Edirne’de Vatandaşlar Metruk Binalara Aksülamel Gösterdi

Edirne’deki çok sayıda kullanılmayan yapı vatandaşların tepkisine illet oluyor. Babademirtaş Mahallesi sakini Şayan Zobar, “Balkon çökmüş, birinin üzerine çökse hangi olacak. Birinin konusunda çökse ölümle sonuçlanabilir” dedi.

Edirne’nin Babademirtaş Mahallesi’ndeki Karanfiloğlu Caddesi’nde mevcut aynı kullanılmayan binada zaman sabaha karşı hararet daha çok. İtfaiye ekipleri yangını gelişmemiş sürede söndürdü. Mahalle halkı, sâdır yangın sonrası, metruk binalarda lüzumlu önlemlerin alınmadığı gerekçesiyle reaksiyon gösterdi.

“BİRİNİN ÜZERİNE ÇÖKSE ÖLÜMLE SONUÇLANABİLİR”

Mahalle sakini Şayan Zobar, yetkililerden arkalama istekle, “Sahiplerince yıkılması lazım. Yer azından kimse girmez içine. Etrafı huzursuz edemez. Tarihi binalar ama bire bir tedbir alınması lazım. Ayazlık bozgun, birinin üstüne çökse hangi olacak. Birinin üzerine çökse ölümle sonuçlanabilir” dedi.

Cüneyt Sanağ ise “Tığ sese çıktık burada. Cankurtaran, itfaiyenin sesine çıktık geceleyin yarısı. Amma yakanları görmedim. Geceleyin 3-4’te seslere çıktım. Doğrusu evler bile. Cenabıhak göstermesin, kuvvetli aynı rüzgar olsa herhangi bir canip tutuşur. Ama biz, bir zaman önceki burasının güvenli ortama alınmasını istiyoruz. ya da şu binalar yıkılsın evet da yapılsın, azamet ahali atsın, yapsın” diyerek konuştu.

“BİZİM MAHALLEMİZDE BÖYLE 29 SUNUM VAR”

Müjdat Özsöker dahi şunları söyledi:

“Tün 8’den sonraları işten mevrut bayanlar, sabahleyin namazında işe gidenler haddinden fazla tasalı. Bu mahalle, Edirne’nin genişlik adamakıllı mahallesi. Edirne’nin göbeği, bu rezillikleri yaşıyor. Bizim mahallemizde böyle sülale, 29 sunum var. Bunların hepsini tespit yazar valiliğe bildirdim. Edirne Belediyesi’ne bildirdim. Edirne Belediyesi’nde çalışma yapıldı, resimleri çekildi. Amma Anıtlar Müesses diye benzeri asamble çıkıyor karşımıza.”

Kaynak Dökümü

Mahalle sakini Fehamet Zobar,

Cüneyt Sanağ,

Müjdat Özsöker,

Yanan metruk bina ve kullanılmayan çatı detayları

Share: