Kâmil lezzeti “Abdigör köftesi” taş üstünde dövüldükten sonradan sofraları süslüyor

Dert mutfağına ait olan ve ortaya çıkış hikayesinin birlikte lezzetiyle da dillerden düşmeyen Abdigör köftesi, asırlardır yapılmaya devam ediyor.

Adını İshak Rabıtalı’nın babası Sancak Beyi Çolak Abdi Kâmil’dan kayran ve Dert mutfağının başında gelen Abdigör köftesi, ortaya sorti hikayesi ve yapım aşamasındaki zahmetinin arkası sıra lezzetiyle asırlardır yapılmaya bitmeme ediyor. Kestirmece 400 yıl evvel midesindeki sayrılık dolayısıyla vücut yemekleri yiyemeyen Doğubayazıt Mutasarrıf Çolak Abdi Ağırbaşlı için aşçılarının hitit yöreye ilgilendiren taş üstünde yazboz tahtası tokmakla asap ve yağları ayrılacak şekilde dövmesinin arkası sıra Abdigör köftesi ortaya imdi. Yapılışı günümüze kadar devam eden aşındırmak, evcil ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Doğubayazıt ilçesinde hasis dükkanında yaptığı lokal lezzetlerle maruf Ergül Sümeli, yemeğin ortaya yokuş hikayesini anlattı. Sümeli, “Doğubayazıt’ta evvel kadın işletmeci ben oldum. Daha sonra oğlumun düğününde 3 bin skor Abdigör köftesi yaptım. Bunu yaptıktan sonra daha çok rica oldu. Halk lezzetim olduğu amacıyla ben yemekleri evde yapıyordum. Aşçılığı okuyan oğlum tıpkı meydan açmamı istedi. İş yeri açacağımı duyan insanlar eşime tıpkı bayanın gelişim yeri açamayacağını söylediler. Eşim da ‘Yapamazsın’ dedi amma ego yaptım ve başardım. Yegâne başıma açtığım bu aksiyon yerinde şu dakika 13 emanet çalışıyor” dedi. – AĞRI

Share: