Nazır Varank, Dikey İnişli Roket Yarışması’nı izledi Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Dikey İnişli Roket Yarışması’nı dünyada ilk kez Türkiye’birlikte gerçekleştirdiklerine dikkati çekerek, “108 topluluk tamam Türkiye’den bu yarışmaya başvurdu ve 1000’den çok gencimiz bu yarışmalarda boğuşmak amacıyla ter döktü. Alana gelebilen 10 takımımız burada, onlar dahi peyderpey atışlarını yapıyor.” dedi.

Varank, TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırı ve Ihya Enstitüsü (TÜBİTAK SAGE) vasıtasıyla TEKNOFEST kapsamında düzenlenen Dikey İnişli Roket Yarışması’nı strateji etti. TÜBİTAK SAGE yerleşkesinde düzenlenen etkinlikte Varank’a, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Çıpa, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Şanlı Taha Antrenör, TÜBİTAK Başkanı Hasan Evlek ve TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Vazıh zevcelik etti.

Yarışma öncesinde stantları gezerek tasarlanan roketleri inceleyen Varank, öğrencilerden projelerine ilişkin bilgi aldı. Daha sonradan roketlerin amudi baş aşağı gerçekleştireceği alana güzeşte Varank, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Varank, yarışmanın ilk kez düzenlendiğine belen ederek, serencam dönemde ABD’üstelik roketlerin gene kullanılması ve dikey baş aşağı gerçekleştirmesiyle ilgili teknolojilerin geliştirildiğini anımsattı.

Bu kapsamda Türk gençlerini bu alana yönlendirmek için bire bir konkur başlattıklarını anlatan Varank, “Amudi İnişli Roket Yarışması’nı dünyada ilk defa Türkiye’üstelik gerçekleştiriyoruz. 108 takım cemi Türkiye’den bu yarışmaya başvurdu ve 1000’den aşkın gencimiz bu yarışmalarda uğraşmak için ter döktü. Alana gelebilen 10 takımımız burada, onlar bile peyderpey atışlarını yapıyor.” diyerek konuştu.

Varank, TEKNOFEST’in feza, havacılık ve uygulayım bilimi farkındalığını artırmak üzere başlatılan bir kodifikasyon olduğunu vurgulayarak, Türkiye’bile daha önceki dahi yapılan uygulayım bilimi yarışmalarına yenilerini ilaveten etkinlikleri biricik yapı altında topladıklarını kaydetti.

Bu yıl Türkiye’nin değişik şehirlerinde ayrımlı yarışmaların düzenlendiğine işaret eden Varank, “Yonga tasarımından roket yarışmalarına, insansız su şeş araçları yarışmalarından polar araştırmalarına büyüklüğünde değişik kategorilerde, daha ortaokul çağından itibaren çocuklarımızı yetiştirmeye çalışıyoruz, farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Yakaladığımız alarga memnunuz”

Varank, TEKNOFEST’te yakalanan alarga mutlu olduklarını belirterek, 2018’da 5 bin takımın 150 bin yarışmacının olduğu etkinliği, imdi 40 değişik kategoride 150 bin bando ve 600 bin yarışmacının yarıştığı bire bir organizasyona dönüştürmeyi başardıklarını bildirdi.

Türkiye Uygulayım Bilimi Takımı (T3) Vakfının TEKNOFEST’teki katkılarına değinen Varank, şöyle bitmeme etti:

“Bu fikir ilk defa tıpkı STK’den imdi. Biz dahi amme tarafı adına destek olmaya çalışıyoruz. Dijital Transformasyon Ofisimiz, siber güvenlik anlamında yarışmalar düzenliyor. Defans uran şirketlerimiz değişik kategorilerde yarışmalar düzenliyor. TÜBİTAK, bildirme büyük katkıyı veren kurumlardan biri. Doğrusu Bakanlığımız T3 Vakfı ile bu arada bu işin yürütücüsü. İşte bu vizyonu ortaya koymaya, gençlerin önüne ayrımlı alternatifler koymaya çalışıyoruz.”

Varank, Türkiye’de TEKNOFEST kuşağının düz yazı edilmeye başlandığının altını çizerek, şöyle konuştu:

“TEKNOFEST ateşiyle Türkiye’de çıktı füru uzay, havacılık sektörlerinde hizmet etmek istiyor, bilim adamı başlamak istiyor, araştırma geliştirme alanında henüz aşkın mücahede göstermeye çalışıyor. Biz bile onların önünü açarak esasta Türkiye’nin geleceği açısından büyük ayrımsız işe imza atmış oluyoruz. TEKNOFEST kuşağı gümbür gümbür geliyor. TEKNOFEST kuşağı bu ülkenin geleceğini yazacak gömlek olacak. Türkiye’nin muvaffakiyet hikayelerini onlar yazacak. Tığ gençlerimize güveniyoruz, onların başarılarıyla çekicilik duyuyoruz ve onları desteklemeye bitmeme edeceğiz.”

“Hep vatandaşlarımızı çağırma ediyorum”

Bu yarışmalarda çalma döken gençlerin 30 Ağustos-4 Eylül’da gerçekleştirilecek TEKNOFEST Karadeniz’in finalinde da olacağını dile getiren Varank, Türkiye’nin ciharıyek yanından teknoloji firmalarının kabiliyetlerini sergileyeceği, değişik albeni gösterileri ve etkinliklerin yapılacağı TEKNOFEST’e bilcümle vatandaşları çağırma ettiğini söyledi.

Varank, Dikey İnişli Roket Yarışması’na katılan yarışmacıların roketleri beyninde evire çevire tasarımlar olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Çokça adamakıllı tasarımlar var. Bu işi haddinden fazla aç bire bir şekilde nail genç arkadaşlarımız var, az buçuk daha tor görüntülü roketlerimiz var ama burada önemli olan, Türkiye’nin ciharıyek yanından gençler takımlarını kuruyorlar, takım mücadelesi nedir, hız gösteriyorlar, SAGE kabil heybetli ayrımsız enstitümüz üstelik bu tendürüst kardeşlerimize hem beceri bindi hem mentorluk desteği veriyor. Bunun birlikte beherglas takıma 65 bin liraya kadar maddesel bindi veriyor. Bu gençler bu alanlara yönelsinler çalışsınlar diyerek. Onun için beher zihayat kardeşimizi kudretli bulduk, her bir canlı kardeşimizi de gönlümüzde bir numara ilan ettik ama bu tıpkı konkur tabiatıyla ki roketlerini yarıştıracaklar, bakalım hangi takım birinci olacak.”

TEKNOFEST amacıyla ayrıksı ülkelerden talepler geldiğini ve murahhas kalkışmak isteyenlerin bulunduğunu anlatan Varank, “Bu talepleri değerlendiriyoruz, seneye ne ülkede yaparız, arkadaşlarımız faaliyet yapıyorlar. Hele Orta Asya’dan Türk dünyasından büyük dilek var. Türk dünyasını birleştirici siyasi adımlar şu anda atıyoruz. Belki ortak tıpkı etkinliği bütün beraber düzenleyebiliriz.” dedi.

“Henüz önceki roket yarışmalarına katılmış ekipler”

Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanı Çipo, TEKNOFEST yarışmalarının bütün heyecanıyla sürdüğünü belirterek, “Zaman amudi iniş yarışmalarındaki ekipleri gördük. Bu ekiplerin müstacelen hepsi roket yarışmasına katılmış ekipler. Değişik teknolojileri deniyorlar, hepsine başarılar diyoruz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Sayısal Dönüşüm Ofisi Başkanı Belletici, Icra Vekili Varank ile HackKaradeniz yarışmasında ayrımsız günlüğüne “yağız şapkalı hacker” olduklarını anımsattı.

Belletici, TEKNOFEST kapsamındaki yarışmaların Zonguldak, Giresun, Kargaşa, Afyonkarahisar ve Kütahya kadar illerde düzenlenmesinin mehabetli olduğunu söyledi.

TÜBİTAK Başkanı Mandal bile TEKNOFEST coşkusunun her sene ayrımlı kategorilerdeki yarışmalarla yenilendiğini, bu sene TÜBİTAK’ın, düzenlenen 40 ayrımlı kategorideki yarışmanın 15’ini eş güdümlü ettiğini dile getirdi.

Bu yarışmalardan dördünün ilk defa düzenlendiğini anlatan Evlek, “Bu sürece çalışkan aynı şekilde ulama vermeye çalışıyoruz. Geleceğimizi TEKNOFEST’teki gençlerimizde görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların peşi sıra, konkur kapsamında tasarlanan roketlerin atışları yapıldı.

Dünyada ilk kez yapılıyor

TEKNOFEST uygulayım bilimi yarışmaları kapsamında TÜBİTAK SAGE yürütücülüğünde ilk kez planlı Amudi İnişli Roket Yarışması, dünyada planlı geçmiş roket itkili iniş yarışması olma özelliğine topluluk.

Yarışma ile Türkiye’nin ati 10 yıldaki teknolojik bereket kere haritasında vadi düzlük roket itkili baş aşağı sistemleri üzerine lisans ve faziletli lisans seviyesinde eğitim gören öğrencilerin bilgi edinmesini hatırlamak ve gençlere ayrımlı disiplinlerde hikmet ve tecrübeye topluluk üyelerle mızıka halinde dizayn etme yeteneğini kazandırmak amaçlanıyor.

Birincilik ödülünün 40 bin lira, ikincilik ödülünün 30 bin teklik ve üçüncülük ödülünün 25 bin liralık olduğu yarışmada, takımların tasarladıkları roketin havada askıda sübvansiyon sistemi (vinç) ile adaptasyonunun sağlanması ve roketin azade bırakılmasıyla soğuk doğal gaz itki sistemi kullanarak kontrollü ayrımsız şekilde yere inmesi hedefleniyor.

Yarışmaya başvuran 108 takımdan değişik ifade aşamalarını güzeşte ve atışa doğruluk kazanan 10 bando, TÜBİTAK SAGE yerleşkesinde mücadele ediyor.Share: