Ömer Fethi Gürer’den Karaismailoğlu’na: “Garanti Edilen Anahtar Sayısı ve Amme Zararını Açıklamaktan Kaçınıyor”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde- Ankara otoyolunun maliyetiyle ilişik soru önergesine Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yemeden içmeden “yekpare hareket ve işlemlerin mevzuata akıllıca yürütüldüğü” şeklinde cevap vermesine tepki gösterdi. Gürer, “Sayın Icra Vekili, güzeşte açacak sayısı ile garanti edilen vasıta sayısı arasındaki fark ve bu fark nedeniyle oluşan amme zararını açıklamaktan kaçınıyor. Gelişigüzel şeyin mevzuata uygun olduğunu açıklamakla yetiniyor. Anca anlaşılıyor ki, yola dökülen trilyonları de mevzuat yiyor” dedi.

CHP Niğde Mebus Gürer, 16 Ağustos’ta verdiği soru önergesi ile Niğde-Ankara otoyolunun maliyetini TBMM gündemine taşımıştı. Gürer’in Eriştirme ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyleydi:

“GEÇİŞLERİN SAĞLANMAMIŞ OLMA NEDENİ İLE ŞİRKETE YAPILAN BÜTÜN IFA HANGI BÜYÜKLÜĞÜNDE?”

“Niğde-Ankara arası yapımı gerçekleşen yap, işlet, devret modeli ile ihale edilip ulaşıma açılan otoyol uygulama sözleşmesinin ilişik hükümleri mucibince ayrımsız işletme yılında görevi şirketin kusuru dışında temas nedenle bire bir işletme yılında söz konusu itilaf yahut kesimler için garanti edilen toplam kayıt sayısına ulaşılamaması yerinde meydana mevrut gelir kaybı konuşu ve finansal amaçlı alıntı ünlü bütçe tertibinden işyar şirkete ödendiği bilinmektedir.

Trafik Garanti sayısı Ankara-Acıkuyu arası 34 bin otomobil, Acıkuyu-Alayhan arası 23 bin otomobil ve Alayhan- Gölcük arası 18 bin araba olarak açıklanmıştır.

-Yolun hizmete açılması ile muhtemel açkı geçişi bugüne kadar sağlanmış mıdır?

-Tamlanan geçişlerin sağlanmamış olma nedeni ile şirkete yapılan toplam ödeme ne kadardır?

-Intikal ücreti sunma faziletli yollardan olan bu yolda geçiş ücreti düşürülerek yolun kullanımın artırılması için bir düzenleme sağlanacak mıdır?”

KARAİSMAİLOĞLU: PARÇALANMAMIŞ İŞ VE İŞLEMLER MEVZUATA MAKUL YÜRÜTÜLMEKTEDİR

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Karaismailoğlu ise istifham önergesine verdiği yanıtta, “YİD projelerinde bütün iş ve işler; mevzuatına makul yerine, Aplikasyon Sözleşmelerinde saha düz hükümler çerçevesinde yürütülmektedir” ifadelerini kullandı.

Gürer, Karaismailoğlu’nun yanıtıyla ilgilendiren şu açıklamayı yaptı:

“Yap-işlet-devret modeli ile yapılan Ankara-Niğde otoyolunda hem ücretlerin çokça erdemli olması hem da garanti edilen araç sayısının fazla olması nedeniyle beklenen açkı geçiş sayısına ulaşılamadığı bilinmektedir. Sayın Bakan, sabık anahtar sayısı ile garanti edilen şalter sayısı arasındaki fark ve bu fark zımnında oluşan amme zararını açıklamaktan kaçınıyor. Herhangi Bir şeyin mevzuata makul olduğunu açıklamakla yetiniyor. Öyle anlaşılıyor ki, yola dökülen trilyonları da mevzuat yiyor.

“KERE EDEN YOLUNU BULURKEN VATANDAŞ YOKSULLAŞMAKTA”

AKP iktidarının övündüğü yolların kuruluş yöntemi devletten müteahhide aktarılan trilyonların hikayesidir. Küsurat özlük ve açacak sayısı ile gerekseme olan yollar iktidarda ki olsa yazmak zorundaydı. Ancak bu kadar müsrif, acımasız devleti zarar ettirip, kaynakları çarçur almak fakat AKP zihniyeti kabil ayrımsız anlayışa yıldız olurdu. Halkın kıt kanma yaşadığı yerde geçilmeyen yola köprüye mülk ödeyip, vatandaşın vergileri ile sağlanan kaynaklar harcanmakta ve kere işleyen yolunu bulurken yurttaş henüz dahi yoksullaşmaktadır. Bu kere, köprü ve tüneller tekrar yapılırdı fakat heybet geçilmeyen yola para ödemez ve kaynaklar böylesi eritilmezdi. Bakanlar dahi utandığından olacak verileri üstelik paylaşamıyor.”

Share: