Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Van’da “Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı”nda konuştu Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, en son rakamlara bakarak 8 maaş ihracatın 21,5 milyara ulaştığını belirterek, “Bu bizim tarım ürünleri alanında tarihin bildirme yüksek oranıdır.” dedi.

Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü konuşma salonunda düzenlenen “Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı”na katılan Kirişci, bu toplantıları çokça önemsediklerini, Ankara’da yaptıkları işlerin sahada karşılığının hangi olduğunu sarmak istediklerini anlattı.

Vatandaşların bu konuya ilişkin düşüncelerini veya tek karışan olmadıkları konuların dile getirilmesi namına bu nev toplantıları yaptıklarını nâkil Kirişci, Van’ın yıldırı belasından âlem detaylı yıllar tartı hayat dolu bire bir mülk olduğunu hatırlattı.

Kentteki huzuru gördüğünde haddinden fazla mutlu olduğunu tamlayan Kirişci, şöyle konuştu:

“Rastgele şeyin başı sağlık. İster parayı, ister siyaseti, ister ekonomiyi, firez sanatı konuşalım. Neyi konuşursak konuşalım, hepimizin dönüp dolaşıp baktığı yer orada geçim var mı, bulunmayan mu? Zımnında Van’ımızın geldiği noktayı çokça önemsiyorum. İlimizin terör belasından etraf muzdarip reşit farklı vilayetlerimiz kadar yatırımlar üstüne dahi bazen eksikliklerinin olduğunu ortaklaşa tıpkısı posta daha valiliğimizdeki toplantıda belirlemiş olduk. Başta 19 göletle ilişik arkadaşlarımızın sunumu oldu. Yeniden taşkınlarla ilgili konular ve kazançlı anlamda çokça şişman getirisi olacağına inandığımız barajlar ve sulama projeleri tıpkısı şekilde. Bunlar bizim için çokça ehemmiyet sunu fail hususlar.”

Özellikle dünyada son dönemlerde toptan ısınmanın görüldüğünü, pandemiyle bunun imdi hissedildiğini ifade eden Kirişci, “Sonrasında çıkan Rusya- Ukrayna savaşı bu işin tuzu biberi oldu. bir anda dünya ‘gıda milliyetçiliği’ kavramıyla ülfet etmek yerinde kaldı. Dizge ürettiğine cemaat çıkmak ve daha fazlasını üretip kendisi amacıyla bu üretimi içerde ağrımak yerine tıpkısı mızıka adımlar attı. en üst rakamlarımıza bakarak 8 mahiye ihracatımız 21,5 milyar dolar kabilinden rekor bir düzeye ulaştı. Bu bizim ekincilik ürünleri alanında tarihin bildirme efdal oranıdır. Hakeza bire bir ihracata dört aylık bire bir dönemi kattığınızda 30 bilyon doların konusunda çıkmasını ümit ediyoruz. Türkiye’nin ihtiyaçları kadar dış satım üzerine da henüz fazla çabamız, gayretimiz tamam diye niteleyerek irade ediyorum.” değerlendirmesini yaptı.

-“2023’te başlayan bakir bir yüzyılımız var”

Kirişci, Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşı konusunda izlediği politikalarıyla barışı önceleyen ve bunu sözle değil eylemleriyle ortaya koyan aynı devlet olduğunu belirtti.

Göreve geldikleri günden itibaren tarımla ilgili cemi sorunları masaya yatırdıklarını anlatan Kirişci, “2023’te başlayan kullanılmamış bire bir yüzyılımız var. Bu yüzyılın adı Türkiye yüzyılı. Türkiye’nin imdi global ayrımsız oyuncu olduğunu herkesin kabul ettiği bir dönemde bizim dahi bunun altını tarım sektörü bağlamında doldurmamız gerekiyordu.” dedi.

Bakan Kirişci, “İktidarımız döneminde çokça muhteşem destekler verildi, majör mevzuatlar tarıma kazandırıldı. Bitkisel istihsal amacıyla mazot ve matbu, hayvansal üretim için de yemle sadık olacak şekilde desteklerimizi sadeleştirmenin gayreti zarfında olacağız. Bizim tarım sektörü olarak dijitalleşmeden daha faziletkâr düzeyde yararlanma etmemiz gerekiyordu. Bunu e-Devlet ortamına taşıyarak ve ayrımsız sonraki hamlesi de ‘tarım cepte’ yahut ‘ekincilik cebimde’ kadar canlı uygulamalarla artık memleket ve kaymakamlık müdürlüklerimize ziyaretler adına hoppadak öz, kahvehane çekmek üzere başvurmak yerinde kalacağız.” ifadelerini kullandı.

“Cesaret limitini 200 bin liraya çıkarıyoruz”

Ekim ayında çiftçi kayıt sistemini e-Heybet üzerinden başlatacaklarını bildiren Kirişci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ektiğimiz buğdayın, arpanın, bu yılın mahsulünü kaldırdık. Bunlara ilişkin mazot ve matbu desteklerini hangi ahit veriyoruz? Normal şartlarda 2023’ün önce üç ayına çekmiştik. Iri aynı himmet göstererek bununla yetinmeyeceğiz. Bu, önceki üç ayda verdiğimiz desteği 6 kamer öne çekeceğiz. Bu ayın sonu evet dahi arz geç gelecek ayın başında motorin ve matbua desteklerini ayni yerine süt ve tezek alımında kullanabilmeniz üzere aynı vezneci kartına yüklemiş ve sizlere bu kartları teyit etmiş olacağız. Böylece 6 kamer öne çekerek mazot ve matbu alımı üstüne nakit sıkıntısı çekici üreticimizin bu alımına bölümsel katkıda bulunmuş olacağız. Ziraat Bankası’nın verdiği 100 bin teklik tutarında limiti olan sübvansiyonlu itimat limitini 200 bin liraya çıkarıyoruz. 200 bin lira kredinin 100 bin lira kısmını yani yüzde 50’sini karta yükleyeceğiz. Yalnız mazot ve tezek alımında kullanılacak. Üreticimiz böylecene tarlasına giderken teşrinievvel yapmadan ilk aynı şekilde ayrımsız tefeciye yahut bizim oralarda, ‘Ürünü hasat ettiğimde sana bunun karşılığında tıpkısı titrem buğday vereceğim’ denir, bu zümre uygulamalara son verip bu ihtiyacı da aracısız karşılamış olacağız.”

Kirişci, 2021 mahsulünde 22 lirası motorin, 20 lirası matbua doğmak üzere toplam 42 liralık olan desteğin, mazotu 75 liralık, gübreyi 46 liraya çıkararak toplam dekar desteğini 121 liraya yükselttiklerini dile getirdi.

İktidarları döneminde bir nice ilki hayata geçirdiklerini vurgulayan Kirişci, “Bakınız bu ülkenin adı tarım ülkesi ancak tıpkı Ekincilik Kanunu yoktu. Ekincilik Kanunu’yla dahi yetinmedik. Arazi Esirgeme ve Yer Kullanma Kanunu, TARSİM dediğimiz uygulama, lisanslı depoculuk, kül bunlar dönemimizde tarıma kazandırdığımız kocaman mevzuatlar. Bunların başında TARSİM geliyor. TARSİM’le ilişkin maatteessüf arzuladığımız düzeyde vatandaşların ilgisinin olmadığını görüyoruz. Bu konuda teşkilatlarımızın müstakil surette üreticilerimizi ürünlerine sigorta yaptırma konusunda cesaretlendirmelerini ve yönlendirmelerini istiyorum. Kuraklık olduğunda asgarisinin yüzdelik 50’sinin primini amme adına ödüyoruz. Zımnında bunu müstakil suretle yaygınlaştırmamız ve buna ilgili olumlu adımları atıyor olmamız geçişsiz.” değerlendirmesini yaptı.

“Site tarımı çokça muhteşem”

Vücut Süt Kurumu’yla “sözleşmeli besicilik” adı altında alınan kararın 6 Ilkgüz 2022’üstelik Resmi Gazete’dahi yayımlandığını anımsatan Kirişci, lüzum çalım, gerekse karşılık üstüne üreticilere garanti verileceğinin altını çizdi.

Üreticilerin bunu 5 sene süreyle uygulayarak önünü görebileceğini anlatım fail Kirişci, “Şu zaman uygulamaya hazır ayrımsız mevzuat. Biz buna Sözleşmeli Besicilik Projesi adını veriyoruz. Aynı taraftan deri, benzen grubu zat ihtiyacı amacıyla bunları temin etmiş olacak, vesair taraftan üreticimizi geleceğiyle ilgili endişelerden arındırmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

Gelir Koruması Sigortası adı altında yıpranmamış tıpkısı poliçe ürettiklerini belirten Kirişci, sözlerini şöyle tamamladı:

“Abes el altında ilkin Konya’nın cemi ilçelerinde uygulandı. 2023’ten itibaren tekmil Türkiye’üstelik tahıl başta tevessül etmek amacıyla belirli ürünlerde geliri güvence fail tıpkısı poliçe düzenlenecek. Buradaki poliçe biriminin yüzdelik 60’ını celal namına, hükümet kendisine biz ödüyor olacağız. Temas biri 20 dekarlık alandan oluşan seraları vatandaşlara üretim için tahsis edeceğiz. Böylece buralarda üretilecek seçme soy sebze, çarliston marka altında yetiştirilecek olan mahsulat Van başta olmak için bile kasaba illere gönderilecek ve antrparantez sınırın ötesine dahi ihraç imkanı olacak. Zımnında kent tarımı haddinden fazla muhteşem. Bizim öncelediğimiz benzeri başlık var. O de jeotermal kaynağın durumu. Şayet jeotermal soy varsa bu aliyyülala denilebilecek aynı format çünkü enerji maliyetlerini düşürecek ve nakıs 45 dereceyi gören Van’ın ilçelerindeki jeotermali kullanarak üretimin yapılması olanaklı ağıl ati. Biz nezaret adına bunun destekçisiyiz, arkasındayız.”

Vali ve Büyükşehir Şehremaneti Başbuğ Vekili Âşık Balcı ise kentte tarım adına çokça sunturlu işlerin yapıldığını vurgulayarak, “Bakanımızın şehrimize gelmesi bizlere merak ve coşku verdi. Canla başla memleketimizin problemlerini Sayın Bakanımızın destekleriyle çözeceğiz. Ekincilik ve hayvancılığı destekliyoruz.” dedi.

Programa, YANLIŞSIZ Parti Van milletvekilleri İrfan Kartal, Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, bakanlığa sınırlı hava müdürleri dahi katıldı.

Bakan Kirişci, daha sonradan Hüsrev Paşa Camisi’ni gezdi, Deniz Boyu Yolu Projesi’ni inceledi.Share: