Hakkari’de Ahilik Haftası kutlamaları

Hakkari’üstelik Cömertlik Haftası dolayısıyla Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanlığınca düzenlenen programda yılın ahisi, kalfası ve çırağına onurluk verildi.

Ticaret ve Sanayi Odası konuşma salonunda planlı programda saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Ahilik ile ilgilendiren belgesel gösteriminin ardından kentte yılın ahisi, kalfası ve çırağına plaket ve vesika takdim edildi.

Ahi kaftanı giydirilen Vali Yardımcısı Halil İbrahim Köroğlu, Ahiliğin önemine değinerek, programı düzenleyenlere teşekkürname etti.

Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Aşure Ayı Uğurlu bile Ahilik Teşkilatı’nın içtimai yaşamın eş paydası olan koca konusunda kurulduğunu belirtti.

Ahiliğin, insanlar arasındaki ticari, sosyal ilişkilerde hak, hisse senedi ve iz ahlakına saygı, adalet ve hukuka riayet etme, istinkâf etmek ve güler yüzlü olma ilkelerini anne unsur aldığına vurgu özne Uğurlu, şunları kaydetti:

“Bu teşkilatlanmanın günümüzdeki temsilcileri, esnaf ve sanatkarlarımız ile esnaf ve sanatkarlar çığır kuruluşlardır. Bu organizasyon zamanında olduğu kabil ülkemiz ekonomisinin gelişmesinde makro roller üstlenmiştir ve üstlenmeye devam etmektedir. Günümüzün yükselen değerlerinin mehabetli ayrımsız kısmının özünde ahiliğin esas ilkeleri yatmaktadır. Mütemmim hakları, sivilleşme, kooperatifçilik, mütenevvi mesleki kuruluşların varlığı kabil kavramları batıya aktaran repertuvar ahilik kültürüdür. Ahiliğin asıl kuralı alın teriyle geçinmektir. Yardımlaşma ve cemiyet düzenini siper ilkeleridir.”

Programa Ticaret İl Müdürü Salih Çiftçi, İŞKUR İl Müdürü Ahmet Kızılkaya, Uray Başbuğ Yardımcısı Abdulmecit Yılmayan ve site merkezi ve Yüksekova’dan sivil cemiyet kuruluşları temsilcileri ve esnaf katıldı.

Share: