Orhan Sarıbal’dan ‘İthalat’ Eleştirisi: “Küspeye 12 Milyar Dolar, Kepeğe 7 Milyar Dolar Veriyoruz”

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, TBMM’dahi Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde yapılan ithalatı eleştirdi. Sarıbal, “Küspeye bütün 12 bilyon dolar veriyoruz. Gene kepeğe 7 bilyon dolar veriyoruz. Zaman yaşadığımız krizin adı hangi Covid 19’dur, ne bile Ukrayna- Rusya savaşıdır. Biricik sebebi var AKP saray iktidarıdır” dedi.

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde konuşan CHP Bursa Saylav Sarıbal Türkiye’nin tarım ürünlerinde kemiksiz dış alımcı olduğunu vurguladı. Sarıbal şöyle konuştu:

“7 MİLYAR DIKME DİKMEKLE OLMUYOR, ŞU ANDA NAZIK BİR ORMAN KIYIMI VAR”

“Tasarruftan bahsettiniz ormanlarla ilişik, içindesiniz farkındasınız… 7 bilyon ağaç dikmekle orman olmuyor.  Şu anda Türkiye’bile nazik benzeri orman kıyımı var ve yemeden içmeden ormanlardan sağlık sarmak üzere yapıldı.

Ekincilik ve hayvancılıkta 42 bilyon dolar kesin ithalatçıyız… 153 milyon titrem yem olmamış maddesi 69 milyar dolar. Gübre 80 milyon ton 25 bilyon dolar.  İnanılmaz derecede ithalata boğulmuş benzeri ülkeyiz… Küspeye tamam 12 milyar dolar veriyoruz, 12 milyon ton ithalatımız var içler acısı durum. Gene kepek 7 bilyon dolar veriyoruz. Kestirmece 35 milyon ton. Eksantrik husus sübvansiyon veriyorsunuz balaban.  Bugün yaşadığımız krizin adı ne Covid 19’dur ne dahi Ukrayna-Rusya savaşıdır. Biricik sebebi var AKP ve saray iktidarıdır.

“HEP IŞ ENFLASYON SONUÇ FAİZ SEBEP ANLAYIŞINDAN DEVLET PARASINI YERLE BİR GIRMEK”

1,2 liradan aldığınız TL dolar paritesini 18 buçuk TL’ye çıkarmışsanız ve bunun karşısında paranın değeri 14 tekmil düşmüşse sizin hangi Covid-19’u bahane sergileme hakkınız var ne da Ukrayna – Rusya savaşını göstermeye hakkınız var. Bilcümle mesele şişkinlik akibet repo sebep anlayışından mevki parasını yerle bir geçmek.”

Share: