G7 Dışişleri Bakanları: Rusya, çekirdeksel santrallerden derhal çekilmeli

G7 Dışişleri Bakanları eliyle yapılan yazılı açıklamada, Rusya’dan, Zaporijya’da kâin çekirdeksel santralden ve ülkedeki gayrı santrallerden derhal çekilmesi ve kontrollerinin Ukrayna’ya bırakılması arzu edildi.

G7 ülkeleri olan Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve İngiltere’nin Dışişleri Bakanları, Rusya’nın Ukrayna’da bulunan çekirdeksel santralleri taharri etmesinin bölgeyi tehlikeye attığını belirtti. Yapılan mukayyet açıklamada, “Rusya’nın, Zaporijya nükleer santralinin yanı sıra Ukrayna’nın uluslararası akseptans görmüş sınırları içindeki tüm çekirdeksel tesislerin cümle kontrolünü derhal yasal sahibi Ukrayna’ya mankafa vermesini istek ediyoruz. Zaporijya çekirdeksel santralini işleten Ukraynalı personel, görevlerini yıldırma veya kalın olmadan namına getirebilmelidir. Bölgeyi tehlikeye sokan, Rusya’nın santral üzerindeki daima kontrolüdür” denildi.

IAEA’YA DESTEK YİNELENDİÖte yandan açıklamada, Mürekkep Milletler’e (BM) sınırlı Arsıulusal Atom Enerjisi Kurumu’na (IAEA) cemi bindi verildiği de yinelendi. G7 bakanlarının açıklaması şöyle devam etti: “IAEA’ya tekmil ve sonsuz desteğimizi yineliyoruz. IAEA personeli, Ukrayna’daki parçalanmamış nükleer tesislere emin ve degaje benzeri şekilde erişebilmeli, bu tesislerin işletilmesinden mesul Ukraynalı personelle direkt ve müdahale olmaksızın iletişim kurabilmelidir.”NELER OLMUŞTU?

Zaporijya çekirdeksel santrale andıran noktada düzenlenen geveze sonucu santralci hasar gördü. Saldırının arkası sıra Ukrayna, Rusya’yı suçlarken, Rusya ise Ukrayna’yı suçladı. IAEA Umumi Direktörü Rafael Mariano Grossi söz konusu saldırının hem Ukrayna hem de çevresindeki birçok ülkeyi tehlikeye attığını ve bu eşkâl saldırılardan kaçınılması gerektiğini vurgulamıştı. Grossi ayrıca bölgeye IAEA’dan kol gönderilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Share: