Iğdır marifet | Tunus İşçi Partisi, 17 Antrakt genel seçimlerini boykot edeceğini açıkladı

Tunus İşçi Partisi, 17 Çatlak’ta yapılması planlanan erken umumi seçimleri boykot edeceğini car etti.

Tunus İşçi Partisi, andıran umumi seçimlere ait bağlanmış benzeri açıklama yayımladı.

Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Kays Said’in izlediği politikaları reddediyoruz. Tunus halkını Said’e alın safları sıklaştırmaya ve 17 Ara’ta düzenlenecek yasama kurulu seçimlerini boykot etmeye çağırma ediyoruz.” ifadelerine kayran verildi.

Halkın tümsekli sıkma politikalarından yıldığı belirtilen açıklamada, Uluslararası Dünyalık Fonu (IMF) ile yapılan anlaşmanın ülkenin ekonomisini dikçe sarsacağı üzerine dip keder duyulduğu kaydedildi.

Ülkede yaşanan politik ve hesaplı krizin derinleştiğine ilgi çekilen açıklamada, krizlerin önüne geçilmediği taktirde bölgesel ve arsıulusal güçlerin Tunus’un kaderi üzerinde daha aktif gösteriş alacakları uyarısında bulunuldu.

IMF, sabık hafta Tunus Hükümeti ile yapılan görüşmelerin arkası sıra, Tunus’a 36 ay mehil ile 1,9 milyar dolar itimat sağlayacaklarını duyurmuştu.

Ülkedeki makro partilerin çoğu boykot kararı aldı

Siyasal tümen sayısının 200’ü geçtiği Tunus’ta, çoğunluğu Meclis’te yaşayış gösteren 20’ye yakını, seçimleri boykot edeceğini açıklamıştı.

Ülkedeki aykırı siyasilerden oluşan Millî Halas Cephesi de yasal olmadığı gerekçesiyle kullanılmamış seçim yasasını reddettiğini bildirmişti.

Cumhurbaşkanı Said’e yakınlığıyla dolay plana sâdır ve Meclis’te 15 sandalyeyle oyun edilen “Umum Hareketi ve Demokratik Cereyan Partisi” ile Said’in Meclis’i feshettiği 25 Orak Ayı 2021’deki kararlarını destekleyen “25 Temmuz Millî Toyluk Hareketi” ise eskimemiş seçme yasasına destek vereceğini bildirmişti.

Tunus’ta politik akse ve yıpranmamış politik takvim süreci

Tunus Reisicumhur Kays Said, 25 Temmuz 2021’de Meclis’in çalışmalarını askıya alarak saylav dokunulmazlıklarını kaldırmış, 22 Eylül 2021’de yeni kararnamelerle yetkilerini uzun uzadıya, yürütme organını ağız ağıza kendine bağlamıştı.

Said, 13 Aralık 2021’de açıkladığı “Politik krizden çıkışın öğün haritası” ile ülkede 25 Temmuz 2022’birlikte kanunuesasi değişikliği referandumuna, 17 Ara 2022’dahi bile erken umumi seçime gidileceğini ve o zamana kadar Meclis’in merbut kalacağını bildirmişti.

Ülkede 25 Temmuz’da seçmenlerin yüzdelik 30,5 katılımıyla planlı referandumda, yüzdelik 94,6 peki oyuyla yeni kanunuesasi akseptans edildi.

Reisicumhur Said, yeni anayasanın kabulünün arkası sıra 15 Ilkgüz’de yaptığı açıklamayla, er umumi seçimlerde uygulanacak yıpranmamış seçim yasasının hazırlandığını duyurmuştu.

Share: