KARAİSMAİLOĞLU ZİGANA TÜNELİ GURUR PROJELERİ ARASINDA YERİNİ ALACAK

ULAŞTIRMA ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, ‘Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak tıpkısı damga kabil, açılışıyla bölgenin gelişimi ve kalkınmasında mefret tıpkısı ivme oluşturacak, Türkiye’nin kurum projeleri ortada yerini matlup’ dedi.

Şark Karadeniz’i Orta Doğu, Kafkaslar ve İran’a bağlayan tarihi İpek Yolu’nun geçtiği güzergahta, tamamlandığında, dünyanın sunu uzun 3’üncü, Avrupa’nın ise en etraflı koşa tüplü karaca yolu tüneli olacak Zigana Tüneli’nde icraat sürüyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Zigana Tüneli’nde incelemelerde bulundu.

Zigana Tüneli’nde çırağ görme töreninin 13 Ocak’ta yapıldığını hatırlatan ve çalışmaların muttasıl sürdüğünü tamlayan Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, ‘Planlamalarımızı lehçe sınırları de aşarak toptan çapta yapıyoruz. 1 Trilyon 631 milyar liranın üzerinde yatırımla iblağ altyapılarımızı iyileştirmek, Türkiye’yi küresel bir lojistik süper güce dönüştürmek, ulaşım ağlarını bollatmak ve arsıulusal nakliyat güzergahlarındaki kem bağlantıları tamamlamakta önceliklerimiz oldu. İşte bu noktada Şarki Karadeniz’in genişlik balaban tecim merkezi konumundaki Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta mensur ettiğimiz Zigana Tüneli’ne de bu açıdan bakmamız gerekiyor’ dedi.

‘KUZEY-GÜNEY AKSLARI KAPSAMINDA SUNU ÖNEMLİ PROJELERDEN BİRİ’

Karadeniz Bölgesinde çokça sayıda projeyi hayata geçirdiklerini rapor fail Karaismailoğlu, ‘Bu eşsiz projemizi, tekmil Ortadoğu ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından hayati önem taşıdığı farkındalığı ile değerlendirmekteyiz. Bilindiği amacıyla Karadeniz Sahil Yolu, kıran kesimindeki yerleşim yerlerini faziletli standartlı benzeri erişim zehir ile birbirine bağlıyor. amma velakin başlattığımız şimal-cenup akslarını düzeltme çalışmaları kapsamında bölgede kavi çokça defa ve tünel yapımını üstelik projelendirdik. Ovit Tüneli, Cankurtaran Tüneli, Salmankaş Tüneli, Salarha Tüneli, Hurmalık-1 ve Hurmalık-2 Tünelleri kabil nicesini tamamlayarak milletimizin hizmetine verdik. Zaman bizleri tıpkı araya getiren Zigana Tüneli de kuzey-cenup aksları kapsamında hayata geçirdiğimiz projelerin en önemlilerinden biridir. Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta nesir ediliyor. Trabzon ‘ Aşkale Yolu’nun 44’üncü kilometresindeki Maçka-Başarköy mevkiinde başlayıp, 67’nci kilometrede saha düz Küstere-Gümüşhane Yolu’na köprülü dudak ile bağlanıyor. 12 metre genişliğindeki bulunan heybet yolu ikişer şeritli mukassem nöbet haline ati. Projenin hizmete açılmasıyla, Zigana’nın zirvesinde 2010 metre olan ve 1’inci tünelde 1825 metreye indirilen kot, 600 metre elan aşağı çekilerek 1212 metreye inmektedir. Tünelimizin sol tüpü 14 bin 448 metre, sağlıklı tüpü 14 bin 477 metre uzunluğunda görünmek için çift tüpten oluşuyor. Mecmu uzunluğu angajman yolları ile gelişigüzel 15,1 kilometreye ulaşacak. Kazı-tutma ve sonuncu beton istila çalışmalarını zaten tamamlamıştık? diyerek konuştu.

‘AKARYAKITTAN YILLIK BÜTÜN 139 MİLYON TL ARTIRIM EDİLECEK’

Tünelde bitmeme fail çalışmalar karşı hikmet veren Vekil Karaismalioğlu, şunları dedi:

“Balaban aşamaları geride bıraktık, elektrokardiyografi mekanik imalatlar bitmeme ediyor. Tünel huruç kavşağında kâin 126 metre uzunluğundaki ardgerme köprü imalatlarını de tamamladık. Projemiz hizmete açılınca; mevcut misil 8 kilometre kısaltılmış olacak. Böylecene seyahat süresi kestirmece 30 dk azalacak. Bu bile iri artirim avantajları sağlayacak. Zamandan 40 milyon TL, akaryakıttan 99 milyon TL tutmak üzere almanak toplanmiş 139 milyon TL tasarruf edilecek. Karbon salımı dahi 18 bin titrem daha birkaç gerçekleşecek. Zigana tünelinin açılışına bundan sonra az günler kaldı. 2023 yılı nisan ayında bilcümle imalatlarımızı tamamlayıp Tünel’imizi hizmete açmayı hedefliyoruz. Gene, Zigana Tüneli faaliyete geçtiğinde, özellikle kış aylarında yaşanan çileleri tarihe gömerek kat kullanıcılarına emniyetli ve konforlu seyahat imkanı sağlayacağız. Antrparantez, bulunan Trabzon-Gümüşhane hattında mevcut keskin virajlar, rampalar ile alay malay dik yamaçlardan taş düşmesi üzere problemlerde ortadan kalkacak. Trafiğin Karadeniz deniz boyu kesimindeki yerleşkelere, limana, turizm ve endüstri merkezlerine sorunsuz akışı çıktı cins olacak. Sonunda arsıulusal ticaretin daha acul ve emniyetli yapılmasına büyük katkılar sunacağız?

‘TÜRKİYE’NİN GURUR PROJELERİ ARASINDA YERİNİ ALACAK’

Vekil Karaismalioğlu, Zigana Tüneli ve bağlantı yolarının yapımı, tasarımı ve kontrolünde yüzde 100 yerel kaynakların kullandığını belirterek, ‘Proje ağız ağıza Türk mühendisleri ve işçileri yoluyla düz yazı edildi. Ayrıca karayolu tünellerinde Türkiye’dahi ilk defa yapılan ‘dikey şaft yapıları’ Zigana Tüneli’nde teşkil edildi. Proje kapsamındaki 3 istasyonun seçkin birinde 1 saf, 1 da kalıntı hava gelmek üzere bütün 6 adet havalandırma şaft yapısı bulunuyor. Maharet, mühendislik boyutuyla evcil ve milli çalışmaların tıpkı başka zaferi olacak, Avrupa’nın ve dünyanın zirvesindeki yapılardan biri arasına yerleşecek Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak bir işaret kabilinden, açılışıyla bölgenin gelişimi ve kalkınmasında mehabetli benzeri ivme oluşturacak, kullananlara, havza halkına kazandıracaklarıyla Türkiye’nin gurur projeleri beyninde yerini matlup. Doğrusu eğer gönlünüzde milletinize cebin duyduğunuz amor varsa, bakım tezyit isteği varsa, geçilmez denen yollar argıt verir, aşılmaz denen dağlar aşılır? dedi.

Trabzon’dahi hesaplı sair çalışmalar üzerine birlikte hikmet veren Bakan Karaismailoğlu, ‘Kanuni Bulvarı, Maçka- Trabzon, Of- Çaykara, Akçaabat-Söğütlü-Celi Yolu, Araklı-Dağbaşı-Yolu, Akçaabat- Düzköy Yolu, Düzköy- Tonya Yolu üzere hep proje tutarı 26 bilyon 905 milyon lira olan 24 karayolu projemize devam ediyoruz’ ifadelerini kullandı.

Share: