EPDK’dan doğal gaz ve elektrikte şirketlere ‘güvence bedeli’ uyarısı

Enerji Piyasası Aranjman Kurumu (EPDK) kıran bölgesinde aktif ve depremden etkilenen vatandaşlarımızın-lüzum hareket bölgesinde ikametini sürdürsün, icap apayrı tıpkı şehirde eğleşme etmeye başlasın-hareketlilik ve gaz için bakir abonelik yaptırırken alışılmadık çözme süresi süresince güvence bedeli ödemeyeceğini geçtiğimiz hafta karara bağlamıştı.

Konu ile ilgili değerlendirmelerde kâin EPDK Başkanı Mustafa Yılmayan; çekicilik yetkililerinin faaliyet ve gaz, tevzi ve görevli tedbir şirketleri ile tıpkı derinti yaparak güvence bedeli üzerine depremzede vatandaşlarımıza tek zorluk çıkartılmaması amacıyla zaruri uyarıları yaptığını açıkladı.

Yılmayan şunları kaydetti: “Devlet yerine kip tıpkısı süreçten geçiyoruz. Asrın felaketinin ardından milletimiz da sektörümüz da iri tıpkı tesanüt örneği sergiledi. İnşallah yaraları elbirliğiyle ve anında saracağız. Garanti bedeli üstüne üstelik şirketleri çok açık ayrımsız dille uyardık. Depremzede vatandaşlarımızı kimse boş kırtasiye ile uğraştırmasın. Hayatiyet, doğal gaz hatta akarsu faturasının mobilize ekran görüntüsü de tam olacak. Bu konudaki kararımız açık ve titizlikle dahi uygulanmasını istiyoruz. OHAL süresi süresince depremzede vatandaşlarımız güvence bedeli ödemeyecek. Huysuz davranıp güvence bedeli talebinde bulunan, abonelik sürecini gereksiz kırtasiye ile yavaşlatan, depremzede vatandaşlarımızı mağdur eden şirketler bedelini çetin öder.”

EPDK’nın aldığı kararın arkası sıra alışılmamış çözme kararı alınan ve facia bölgesi zar edilen illerde depremden etkilendiğini; e-ululuk platformundan veya değme koca müdürlüğünden alınan tarihçeli iskân yeri (ikametgah) belgesi, il, ilçe kabil yönetimsel birimlerden alınan yazılar, ruh, akarsu, doğalgaz aboneliklerine ait faturalar (ya de faturaların cıvıl cıvıl ekran görüntüsü) üzere belgelerle gösteren cümbüş ve gaz abonelerinden yıpranmamış abonelik işlemlerinde OHAL süresince güvence bedeli alınmayacak.

Depremden önceki kıyamet bölgesinde kısaca 6 milyon hareketlilik, 1 milyon 700 bin dahi gaz abonesi bulunuyorken, bu aboneler elektrikte meskende minimum 420 TL tabii gazda ise 1430 TL güvence bedeli ödüyordu. – ANKARA

Share: