Kılıçdaroğlu: Biz Onlar Kadar Değiliz, Bizi Onlarla Zinhar Kıyaslamayın. Biz, Düzgün İnsanlarız ve Bu Ülkeye Doğru Dürüst Bakım Vermek İstiyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Gelirimiz düşüyor, derin yokluk var. Düşündüğünüzden çok elan iri bakımsız aileler var. Kırsalda çalışanlar bir imece ile bir dayanışma ile tıpkı şekilde geçimini sağlıyorlar amma büyük kentlerde evine paketlemek alamayan insanlar var. Bütün bu sorunları çözmeye talibiz. Haddizatında biz, Türkiye’nin sorunlarına talibiz. Onların yaptığı kadar, siyasi cebini düşünmeyecek. Politikacı, vatandaşın cebini düşünecek. Biz onlar üzere değiliz, bizi onlarla sakın kıyaslamayın. Bizim yaşamımız anlaşılan; yerimiz, giderimiz belli. Tığ, aklık insanlarız ve bu ülkeye doğru dürüst bakım yüklemek istiyoruz” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, zaman Osmaniye’dahi Yarbaşı Belediyesi’ni ülfet etti. Belediyenin uğrunda yurttaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“TABII Kİ YARBAŞI BELEDİYESİ’NİN ZORLUKLARI OLABİLİR AMA BU ZORLUKLARI BU ARADA AŞACAĞIZ”

“Belediye Başkanı’mızı dinledik, oldukça içten, içten sunturlu tıpkı müracaat yaptı. Bulunduğu beldeye çalışmak istiyor. Engellerle karşılaştığını birlikte anlatım etti. Amma tığ, CHP olarak işlek tıpkısı aileyiz. Eş olmanın gereği bile herhangi bir arkadaşımız tahakküm duruma düştüğünde ona destek atfetmek, yardım etmektir. Tabii ki Yarbaşı Belediyesi’nin zorlukları cins ama bu zorlukları bu arada aşacağız. Büyükşehir belediye başkanlarımız, özge şehremaneti başkanlarımız, el birliği kültürü içre birbirlerine arkalama ediyorlar. Bu yardım sonuçta halka yansıyor. Sizler bayındır ettiğiniz sürece belediye başkanlarımız bile bahtiyar olurlar.

“TÜRKİYE’NİN BÜTÜN SORUNLARINI ÇÖZMEYE TALİBİZ VE HEP SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ, BUNDAN EMİN OLMANIZI İSTERİM”

Şunu açık yüreklilikle anlatım edeyim, Türkiye’nin içinde bulunduğu ebat kavi dolgunca değil. Değme yerde dava var. Bu sorunların çözülmesi geçişsiz. Türkiye’nin çözülemeyecek tek sorunu yok. Bilcümle sorunları çözülebilir. Akılla, mantıkla, bilgiyle, birikimle çözülür. İnsana derece vererek çözülür. Avrat-eş eşitliğini, kadının gücünü kabul ederek hep bu sorunları çözmek olanaklı. Bunu halletmek için bizi iktidara taşımanız geçişsiz, kararı verecek olan sizlersiniz. Biz, 6 partinin başkanları ayrımsız araya geldik, Ulus İttifakı’nı oluşturduk. Seçme tarihi belli olduktan sonraları da cumhur reisi adayımızı belirleyeceğiz ve sizlere çalışmak amacıyla elimizden mevrut bilcümle çabayı göstereceğiz.

Ehlihibre çavuşlarla ilgilendiren sevgili var. Bununla ait ayrımsız arkadaşım, ‘Mutlaka buna değinin’ dedi. Bilirkişi çavuşların, ücretli öğretmenlerin, kontratlı öğretmenlerin, taşeron işçilerin, EYT’lilerin, kırsalda çalışan kadınların, gençlerin sorunları var. Esasen benzeri sorunlar yumağı ile alın karşıyayız. Bilcümle sorunları çözeceğiz. KHK’lıların sorunları var, onu üstelik gayet bol biliyorum, onları birlikte çözeceğiz. Bu ülkede tek kimsenin kıygın olmayacağı, herkesin bu ülkenin caddelerinde, sokaklarında özgürce ve bayındır gezebileceği, kamplaşmanın olmadığı; kardeşliğin, barışın, huzurun olduğu benzeri mevki yaratacağız. Bu ülkeyi baştan inşa edeceğiz ve ayağa kaldıracağız. Hiç keder etmeyin. İktidara taşıyacak olanlar sizlersiniz ve bizler, iktidara geldiğimizde Türkiye’nin bilcümle sorunlarını çözmeye talibiz ve bilcümle sorunlarını çözeceğiz, bundan güvenli olmanızı isterim.

“KIRSALDA ÇALIŞTIĞINIZ SÜRECE SİZİN IÇTIMAI GÜVENLİK PRİMLERİNİZİN TAMAMINI ORAN OLARAK BİZ ÖDEYECEĞİZ”

Kırsalda müteharrik avrat kardeşlerim az buçuk fazla, onlara şunu göstermek isterim; kırsalda çalıştığınız sürece sizin toplumsal asayiş primlerinizin tamamını ihtişam kendisine biz ödeyeceğiz ve sizlere emeklilik hakkını ikram edeceğiz. Ocak Destekleri Sigortası getireceğiz. Tek annenin evladını yatağa haris yatırmasını ağız ağıza bitireceğiz, tarihe devretme edeceğiz. Sizler oturacaksınız, çalışacaksınız, üreteceksiniz. Geliriniz olamadığı ahit veya geliriniz ensiz olduğu ant Karı Destekleri Sigortası’ndan kadınların banka namına dünyalık yatırılacak, siz bu banka adına yatırılan parayı değme sene ahenktar namına çekeceksiniz.

“TÜRE, HEPİMİZİN ARADIĞI VE BUNUN İÇİN UĞRAŞ ETTİĞİ ANA BİR KAVRAMDIR”

Tıpkısı temel, haksız yere 12,5 yıl yargılanan eşinin davasını izlememi ve adaleti istiyor. Bir şeyden sakıncasız olmanızı isterim; adaleti sunu çok isteyen benim. Dünya, kainat hak üzerine düz yazı edilmiştir. Eğer ayrımsız ülkede adaletsizlik varsa orada kayırıcı hakları olanaksız, orada şişman hükümsüzlük peki. O balaban haksızlıkları ortadan görmek amacıyla ego, gine o kardeşime da onun yanındaki kardeşlerime üstelik küçümseme verdim ve alay vermeye bitmeme edeceğim. Onların hakkını, hukukunu sonuna büyüklüğünde arayacağım. Onlar üzere hak neyi gerektiriyorsa tamamını yapacağım. Bu sözümü burada, Yarbaşı’nda veriyorum. Diyeceksiniz ki ‘Bu sözü yemeden içmeden Yarbaşı’nda mı verdin’. Yarayışlı efendim. Bu kardeşiniz, 450 kilometre, türe amacıyla yürüdü. Adaletin olmadığı tıpkı dünyada adalet ihlalleri evet, insanlar rahat etmezler. O yüzden türe, inancın üstelik devletin üstelik temelidir. Eksiksiz peygamberler, adaleti seçmek için, güzel ahlakı çıkarmak üzere görevlendirilmişlerdir. O nedenle hak, hepimizin aradığı ve bunun amacıyla mücadele ettiği ana tıpkı kavramdır. Tığ, adaleti katiyetle zat ülkemizde sağlayacağız.

Uray Başkan’ımız haddinden fazla sunturlu şeyler yaptı, kendisine samimi teşekkürname ederim. Esen olsun Başkan’ımız. Başkan’ımızın tıpkısı eksantrik evire çevire özelliği birlikte yaptığı rastgele işi iri tıpkı inançla yapmış olması, sizler için yapmış olması. Bu de bizim için son evre kızıl tıpkısı özdek. Dayanışma kültürünü göstermesi açısından üstelik Belediye Başkanı’mızın yaptığı ceht, başka şehremaneti başkanlarıyla serencam evre iyicene ve yerindedir. Ona, bundan sonraki başkanlık döneminde dahi başarılar diliyorum. Böylelikle onun bundan ahir belediye başkanlığını de zar etmiş oluyorum.

“EĞER GÜCÜNÜZÜ KULLANIRSANIZ SİZİN GÜCÜNÜZÜN ÖNÜNDE BIRLIKTE KİMSENİN DURMAYACAĞINI DA BİLİYORUM”

Önümüzdeki seçimlere çokça elan bereketli çalışacağız, domestik yönetimlerde bile umumi seçimlerde da çokça ongun hazırlanacağız. 6 siyasal parti bire bir aradayız, Ulus İttifakı’nı oluşturduk. İnşallah Türkiye’nin hep sorunlarını çözeceğiz, bundan tehlikesiz olmanızı isterim. Değme birinizin evinde huzur olması, seçkin sofrada artağanlık olması, çocukların annelerini dostlukla kucaklaması, annelerin çocuklarını kardeş kardeş, nazikâne, güzellikle sevmesi hepimizin ortak arzusudur. Canan anneler, bundan birlikte emniyetli olmanızı isterim. Sizin de hakkınızı, hukukunuzu sonuna kadar arayacağım. Avrat-eş eşitliğini kesin sağlayacağım. Eğer gücünüzü kullanırsanız sizin gücünüzün önünde dahi kimsenin durmayacağını bile biliyorum. Kendi evimden üstelik biliyorum, çünkü en son hanımın dediği oluyor.

“BİZ, AKLIK İNSANLARIZ VE BU ÜLKEYE KUSURSUZ HİZMET YÜKLEMEK İSTİYORUZ”

İnşallah bir çevrim zeytin ağaçlarını dahi görmeye gelirim, o zeytin ağaçlarını asla unutmayacağım. her bir dikme zeytin verecek, zeytinyağı olacak amma beherglas dikme, alelhusus ayrımsız kız çocuğunun okuması üzere birlikte sağlık kaynağı olacak. Bu, bizim amacıyla dahi insan hakları için de son paye önemli ve zer ayrımsız adım.

Türkiye’nin bilcümle sorunlarını çözeceğiz, acun büyüklüğünde sorunları var. Gelirimiz düşüyor, derin yoksulluk var. Düşündüğünüzden çokça elan balaban çorak aileler var. Kırsalda çalışanlar tıpkı imece ile bir dayanışma ile aynı şekilde geçimini sağlıyorlar ama şişman kentlerde evine paketlemek alamayan insanlar var. Bilcümle bu sorunları çözmeye talibiz. Esasen tığ, Türkiye’nin sorunlarına talibiz. Onların yaptığı üzere, politikacı cebini düşünmeyecek. Siyasetçi, vatandaşın cebini düşünecek. Vatandaşın cebinde mülk olacak, evinde hayat olacak; biz bunu yapacağız. Tığ, onlar üzere değiliz, bizi onlarla zinhar kıyaslamayın. Bizim yaşamımız anlaşılan; yerimiz, giderimiz anlaşılan. Tığ, düzgün insanlarız ve bu ülkeye doğru dürüst hizmet yöneltmek istiyoruz. Sizler bize destek verdiğiniz sürece sunu ufak aynı keder duymayın, herhangi bir sorunu çözeceğiz. KHK’lılar da karışma başlamak amacıyla temas sorunu çözeceğiz.”

Share: