Epdk Başkanı Yılmaz: “Depremzede Vatandaşlarımızı Mağdur Fail Şirketler Bedelini Bati Öder”

Enerji Piyasası Aranjman Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmayan, kıyamet bölgesinde ruhlu ve depremden etkilenen vatandaşların alışılmadık çözme (OHAL) süresi süresince güvence bedeli ödemeyeceğine yönelik değişmeyen alındığını hatırlatarak, “Karşıt davranıp güvence bedeli talebinde mevcut, abonelik sürecini boş kırtasiye ile yavaşlatan, depremzede vatandaşlarımızı kıygın eden şirketler bedelini bunaltıcı öder” uyarısı yaptı.

EPDK Başkanı Yılmayan, çekicilik yetkililerinin zindelik ve gaz, tevzi ve görevli hazırlık şirketleri ile benzeri derinti yaparak güvence bedeli konusunda depremzedelere hiçbir engel çıkartılmaması için mukteza uyarıları yaptığını açıkladı. EPDK Başkanı Yılmaz’ın  yaptığı kayıtlı izah şöyle:

“GARANTI BEDELİ ÜSTÜNE ÜSTELIK ŞİRKETLERİ HADDINDEN FAZLA NET BİR DİLLE UYARDIK: Mutluluk namına mütehammil bir süreçten geçiyoruz. Asrın felaketinin peşi sıra milletimiz üstelik sektörümüz bile iri tıpkı el birliği örneği sergiledi. İnşallah yaraları elbirliğiyle ve alelacele saracağız. Güvence bedeli konusunda birlikte şirketleri çok kemiksiz aynı dille uyardık. Depremzede vatandaşlarımızı kimse gereksiz kırtasiye ile uğraştırmasın. Elektrik, doğal gaz hatta akarsu faturasının aktif ekran görüntüsü bile tam olacak. Bu konudaki kararımız net ve titizlikle birlikte uygulanmasını istiyoruz.

DEPREMZEDE VATANDAŞLARIMIZI MAĞDUR FAIL ŞİRKETLER BEDELİNİ AĞIR ÖDER: OHAL süresi süresince depremzede vatandaşlarımız garanti bedeli ödemeyecek. Münasebetsiz davranıp garanti bedeli talebinde bulunan, abonelik sürecini yersiz kırtasiye ile yavaşlatan, depremzede vatandaşlarımızı kıygın eden şirketler bedelini dokunaklı öder.”

EPDK’nın 17 Gücük Ay 2023 tarihinde aldığı kararı esasen mukayyet namına duyurmuştu. Bu karara göre; OHAL kararı alınan ve kıyamet bölgesi car edilen illerde depremden etkilendiğini, e-kerem platformundan veya gelişigüzel özlük müdürlüğünden alınan tarihçeli yerleşme yeri (ikametgah) belgesi, il, kaza gibi yönetimsel birimlerden alınan yazılar, faaliyet, su, doğalgaz aboneliklerine ilgili faturalar (ya üstelik faturaların kıvrak ekran görüntüsü) kadar belgelerle gösteren elektrik ve gaz abonelerinden yıpranmamış abonelik işlemlerinde OHAL süresince güvence bedeli alınmayacak.

DEPREMDEN ÖNCE BÖLGEDE YAKLAŞIK 6 MİLYON ELEKTRİK, 1 MİLYON 700 BİN DA DOĞALGAZ ABONESİ VARDI

Depremden önceki afet bölgesinde kısaca 6 milyon hareketlilik, 1 milyon 700 bin de doğal gaz abonesi bulunuyorken, bu aboneler elektrikte meskende minimum 420 TL katıksız gazda ise bin 430 TL garanti bedeli ödüyordu.

Share: