HDP’li Semra Güzel tutuklandı

“Silahlı terör örgütüne organ doğmak” suçundan aranan ve Edirne’ye giderken yakalanan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Iyice tutuklandı.

İstanbul Terörle Savaş Şube Müdürlüğü ile Milli İstihbarat Teşkilatının kuma çalışmasıyla, “Mehtap Şahan” yerine aranje düzme kimlikle Silivri’deki benzeri dinlenme tesisinde yakalanan Domuzuna, emniyetteki işlemlerinin peşi sıra keyif kontrolünden geçirilerek İstanbul Adliyesi’ne götürüldü.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Yıldırı ve Organize Suçlar Bürosundan soruşturmanın yürütüldüğü Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığına bağlanarak, Gürültülü ve Kaynak Bilişim Sistemi (SEGBİS) eliyle anlatım veren Sunturlu, tevkif talebiyle bekçi hakimliğe irsal edildi.

Adliyeden Ankara Sulh Ceza Hakimliğine bağlanan Fena Hâlde, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Adliye önünde açıklama özne HDP Takım Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Semra Sunturlu’in tutuklu yargılanmaması gerektiğini ve iki özet için dokunulmazlığının kaldırıldığını öne sürdü.

Semra Iyicene’in cürüm işlemediğini bildiklerini savunan Oluç, Güzel’le dayanışmayı ve desteklerini sürdüreceklerini dile getirdi.

Süreç

Adıyaman’da 2017’de yıldırı örgütü PKK’ya yönelik hava destekli operasyonda atıl ağıl getirilen teröristin cep telefonu incelemesinde HDP Saylav Fena Hâlde ile fotoğraflarının bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Etkisiz ayla getirilen terörist Volkan Bora’nın, Güzel ile yıldırı kampında çekilmiş fotoğraflarının basına yansıması üstüne Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı harekete geçmiş ve Domuzuna üzerine fezleke hazırlanarak Hak Bakanlığına gönderilmişti.

Semra Güzelce’in dokunulmazlığı 1 Mart’ta TBMM Genel Kurulu’nda kaldırılmıştı.

Adalet Bakanlığı, fezlekeleri gereği için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına göndermişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının için 24 Mart’ta yakalama kararı çıkardığı Güzel, İstanbul’dan 59 DG 606 plakalı çevirgeç ile Edirne’ye giderken Silivri’deki aynı tatil tesisinde, “muhacir kaçakçılığı”, “resmi belgede sahtecilik” ve “göz dokunulmazlığını ihlal” suçlarından kaydı olan çoban Aladdin G. ve “terör örgütü propagandası tahsis etmek”tan kaydı mevcut Fırat D. ile gelişigüzel cemaziyelevvel yakalanmıştı.

Share: