Moody’s Türkiye’nin bu yıla ilgili nema tahminini yüzde 2,3’e yükseltti

NEW Arsıulusal itimat derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye ekonomisinin bu yıla ilişkin tahaccüm tahminini yüzdelik 2’den yüzde 2,3’e, 2024’e ilişik tahaccüm tahminini ise yüzdelik 3’ten yüzdelik 4’e yükseltti.
Moody’s, “Küresel Balaban Vizyon” Gücük Ay 2023 raporunu yayımladı.
Raporda, çoğu balaban ekonomide eli sıkı para politikasının kazançlı etkinlik ve istihdam üzerindeki etkisi ile global büyümenin 2023’te yavaşlamaya bitmeme etmesinin beklendiği bildirildi.
G20 toptan konuşu büyümesinin 2022’üstelik yüzdelik 2,7’den bu yıl yüzdelik 2’ye düşeceği ve 2024’te ise yüzde 2,4’e yükseleceğinin aritmetik edildiği kaydedildi.
Raporda, mütekâmil ekonomilerdeki enflasyonun 2023 ve 2024’ün şişman bölümünde forma bankalarının hedeflerinin üstünde kalmasının öngörüldüğü, gelişmekte olan ülkelerde ise enflasyon görünümünün farklılık gösterdiği rapor edildi.
Merkez bankalarının ürem oranlarının piyasaların beklediğinden henüz teferruatlı süre baskıcı tutacağına belen edilen raporda, mülk politikasındaki sıkılaştırmanın sonunun yaklaştığına dair net algılara karşın, hangi kadar ve hangi müddet henüz kısıtlayıcı ürem oranlarının bitmeme edeceğinin bilinmediği vurgulandı.
Raporda, ESIR, Almanya, Fransa, İtalya, Kanada, Çin, Hindistan, Meksika, Rusya, Türkiye ve Suudi Arabistan için 2023 nema tahminlerinin yükseltildiği, Arjantin, Güney Afrika ve Güney Kore üzere büyüme beklentilerini düştüğü belirtildi.
Gelecek sene için ise Çin, Türkiye ve Suudi Arabistan ekonomileri için tahaccüm tahminleri yukarı cepheli düzeltilmiş edilirken, Fransa, İtalya ve Güney Afrika üzere tahminlerin düşürüldüğü kaydedildi.
Raporda, Kahramanmaraş merkezli depremin tağyir ettiği bölgelerdeki yeniden kombinezon faaliyetlerinin etkileri hesaba katılarak Türkiye üzere 2023 ve 2024 GSYH nema projeksiyonlarının yüzdelik 2 ve yüzde 3’ten sırasıyla yüzde 2,3 ve yüzdelik 4’e rötuşlu edildiği bildirildi.
ABD amacıyla bu yıla ilişik nema tahmini yüzde 0,4’ten yüzdelik 0,9’a, Çin amacıyla da yüzdelik 4’ten yüzdelik 5’e yükseltildi.

Share: