Sanayi ve Teknoloji Nazır Yardımcısı Büyükdede: “Çokça Aşkın Sanayimiz Var Zannediliyor. Öyle Değiliz, Maalesef Değiliz”

ENES FERT ÖZMEN

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Nazır Yardımcısı Hasan Büyükdede, Niğde’bile sanayicilerle yaptığı toplantıda; “Türkiye sanayisi denilince haddinden fazla çok sanayimiz var zannediliyor. Anca değiliz, maalesef değiliz. Şu anda 280-300 bin hektarlara ancak gelebildik. 300 bin hektar toplamda bilcümle OSB’lerimiz. Endüstri bölgelerimiz alelade sanayilerimiz toplamı 300 bin hektar civarında” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Nazır Yardımcısı Hasan Büyükdede, Niğde Birleştirme Sanayisi’nde sanayicilerle istişare toplantısı yaptı. Büyükdede, şöyle konuştu:

“Bizim bu toplantılarımız bacanak meclisi toplantısı. Ben birlikte ayrımsız sanayiciyim. Dolayısıyla sanayicilerle haddinden fazla yakın temas halinde namına onların iç dünyasını, problemlerini ilişkilerin bakanlıkla olan ilişkilerinin kalifiye adına yürütülmesini çıkarmak için çapraz bu toplantıları yapıyoruz.

“TÜRKİYE SANAYİSİ DENİLİNCE ÇOK FAZLA SANAYİMİZ VAR ZANNEDİLİYOR ANCA DEĞİLİZ MAALESEF”

“Türkiye sanayisi denilince çokça fazla sanayimiz var zannediliyor. Öyle değiliz, maalesef değiliz. Şu anda 280-300 bin hektarlara ancak gelebildik. 300 bin hektar toplamda bilcümle OSB’lerimiz. Sanayi bölgelerimiz, siftinlik sanayilerimiz toplamı 300 bin hektar civarında. Yani bu üstelik Türkiye’nin bütün 780 bin kilometrekare alanının vakit kaybetmeden yüzde 0,4, binde 4. Bunu acun ile mukayesesi yapıldığında bizim gitmemiz gereken çokça henüz mufassal aynı misil olduğunu anlatmamız lazım. Bildirme yakınımızda erişmeye çalıştığımız tıpkı İtalya örneği var. Oradaki örnekte birlikte 300 bin kilometrekare İtalya. Biz 780 bin kilometrekare alanlara sahibiz. Ama bu 300 bin km alanda İtalya’nın yani 650 bin hektar sanayisi var. Tığ hala 1 trilyon dolar maada safi bilyon hasılalarda dolaşıyoruz, onlar 2 trilyon dolara geldi. Biz 9 bin dolarlar civarında hayat başı maada safi hasılalarda dolaşırken, onlar şu anda 30 bin dolardalar. Almanya örneği daha da aşkın. Almanya’nın bugün 1,5 milyon hektar sanayisi var ve 360 bin kilometrekare bizim yarımız kadar değil. Ama zir fevk 4-4,5 trilyon dolar gayrisafi milli dirimsel hasılası var. Birey başı de 29 bin dolar. Tığ bibi 9 bin, 9 bin 500 dolardayız.

“BUNDAN 20 YIL ILK İHRACATIMIZ 2-3 MİLYAR DOLARLARI KONUŞUYORDUK BUGÜN 250 MİLYAR DOLARI KONUŞUYORUZ”

Burada bir nice sektörün dengeli olarak gitmesi gerekiyor. Sanayide ne kadar olmamız gerekiyor, tarımda hangi büyüklüğünde olmamız gerekiyor. Bunları iyi hesaplamamız gerekiyor. Antlaşma içerisinde biz gelişiyoruz. Bundan 20 sene evvel ihracatımız 2-3 milyar dolarları konuşuyorduk zaman 250 milyar doları konuşuyoruz. 250 milyar dolar ihracatının yüzde 94’ü sanayi benzeri o büyüklüğünde de çöz pazarda sanayimiz var.”

Share: