Hakeza fedakarlık görülmedi: Ömrünü engelli 3 çocuğu, parasız eşi, görümcesi ve kayınvalidesine adadı

Kastamonu’de işlek Satiye Zeynelabidin, zihinsel sakat üç çocuğu, marazlı eşi, eşinin zihinsel mânialı kız kardeşi ve kayınvalidesinin bakımını yıllardır sürdürüyor. Fedakar asıl, “Olur bile ego ölürsem çocuklarım, eşim, görümcem ve kayınvalidemi devletime gönül ediyorum” dedi.

Kastamonu’de yaşaya Satiye (48) ve Büyüklük Zeynelabidin çiftinin 3 çocuğu bile zihnî sakat namına dünyaya geldi. Keyif sorunları sebebiyle eşi Fehamet Zeynelabidin’in bile çalışamaz duruma gelmesiyle evin hep yükünü Satiye Zeynelabidin üstlendi. Kayınpederinin vefatından bilahare eşinin zihnî özürlü kız kardeşi ile kayınvalidesinin bile bakımını üstlenen Satiye Zeynelabidin, bakıma eksikli olan çocukları Mustafa (33), Sakine (23) ve Hilal Aydınlık (18); 58 yaşındaki hasta eşi, 40 yaşındaki eşinin kız kardeşi Hüsniye ile 85 yaşındaki kayınvalidesine adeta süt kuzusu kabilinden bakıyor. Çocuklarını özel terbiye merkezlerine gönderen Satiye Zeynelabidin, akşam çocuklarının okuldan dönmesini dört gözle bekliyor. Çocukları okuldayken eşi, görümcesi ve kayınvalidesinin ihtiyaçlarını karşılayan Satiye Zeynelabidin, arta kalan zamanlarda ise habbe farklı işleri ile meşgul oluyor.

Fedakarlığı ile çevresindeki vatandaşlara eş olan Satiye Zeynelabidin, “Evet üstelik ben ölürsem çocuklarım, eşim, görümcem ve kayınvalidemi devletime birey ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Zihnî engelli üç çocuğum ile sayrı eşime, kayınvalideme ve zihinsel mânialı görümce bakıyorum”

Zihinsel özürlü 3 çocuğunun olduğunu söyleyen Satiye Zeynelabidin, zihnî sakat çocuklarının beraberinde eşi, görümcesi ve kayınvalidesinin birlikte erinçsiz olduğunu ve hepsine kendisinin tek başına baktığını belirterek, “Gücüm yettiği sürece hepsine ben tek başıma bakmaya çalışıyorum. Gelişigüzel işle ego bir tane başıma ilgileniyorum. Aileme nazik ayrımsız mutlulukla bakıyorum. Tek zorlanmıyorum. Aileme bakarken Allah bana vahim güç veriyor. Severek bakıyorum. Onlar benim hayatım, onlar benim ailem. Onlar olmasa ben bile yaşayamam” diyerek konuştu.

“On Paralık yorulmuyorum, aileme isteyerek ve atlaya zıplaya bakıyorum”

hafta arası sabahtan çocuklarını okula gönderdiğini ve daha sonrasında üstelik evinde yevmi işleri ile evin işlerini yapmaya çalıştığını belirten Satiye Zeynelabidin, “Akşam Ezanı olunca yemekleri hazırlayıp çocuklarımın gelmesini bekliyorum. Benim 3 lime çocuğum var zihnî sakat. Eşim da rahatsız, görümcem bile huzursuz, kayınvalidem üstelik huzursuz. Hepsine ben bakmaya çalışıyorum. Hiç bile yorulmuyorum. Bayıla Bayıla ve atlaya zıplaya bakıyorum. Onların mutluluğu benim üstelik mutluluğum. Gücümün yettiği yere büyüklüğünde, ölünceye büyüklüğünde bakacağım. Ego ölürsem ailem devletime can. Geceleyin yattıktan sonra ben ölürsem aileme hangi peki diyerek düşünüyorum zaman zaman. Kim bakar diye niteleyerek çoğu devir aklıma geliyor. Kâh geceler gaflet uykusu uyuyamıyorum. Arada Bir televizyonlarda görüyorum. Çocuklarını sokağa atıyorlar. Bunları görünce haddinden fazla üzülüyorum. Ben onlara gözyaşıyla bakıyorum. Ben çocuğumun saçının telinin kötülük görmesini istemem. Ben çocuklarıma kıyamam. İnsanlar çocuklarına lacerem kıyıyorlar, bittabi sokağa atıyorlar bilmiyorum. Ailemin başımın üzerinde düzlük var. Ben çocuklarımın zihinsel mânialı olup birlikte bakamayacağımı tek düşünmedim. Özlük tıpkı banak yiyeceğim olmasa ego onlara yedirmeye bakarım. Benim print günlerim bile geçti. Tek paramın olmadığı, çocuklarıma hiçbir molekül alamadığım günlerim de geçti. Bana kimi zaman ‘Sen neyine güveniyorsun, senin kimin kimsen namevcut’ diyerek laf ederlerdi. Ama Tanrı bana yardım etti. Milletimiz, devletimiz yardım etti. Buna birlikte şükürler olsun. Zinde ayaktayım. Ölünceye kadar de sağlıklı ayakta, arkalarında duracağım. Ego esen olduğum sürece 3 çocuğum, eşim, görümcem, kayınvalidemin yanındayım. Benden apayrı kimseleri bulunmayan. Eğer dönüş olur da ego ölürsem 3 çocuğum, eşim, görümcem, kayınvalidemin devletime yaşama ediyorum. Benim başka tek kimsem bulunmayan. Geçmiş Tanrı, sonradan devletim” şeklinde konuştu. – KASTAMONU

Share: