Ordulu arıcılar bal üretimi üzere çiçeklerle kaplı Dert yaylalarını tercih ediyor

Ordulu gezgin arıcılar, coğrafi işaretli “Veca Geven Balı”nı üretmek için bu sene da çiçeklerle ciltli Ağrı yaylalarını mesken tuttu.

Kışı hamam bölgelerde nâkil ve ilkbaharda karların erimesiyle kentin efdal rakımlı bölgelerinde çadırlarda nazil Ordulu gezici arıcılar, mor, soluk, al ve pembe renkli çiçeklere mümasil noktada kurdukları kovanlarında bal üretimi yapıyor.

Aylardır özenle baktıkları öz kovanlarının arasında hususi kıyafetleriyle dolaşan arıcılar, tütsülü körük yardımıyla arıları uzaklaştırıp kovanlardaki petekleri arama ediyor.

Geçen sene kuraklıktan ters etkilenen ve bu sene yağışlarla kalan bal veriminden âlem bahtiyarlık faal arıcılar, şu sıralar peteklerin sağımını yapıyor.

Ürettikleri balları paketleyip kargo vasıtasıyla yurdun ciharıyek yanına evet bile toptan şekilde tüccarlara pazarlayan arıcılar, güzün havaların soğumasıyla kovanlarını sıcak bölgelere taşıyacak.

Gezgin arıcıların kovanları, evcil arıcılardan çok

Kentte iri çoğunluğu Ordu’dan mevrut gezgin arıcılar 30 bin, yerli arıcılar ise 25 bin kovanda bal üretimi yapıyor.

Ordulu arıcı Seyhan Duman, AA muhabirine 32 yıldır arıcılığı isteyerek yaptığını söyledi.

Yurdun bir nice iline gittiklerini ve 3 yıldır birlikte Balkı’yı yeğleme ettiklerini anlatım fail Duman, şöyle konuştu:

“Bu sene doğanın güzelliğinden çokça memnunuz. Sabık yıl bal verimi yüzdelik 50 düşüktü ama bu sene iyice. Dağlarda çadırlarda yaşadığımız için hayat şartları ağırlık geçiyor. Oğlum ve eşimle bal hasadına başladık. Bu yıl sabık seneye bakarak bitki çeşitliliği haddinden fazla fazla ve bu üstelik bizi sevindiriyor. Bu seneki balın kalitesi çok güzel. Allah’a şükürler olsun bu sene çiçeklerin fazlalığı geldiğimize değdi. Biz balımızı toptan satıyoruz. Vatandaşların arıcıdan bal almasını istiyoruz. Dert’nın keven balı elhak sabık yıl tescillendi. Veca, Bitlis, Hakkari ve belde yörenin balı birinci sınıf oluyor.”

Karı arıcı Çiğdem Duman birlikte eşiyle 200 kovanlarının olduğunu ve bal hasadından sonraları fındık almak amacıyla memleketi Ordu’ya gideceğini anlattı.

Arıcı Yaşar Mecnunca ise 20 yıldır arıcılık yaptığını belirterek, “Arıcılık ayrımsız taraftan leziz amma çok zorlukları üstelik var. 250’ye mümasil kovanımız var. Bal sağımına başladık. Buranın doğası çokça varlıklı. Bu seneki bal kalitesinden haddinden fazla memnunuz.” diyerek konuştu.Share: