki beyninde dünya ikincisi olan Hasan Gümüş, bu hususi bitkiyi farklı aynı maksat üzere ekerek benzeri umde imza attı. Avrupa ikinciliğinin ardından dünyanın sunu nitelikli balını soymak isteyen Gümüş, üniversitelerdeki bili adamları ve akademisyenlerle görüştükten sonra karabuğdayın 45 dönüş boyunca açan çiçeklerindeki nektardan faydalanmaya değişmeyen verdi. Sim, Göz Mahallesi’nin Asuman Sorti Yaylası’ndaki 35 dekar arazide Konya’dan temin ettiği karabuğday tohumlarını toprakla buluşturdu. Ekolojik kendisine bölgeye uzlaşma sağlayıcı karabuğdayın çiçek açmasıyla alay malay kovanlarını birlikte bölgeye getiren Gümüş, ilk sağımla gelişigüzel baldaki hoş koku ve kalite farkını gördü. Arıları besleyici karabuğday, kısaca 90 günce gelme döneminin peşi sıra hasat olgunluğuna erişti. Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, çekicilik personeli ile hasadın başladığı karabuğday tarlasında incelemelerde bulundu. Bu ürünü Elbistan’la ilk kez tanıştıran yetiştirici Hasan Gümüş’ten bilgi düz Çitil, işaret verimliliği, teşrinievvel maliyeti ve kalite parametreleri yönünden birlikte istimara yaptı.

Üretici Hasan Gümüş, karabuğday üretiminin ilçede yaygınlaşması, benimsenmesi ve çiftçilerin gelir düzeylerinin artırılmasında avangart olmayı amaçladığını söyledi. Bu yoldaki evvel hasadı yaptıklarını ifade eden Gümüş, “15 yıldır arıcılık yapıyorum. Karabuğdayın arıcılıkla ilgili özelliğini gittiğim fuarlarda öğrenmiştim. Çiçeklenme süresinin 45 dönüş olduğu, bu çiçekle alay malay gayrı bitkilerin nektarlarının karışımının baldaki kaliteyi arttıracağını söylemişlerdi. Karabuğday balı, Fransa’daki bir organizede dünyanın genişlik birinci sınıf balı namına seçilmişti. Bu bölgenin balı elhak kalitelidir. Benim balım bile 30 mevki beyninde acun ikinciliği almıştı. Kalite elan birlikte artsın istedim ve bu karabuğdayı ektim. Bal kalitesindeki artışı üstelik kovanlarımdaki incelememde gözle görüyorum. Ayrımsız zamanda birlikte tarım sektörüne ayrımsız faydamız tamam diye düşündüm” dedi.

Karabuğdayı çölyak ve glüten hastalığı olanların tüketebildiğini anımsatan Gümüş, “Tohumunu Konya’dan gerçekleştirme ettim. Ayrıksı çiftçilere denk olurum ihtimal. Arkadaşlarımız bile denesinler. Çölyak ve glüten hastalarının rahatlıkla tüketebildiği tıpkı eser. Sezonda iki öğün işaret kabul etme imkanı var. 90-100 günde hasat ediliyor. Sulu araziniz varsa tıpkısı müddet içerisinde ikinci ürünü alabilirsiniz. Bu süreçte beni boydak bırakmayan İsmail Satma ve mevrut arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Memleketimize iyi olsun” şeklinde konuştu.

Elbistan İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü İsmail Çitil dahi kentte tarım sektöründe yeniliklerin yer balaban destekçisi olduklarına vurgu yaptı. Çitil, “Elbistan İlçe Tarım Müdürlüğü olarak çiftçilerimizin denemiş olduğu mahsulat üstünde teftiş ve kontrollerimizi gerçekleştiriyoruz. Bugün de ilçemizde ilk kez Hasan Gümüş ünlü üreticimiz vasıtasıyla ekimi yapılan karabuğday tarlasındayız. Bir zamanda arıcı olan üreticimiz, 35 dönüm kayran üzerinde karabuğday ekimi yaptı. Hem verimin denenmesi açısından hem birlikte arıcılık sistemi üstünde etkisi olduğu amacıyla bu çalışmaya imza atmış. İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğü olarak yeniliğe peyda olan çiftçilerimizin herhangi bir antlaşma yanlarındayız. Bu yeniliğe imza atan üreticimizi kutluyorum” ifadelerini kullandı. – KAHRAMANMARAŞShare: