Möble ahzetmek isteyen vatandaşlar üreticilerin kapısını çalıyor

Düğün sezonuna kısa bire bir müddet kaldığında çiftler dünyaevi hazırlığı içerisine girerken fiyatların akla yatkın olması cihetiyle vatandaşlar dahi üreticilere yöneldi.

Evlerindeki eksikleri bağlamak, mobilyalarını revize etmek talip vatandaşlar ve bakir evlenecek çiftler uygun fiyatlar zımnında aracısız üreticilere yöneldi. İncirliova ilçesi Sandıklı Mahallesi’nde babasından devraldığı işi bitmeme ettiren koltukçu Nazmi Urfalıoğlu (23) ise vatandaşların ya üreticiden muvaffakiyetsiz kendisine ahzetmek istediğini evet de bozuk koltuklarını tamirat ettirdiklerini rapor etti.

“Günde iki takım çıkarabiliyoruz”

İşlerin yoğunlaştığını ve 1 ay başlangıçta gittiklerini rapor fail Urfalıoğlu, “Esasen çocukluğumdan beri bu işi yapıyorum. 16 yaşlarımda babamın birlikte bu işi tam yerine öğrendim. Babam tekaüt olunca da ondan devraldım ve devam ettiriyorum. Esasta doğduğumdan beri bu işi yapıyorum diyebilirim. Babam 32 yıldır burada esnaf. Bu dükkanımız 32 yıldır açık. Tabi o zamanlar biraz elan küçüktü dükkanımız. Ben devralınca büyüttüm biraz elan. Bu küşayiş çokça yoğunuz. Önden bir ay gidiyoruz. Yani bugünden 1 kamer sonrasına doluyuz. Burada iskeleti, dikimi dahil kırcı kendimiz üretiyoruz koltuğu. Genelde mağazalar için çalışıyoruz. Günde zorlarsak 2 topluluk çıkarabiliyoruz. Aydın’daki çoğu mağazalara ürünlerimizi veriyoruz. Ayrıca hususi sipariş da alıyoruz. Ne modeli gelip isterlerse onu birlikte çıkarıyoruz” dedi.

“Direkt üreticiye olan murat arttı”

Mağaza fiyatlarından bilahare yetiştirici fiyatlarını gören vatandaşların inanmadığını tamlayan Urfalıoğlu; “Mağazalarda fiyatlar yükseldiği için bizdeki rate fiyatları görenler önceki ilkin inanmıyor düpedüz. Bir hükümsüzlük vardır, diyerek düşünüyorlar amma bizim aracısız yetiştirici olduğumuzu unutuyorlar. O yüzden satışlar de yarı yarıya iniyor diyebiliriz. Sıfıra de dilek var tamirat ettirip yeniletmeye birlikte. Amma artık vatandaşlar mağazadan tezayüt üreticiye yöneldi. Aracısız üreticisinden satın almayı istiyor. Örneğin 30 bin TL’lik bir destek takımı burada arz fazla 15-18 bin TL beyninde. Yani salon ile yüzdelik 50-40 ortada bedel farkı oluyor” şeklinde konuştu.

Koltuk alırken gürgen kuru olmasına dikkat edilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Urfalıoğlu; “Koltukta en iyisi gürgen çıplak olmasıdır. Gürgen iskelet olursa adeta ömürlük servet olur. Alırken karagürgen teşrih ve kötü tutmaz güpür olmasına dikkat edilmeli. Tabi aynı koltuğun önemli olan unsurlardan birisi dahi iş. İşçiliğe özen edilmeli” dedi. – AYDIN

Share: