Oyuntu taşları bile bindirim furyasına katıldı! 80 bin liraya üstelik var 7 bin liraya de

Akıbet dönemde peş peşe mevrut zamlardan, mezar taşı fiyatları da nasibini aldı. Mermer ustaları, geçtiğimiz yıla göre yüzdelik 100 artış ile 250 TL’den 500 TL’ye sâdır mezar taşı fiyatlarının maliyet kaynaklı olduğunu söyledi. Bu dönemde aynı çukur topluluk fiyatı 7 bin ile 80 bin TL arasında fark gösteriyor.

ÖLMEDEN ÇUKUR TAŞLARINI YAPTIRIYORLAR

Bu dönemde kâh müşterilerden ilginç talepler de geliyor. Mermer ustalarına bakarak, bazı müşteriler oyuntu taşını hayattayken yaptırıp ölüm tarihi kısmını yersiz bıraktırıyor. Ölümünden sonradan gün eklenip ati dönemdeki muhtemel maliyet artışında etkilenmiyor.

EN BAĞAN OYUNTU FİYATI 7 BİN

Çukur taşlarındaki artma üzerine açıklamalarda bulunan mermer ustası Şükrü Bedii, “Çukur yapımı ve tadilatını yapıyoruz. Sabık sene çukur taşlarını 250 TL’ye alıyorduk, demincek ise 500 TL’ye alıyoruz. Kısaca yüzdelik 100 remiks oldu ve taşların maliyeti haddinden fazla arttı. Oyuntu takımını sabık yıl bin 200 ile bin 500 TL beyninde alıyorduk. Demincek ise 3 bin TL’ye alıyoruz. Mezarın müşteriye teyit fiyatı sunma bağan 7 bin TL. Yeryüzü faziletkâr pahalı mermer fiyatı ise 80 bin TL’ye kadar çıkıyor. en son bindirim yüzde 30 geldi” şeklinde konuştu.

“MEZARI AÇABİLİR MİSİNİZ DİYORLAR”

Vatandaşlar tarafından ilginç tekliflerin geldiğini tamlayan Mergup, “Daha önceki yakını yordamsız eşhas, mezarı açabilir misiniz koparmak istiyoruz tarzında talepleri oluyor. Aynı da gâh vatandaşlar ölmeden geçmiş oyuntu taşını yaptırıyor. Talepler doğrultusunda tevellüt tarihi kabil yazılması gerekenleri yazıyoruz, ölüm yerinde ise ahiret yolculuğu tarihini yazıyoruz” dedi.

EN FAZLA ÜRETİM BALIKESİR, AFYONDA, BİLECİK VE DENİZLİ’DE

Türkiye’bile mütenevvi damga ve desenlerde mermer, kalker, traverten oluşumlu kireç taşı, konglomera, breş ve magmatik kökenli kayaçlar bulunuyor. Dünya pazarlarında tabiat kazanabilecek nitelikte katıksız taş çeşidine sahip olan Türkiye’dahi, rezervler Rum ve Trakya boyunca açık aynı bölgeye yaygın durumda. Rezervlerin bölgelere göre dağılımı, Ege Bölgesi yüzde 32, Marmara yüzdelik 26, İç Anadolu yüzdelik 11, Maşrık Küçük Asya, Güneydoğu Rum, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi yüzdelik 31 düzeyinde. Sektörde kısaca bin 500 nüsha tabii taş ocağı, üretimlik ölçeğinde elektrik gösteren 2 bin kuruluş, itidalli ve hoşur ölçekli 9 bin atölye elektrik gösteriyor. Üretimin yer fazla olduğu iller; Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli ve Muğla namına öne çıkıyor.

Bu bölgelerdeki istihsal, parçalanmamış üretimin yüzde 65’ini oluşturmaktadır. Iktisadi mermer yataklarının bulunduğu diğer iller ise; Bursa, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Artvin, Bitlis, Erzincan, Bayburt, Sivas, Tokat, Denizli, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Manisa’dır.Share: