Icra Vekili Fatih Dönmez dünyada ilk kez hazır para bor atıklarından lityum üretileceğini açıkladı

Erke ve Bittabi Kaynalar Bakanı Fatih Dönmez ile Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Bilecik’in Söğüt ilçesinde Elginkan topluluğu aracılığıyla yapımına başlanan Serel Seramik Vitrife fabrikasının esas atma törenine katıldı. Fabrikanın 700 bin metrekare yıldızlı alanda nesir edileceğini, 2 sene içerisinde tamamlanarak faaliyete geçeceğini rapor eden Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bütün yatırımın 180 milyon Euro olduğunu ve 1600 kişiye kullanılmamış istihdam imkanı sağlayacağını söyledi.

“MADENLERİ KATMA DEĞERLİ ÜRÜNLER HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ”

Icra Vekili Dönmez, madenleri munzam kızıl mahsulat haline getirmeyi hedeflediklerini belirterek, “Bugüne büyüklüğünde bakır, alüminyum, çıpa- pelet entegre izabe tesisleri ile değerli, gümüş ve ferro-krom bütünleşmiş tesislerini devreye aldık. Bu yıl içerisinde inşallah 3 yıl önceki temelini attığımız borak karbür tesisimizin açılışını gerçekleştireceğiz. Bu ayın 17’sinde yani haftaya zaman Balıkesir’dahi ferro bor tesisimizin temelini atacağız. Mavera yandan Eskişehir’bile Kırka’de tayyareci tesiste üretimine başladığımız evcil lityumda bile artık mecmu sığa çalışacak iki eskimemiş fabrikanın temelini atma aşamasına geldik. Biri Balıkesir’de gayr tekrar Eskişehir Kırka’dahi olacak almanak 700 titrem üretim kapasiteli iki kullanılmamış lityum tesisimizin temelini bu sene atacağız inşallah” dedi.

“DÜNYADA İLK DEFA ÜRETİLECEK”

Dünyada ilk defa sıvı borak atıklarından lityum üretileceğini nâkil Bakan Dönmez şunları söyledi: “Burada domestik lityum Ar-Ge’si yüzdelik 100 Hitit Beyaz Zehir’e ilişik olan tıpkısı yöntemle üretilecek. Dünyada ilk defa hazır para borak atıklarından üretilecek lityum olacak. Testleri yapıldı. Emsalleriyle tıpkısı verimlilikte çalışıyor. Lityum karbonatın lityum yükün pil üretiminde kullanılması için, Eti Eroin; Aselsan ve Aspilsan ile teşrikimesai protokolü imzaladı. İnşallah istikbal uygulayım bilimi ürünlerin içerisindeki yerlilik payını dahi bu şekilde artırmış olacağız. Bu yıl böylelikle birlikte inşallah borak karbür tesisimizi devreye alacağız. Orada bile sona doğru yaklaşıyoruz. Bor karbür alelhusus savunma sanayimiz amacıyla az çok eleştiri bir öneme cemaat. Taktik vesait, helikopterler, uçaklar, heyetiyle namlusu, askeri kıyafetler ve personel apotr yeleklerin zırhlanması gibi askeri gayeli malzemelerde yoğunlukla kullanılıyor. Savunma uran teknolojimiz bugün dünyanın takdir ettiği benzeri noktada. İnşallah bizler de bu teknolojinin gelişimi üzere büyük bir destek vermiş olacağız. Son dönemde ihracatta yakaladığımız büyüme rakamları madencilik ihracatımıza da bir oranda yansımış durumda. Madencilikte hem üretim hem üstelik ihracat noktasında mevcut rekorlarımızı tazeliyoruz. 2020 yılı küresel eroin üretimi verilerine göre, tutar bazında dünyada yirmi birinci, değer bazında ise yirmi dördüncü sıradayız. Borak, feldispat ve pomza üretiminde dünya lideriyiz. Trona/soda külü, perlit ve krom üretiminde acun ikincisi, manyezit ve diatomit üretiminde acun üçüncüsüyüz. Antrparantez mermi, linyit, bentonit, barit kabilinden 12 madenin üretiminde de dünyada önce 10 içerisindeyiz. 2002 yılında 565 milyon dolar olan maden ihracatımız 2021 yılında kısaca 6 bilyon dolara ulaştı. 2022’nin önceki 6 maaş döneminde eroin ürünleri ihracatımız, 2021’nin bire bir dönemine bakarak yüzde 19 oranında arttı. Sonuç 10 yılda ortalama 742 milyon ton maden üretimi yaptık. 2021 yılında alüminyum/korindon, fosfat, trona, perlit, rutil ve tuz özellikle görünmek amacıyla 14 değişik madende üretim rekorları kırdık. 20 sene öncesine kıyasla bütün madenlerimizde büyük miktarlarda istihsal artışları yakaladık.”

“BÜTÜN KAZANIMLAR AKILCI DIŞ POLİTİKA SAYESİNDE OLDU”

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise Bilecik’ten sabık sene yapılan 132 milyon dolarlık ihracatın yarısını yakınını seramik sektörünün gerçekleştirdiğini söyledi. Türkiye’nin tahaccüm rakamlarıyla Avrupa ve OECD ülkeleri beyninde ikinci sırada düz aldığını anlatan Icra Vekili Varank, “Türkiye yerel ve milli istihsal anlayışıyla bu koşullara en bereketli uyarlanmış olabilen talih konumunda. Eksiksiz bu küresel etkenler cihetiyle iktisadi coğrafyamız adeta baştan şekilleniyor ve ülkemiz bu kullanılmamış düzenin ışıltılı tıpkısı yıldızı yerine şu anda dikkati çekiyor. Sonuç 2 yılda endüstri üretiminde ve ihracatta yaşadığımız pençeli artışlar bile bunun yeryüzü iri kanıtı. Ama takdir edersiniz ki bu amal bile anca kendinden olmuyor. 20 yılda uran altyapımıza, erişim altyapımıza, kayırıcı kaynağımıza yaptığımız devasa yatırım ve akse dönemlerinde yürüttüğümüz akliyeci aut siyaset sayesinde tığ bunları elde edebiliyoruz” dedi.

“AVRUPA BİRLİĞİ: ‘ACABA BİZ BU SEVIMLI NASIL GEÇİRECEĞİZ'”

Avrupa Birliği’nin iri benzeri kriz içerisinde olduğunu anlatım fail Vekil Varank, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda Avrupa Birliği ‘Acaba tığ bu kışı lacerem geçireceğiz?’ derdinde. Bakıyorsunuz siyasiler vatandaşlarına odun yakarak elbet ısınılır, bununla ilgilendiren tavsiyelerde bulunuyorlar. Ama hamdolsun biz akılcı aut yöntem sayesinde bu süreci domuzuna tıpkısı şekilde yönetmeyi başardık. Bakıyorsunuz Rusya- Ukrayna arasında bire bir çekişme var ve bu savaşta aklıselimi, barışı ki kaynak ediyor? Türkiye kaynak ediyor. Bu iki ülkeyi şüphesiz bire bir araya getiririz? Bittabi diplomasi masasını kurarız diyerek sorduklarında batılı devletlerin aklına İstanbul geliyor. Rusya’nın Avrupa’ya olan gaz arzını tamamen kesmesiyle demin olay bambaşka aynı boyuta dönüşmüş durumda. Şu anda Avrupa bırakın sanayisi üzere erke hazırlık etmeyi istinas, tenvirat bununla ilgilendiren harıl harıl formüller düşünüyor. İşte görüyoruz, ara sıra haberlerde okuyoruz. Kışın Türkiye’ye gelip Türkiye’bile konaklamayı tercih edecek Avrupalılar var. Özellikle çipo, çelik, cam, seramik kabilinden enerji yavaş sektörlerde bu enerji krizi, Avrupa’yı bunaltıcı oranda etkilemeye başladı. Bu fabrikaların ıcığı cıcığı şu anda Avrupa’üstelik kapanmaya başladı. Yani bizde erke maliyetleri iki tekmil arttıysa emniyetli olun oralarda 50 kat arttı. evet da tek enerji bulamaz arkaç gelip şu anda üretimlerini boğmak zorunda kalıyorlar. Biz şu zaman üzere enerji tedariğinde aynı ağırlık yaşayacağımızı düşünmüyoruz.”

Dönmez ve Varank’ın konuşmalarının arkası sıra seramik fabrikasının temeli atıldı. Programa Vekil Dönmez ve Varank’ın yanı sıra Elginkan Topluluğu İcra Meclisi Başkanı Garaz Akçen ve Elginkan Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Vecdi Rağbet, Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, DÜRÜST Fırka Umumi Komutan Yardımcısı Vedat Demiröz, DÜRÜST Öğür Bilecik Saylav Yakın Yağcı, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün da katıldı.

SÖĞÜT ŞENLİKLERİNE KATILDILAR

Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, esas atma programının arkası sıra Söğüt ilçesine geçerek, 741. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Yâd ve Yörük Şenlikleri alanını gezdi. Ertuğrul Gazi Türbesi ve Camisini de gezen Bakan Dönmez ve Varank, geleneksel pilav dağımı yaparak çadırları dolaştı.

Share: