Hatay bilim | Hatay Deniz Otobüsü Seferlerine Arsıulusal Kavait ve Meteorolojik Nedenlerle Meydanlık Verildi

İlk seferini 19 Mayıs’ta Hatay’tan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Girne kentine fail Hatay Bahir Otobüsü (HADO), uluslararası kavait, sezon koşulları ve meteorolojik nedenlerden kıran seferlerine küşayiş verdi. Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Genel Sekreter Yardımcısı Güçlü Kilitsiz Küreksiz, HBB Genel Sekreter Yardımcısı Kavi Çıplak, HADO’nun 2023 yılı april ayında seferlerine yeniden başlayacağını bildirdi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi ve HADO yetkilileri, meydanlık verilen HADO seferleriyle ilişik açıklama yaptı. HBB Genel Yazman Yardımcısı Stabil Çıplak, şunları ifade etti:

“Başkanımız Lütfü Savaş’ın yeryüzü önem verdiği projelerden biri olan HADO ile bugüne büyüklüğünde kısaca 25 bin bulaşıcı taşıdık. Meteorolojik nedenlerden dünya projemizi yatırmak zorundayız. Seferlerimize 2023 yılının nisan ayında başlamayı planlıyoruz. Bugüne büyüklüğünde haftada iki kat Girne, ayrımsız sefer dahi Gazimağusa koyulmak amacıyla 3 nöbet düzenliyorduk. Bu toplumsal projemizde, vatandaşlarımıza, hastalarımıza ve öğrencilerimize en bereketli şekilde yardımcı olmaya çalıştık. İyi ayrımsız mevsim geçirdiğimize inanıyorum” dedi.

Degaje, ayrıca projenin hayata geçmesinde ve yeşermesinde emeği geçen Hatay Büyükşehir Şehremini Lütfü Savaş’a, HADO Genel Müdürü Bülent Ok’a ve HBB Divan üyelerine teşekkürlerini iletti.

“ÖNÜMÜZDEKİ ZAMAN HİZMET KALİTESİNİN YÜKSELTİLMESİ İÇİN BİRAZ ELAN ŞIŞMAN GEMİLERLE ÇALIŞMAYI HEDEFLİYORUZ”

HADO Umumi Müdürü Bülent Ok, mayıs ayında başlayan seferlerin meteorolojik nedenlerden çevre arsıulusal kavait çerçevesinde sonlandırıldığını söyledi. İki gemiyle yapılan Girne ve Gazimağusa seferleri ile haddinden fazla kudretli benzeri mevsim geçirdiklerini anlatım eden Ok, “Bugüne büyüklüğünde taşıdığımız 25 bin yolcuyu Kırıkhan, Reyhanlı ve değişik ilçelerimizden, toprak hinterlandı olan Kahramanmaraş, Diyarbakır, Adıyaman, Osmaniye ve Gaziantep’ten gelen öğrenciler oluşturdu. Projeyi sonlandırmadık. Yeni benzeri saksı yarmak üzere tedbir yapıyoruz. Limanımız hizmet, tamir ve tadilatla uluslararası kurallara göre yenilenecek. Önümüzdeki zaman bakım kalitesinin yükseltilmesi üzere az buçuk henüz şişman gemilerle çalışmayı hedefliyoruz” dedi.

“LİMANIMIZIN KAPASİTESİ 500 GROSTON AMMA BİZ BUNU 5 BİN GROSTONA YÜKSELTMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Koşullara bakarak eğreti sayısını artırmayı planladıklarını bile sözlerine ekleyen Bülent Ok, “Limanımızın kapasitesi 500 groston amma tığ bunu 5 bin grostona yükseltmeyi hedefliyoruz. Taşıdığımız palyatif sayısına baktığımızda bu sayının artabileceğini biliyoruz. Bu dahi Sayın Başkanımızın yeryüzü ehemmiyet verdiği konuların başında geliyor. Başkanımız daha geçmiş yaptığı açıklamalarda ‘Hedefimiz çabucak KKTC değil, Akdeniz’üstelik bize çok mümasil olan Beyrut ve Libya hattında elan nitelikli, henüz konforlu gemilerle limanımız bakım verecektir’ diyerek belirtmişti. Biz da bu hedefler doğrultusunda hazırlık sürecini projelendirme, hedefleri realizasyon programı adına hayata geçireceğiz. Bu süreci genişlik mübarek şekilde kullanacağız” diye niteleyerek konuştu.

Share: