Norveç ve İsviçre’den, Cilo Dağı’nın eteklerindeki bala okkalı murat! Kilosu ağız uçuklatıyor

Hakkari’üstelik çiftçilikle uğraşan Adil Yiğit isimli yurttaş, 10 yıl önceki Cilo Dağı eteklerinde gezdiği tam kayalar beyninde haddinden fazla sayıda arının yuva yaptığını belirleme etti. İlkbaharda tespit ettiği alanı ayılardan yüklenmek üzere layenkati el tutarak kayaç balının amade olduğu ilkgüz ayına kadar bekleyen Yiğit, balları kamu tehlikelere rağmen 2200 rakımlı dağa tırmanarak topladı. Binlerce arının ortamında balı kovalara koyarak özel müşterileri üzere köye getiren Alp, derece derece bunu Norveç, İsviçre, İran ve Irak üzere ülkelere göndermeye başladı.

“5 AY SÜRESINCE KERE TUTTUM”

Cilo Dağı eteklerinde bulduğu 4 sayı kayaç balı yuvasından tıpkısı tanesine ayıların saldırdığını ve cümle balları yediğini tamlayan Alp, mütezayit 3 yuvadaki 40 kilogram kaya balını ise toplayarak tahminî 80 bin TL gelir elde etmeyi hedeflediğini söyledi. Kayaç balını Cilo Dağı’nın eteklerinde dokuz canlı bire bir çalışmayla elde ettiğini belirten Adaletli Kahraman, “Ben yıllardır çiftçilik yapıyorum. 10 yıl geçmiş tespit ettiğim bu sili yuvalarının her sene bakımını yaparak gözüm kabilinden bakıyorum ve aylarca nöbetini tutuyorum. Temas ilkbaharda kontrolünü yapıyor ve sonbaharda balı alıyorum. Burada oluşan bal ağız ağıza doğal incik. Burada 40 kiloya yakın bal çıkıyor.

“KİLOSUNU 2 BİN 500 LİRADAN SATIYORUZ”

Katıksız bal olduğu üzere sıradan iştiyak var. İnternet üzerinden tanıştığım Norveçli rüfeka benden gelişigüzel sene istiyorlar, ben üstelik onlara özel gönderiyorum. Yani dünyanın farklı ülkelerine gönderiyoruz. Kaya balını şu dakika 2 bin 500 TL’den satıyoruz. Zaman da dağa çıkarak kötümser güneşin altında ve binlerce arının içinden balları çıkarıp kovanlara koyduk. Bu yıl henüz fazlalaşan görünüyor” dedi.

Share: