Imparator Omar, İsraille ilişik yorumları nedeniyle ESIR Kongresi’ndeki Dış İlişkiler Komitesi’nden ihraç edildi

ÇAKER Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetperver üyeleri, Demokrat casus Ilhan Omar’ı anti-semitik yerine değerlendirilen yorumlarından âlem, Kurultay’nin Dış İlişkiler Komitesi’nden ihraç ettiler.

Cumhuriyetçiler, bu adımın antisemitizme cebin ateş parçası tıpkısı kanı gönderdiğini söylediler.

BBC muhabiri Kayla Epstein, bunun Kongre’nin bölünmüşlüğünü gözler önüne serdiğini söylüyor.

Ancak Demokratlar ve Omar bunun, Demokratların Temsilciler Meclisi’nin çoğunluğuna topluluk olduğu 2020’bile iki Cumhuriyetçinin komitelerden çıkarılmasının aynı intikamı olduğunu söylediler.

Omar ayrıca KÖLE’ye sığınmacı adına göç etmiş Müslüman bir eş olduğu amacıyla çıkarıldığını birlikte öne sürdü.

Oylamadan güdük benzeri süre önceki Omar, “Bire Bir şekilde Amerikalı dış politikası karşı konuşmaya müstahak görülmememe şaşıran var mı?” dedi.

Cumhuriyetçiler, Kasım ayında yapılan duruluk seçimlerin ardından Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elde etti.

Omar, Kevin McCarthy liderliğindeki bakir Temsilciler Meclisi çoğunluğunun görüşüyle aynı encümen atamasını kaybeden üç yüksek profilli Demokrattan biri.

McCarthy dahi karışma oluşmak amacıyla gâh Cumhuriyetçiler, İsrail karşı evvelden yaptığı ve arada bir seçme iki partiden üyeler aracılığıyla eleştirilen yorumları dolayısıyla Omar’ın dinamik Aut İlişkiler Komitesi’nde görev almaması gerektiğini savundu.

Omar, İsrail’e desteğin arkasında dünyalık olduğunu anıştırma ettiği üzere 2019’dahi özür dilemişti.

Dönemin Demokrat Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Hileci halkının kudret amacıyla parayı kullandığına dair klişelere başvurduğu için Omar’ın yorumlarını antisemitik bularak kınadı.

Omar o dönemde yaptığı açıklamada, “Düzenbaz düşmanlığı gerçektir ve beni Hileci karşıtı mecazların kırıcı dolu tarihi üzerine eğiten Çıfıt müttefiklerime ve meslektaşlarıma minnettarım” dedi.

Perşembe haset, Hileci Kurultay üyeleri bile karışma kalkmak üzere Demokratlar, Omar’ın kendisini antisemitizm üstüne terbiyelemek üzere akıllıca adımları attığını savunarak karara karşı çıktı.

Tarihsel olarak, Temsilciler Meclisi’nde iktidardaki parti, muhalefet üyelerini nadiren cezalandırır, ancak bu uzanım değişmeye başladı ve meclisi daha aşkın kutuplaştırabilecek bakir tıpkısı partizan iş biçimi yarattı.

Share: