TBMM Amasra Maden Kazasını Araştırma Komisyonu’nda “Cumhurbaşkanı’ndan Telefon Geldi” Tartışması

TBMM Amasra Beyaz Zehir Kazasını Araştırı Komisyonu’nda; bugün CHP İzmir Milletvekili Inanmış Beko, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Komisyon Başkanı Taner Kader’ı aradığı, Talih’ın üstelik bu nedenle amatör alt kurul çalışmalarını erken bitirdiği iddiasını gündeme getirdi. Şans’ın “Sizi ispata nida ediyorum” demesi üstüne Beko, “TBMM’de sarayın bilgisi dışında siz bugüne kadar benzeri yasaya olur ya de yarayışlı dediniz mi?” diye karşılık verdi. Felek, “Hangi Cumhurbaşkanımız bana böyle bire bir telefon açtı ne ego hakeza tıpkısı artırım kullandım” açıklamasını yaptı.

TBMM Amasra Beyaz Zehir Kazasını Araştırma Komisyonu, bugün Alt Kurul Başkanvekili ve AKP Trabzon Milletvekili Muhammet Balta başkanlığında toplandı. Toplantının başında ihtilaf milletvekillerinin talebi üstüne usul tartışması yapıldı.

CHP Zonguldak Saylav Ünal Demirtaş, komisyonun amacının Amasra maden faciasının hep yönleriyle açığa çıkarılması olduğunu vurgulayarak, “Esbak gördüğümüz kadarıyla kazanın üstünün örtülmesine müteveccih Sayın Komutan aracılığıyla anlatma benimsendiğini gördük” dedi. Encümen Başkanı Taner Baht’ın idmansız toplantıda “Erinçsiz olduğunuzda çıkabilirsiniz, kendinizi azarlattırmayın, haddinizi bilin” kadar sözler sarfettiğini belirten Demirtaş, şöyle konuştu:

“Burada herkesin amacı bu kazayı hep yönleriyle açığa çıkartmak. Mavera yandan komisyonun çağırma ettiği altın konuşmacılar, bittabi bizim sorularımızı cevaplamak üzere geldiler. aksi hâlde bu sorulara cevap verilmeyecekse bu komisyonun ayrımsız güruh amacı olmayacaktı. Tıpkısı esbak dönme TTK yetkilileri konuştuğunda burada karşılık vermeleri henüz makul düşerdi. Amma Sayın Taner Felek, hangi ahit kazayla ilgilendiren oylumlu ayrımsız konuya ilişki etse dil cambazı çabukça engelleme ediyor, konuşmasının önüne benzeri engel oluşturuyor. ve gene kızıl mebus arkadaşlarımız istifham sorduğunda maalesef Sayın Taner Felek, bu soruların cevabının önüne geçiyor.

Esbak yaşadığımız tartışmada alelhusus sayın Vekil Yardımcısı enformasyon yapmadı. Amma Delalet ve Teftiş Kurulu üyeleri haddinden fazla zer sunumlar yaptılar. Amma tike eden ve bizim üstelik 4,5 saat süresince sorulan sorulara hiçbirisi yanıt vermedi. Onların yerine Vekil Yardımcısı meze aldı, ama o de konuşturulmadı, 10-15 zaman sonra konuşması sonlandırıldı Sayın Başkan tarafından. Bu olamaz. ‘Efendim kayıtlı cevap versinler’, bu akla yatkın değil.

Dolayısıyla burada bizim tümen olarak kafamızda istifham işaretleri doğuyor. “Acaba bu yarkurul bu kazanın üstünü kaplamak için mi oluşturuldu’ böyle bire bir kuşkuya kapılıyoruz. Sabık hafta sunum fail Türkiye Taşkömürü Kurumu yetkililerinin tekrar dinlenmesini, komisyonda beher dil cambazı tike yaptıktan bilahare soru sorulması ve sorulardan sonradan karşılık verilmesini, esasen dün Mesai Bakanlığı Kılavuzluk ve Teftiş Başkanlığı’nca banak fail Himmet ve Içtimai Güvenlik Bakanlığı Delalet ve Teftiş Başkan Yardımcısı Hasan Kutluhan Kendir’in, Denet Başkanlığı Kafa Müfettişi Alparslan Kılıçarslan’ın, İş Sağlığı ve Güvenliği Umumi Müdürü Muhittin Bilgin’in komisyonumuza gene davet edilerek dinlenmesini ve komisyonda banak yaptıktan sonraları soru sorulması ve sorulara cevap vermelerini, bundan ahir say yönteminin dahi bu şekilde bitmeme ettirilmesini murat ediyoruz.”

Alt Kurul Başkanvekili Teber ise, kazanın örtülmesi üzere benzeri düşüncenin olamayacağını belirterek, “Bura TBMM araştırma komisyonu. Hep mebus arkadaşlarımızın kazanın nedenleri ve alınacak önlemlerle ilişik görüşleri var. Şuna hükümsüzlük etmeyelim. TTK’nın sunumunu özne arkadaşlar, çok bati sorular vardı. TTK yetkililerinin gene hazırlanarak buraya gelip bu sorularla ilişik bilgelik verilmesini elhak kararlaştırmıştık. Geri gelişen olaylarda, haddinden fazla çetin sorular vardı” dedi.

CHP Bartın Mebus Aysu Bankoğlu de Komite Başkanı Kader’ın tutumunu eleştirerek, “Biz doğrusu burada sıfır ama mevcutta yarkurul başkanı namına atanan kişinin alt kurul başkanlığını akseptans etmiyoruz. Şaibeli buluyoruz. Esbak yaşadığımız şekilci, burun, kısıtlayıcı dalavere kabul edilebilir olmadığı gibi facianın nedenlerini belirgin adına araştırılmasına bariyer olmaktadır. 4,5 saat konuştuk, 15 an de karşılık alamadık” diye niteleyerek konuştu.

“SOSYETE NEZDİNDE AKLANMAMIŞ KİŞİ”

Bankoğlu, Çalışma Bakan Yardımcısı Adnan Ertem’in havalandırmanın yetersizliğine ilişkin bulguları anlatırken Talih’ın ona bariyer olduğunu ati sürerek, şunları ifade etti:

“Icra Vekili Yardımcısı’nın sürekli konuşması engellendi ve apar topar komite kapatıldı. Komite Başkanı kaçmıştır dün. Biz bunu kabul etmiyoruz. Zaten Komisyon Başkanı’nın bakanlığı döneminde, 100 yılın yer isim faciası olan Soma başlamak üzere 405 madencinin hayatını biliyoruz. Cemiyet gözetiminde aklanmamış olan kişini komite başkanı olmasının kusurlu olduğunu söyledik ve gene söylüyoruz… Şayet maksadınız şaibeli ayrımsız bakanı tebriye etmek, ya birlikte mevcut faciayı Soma kabil üzerini örtmekse buna cevaz etmeyiz. Yarkurul Başkanı, incizap etmiyorsa affını istemelidir.”

BEKO’DAN ‘CUMHURBAŞKANI KOMİSYONU ARADI’ İDDİASI

Bankoğlu’nun konuşması sırasında Komisyon Başkanı Taner Şans komisyona geldi.

CHP İzmir Mebus Kani Beko’nun Düzentileme ve Içtimai Asayiş Bakanlığı yetkililerinin dinlendiği dünkü toplantıyla ilgili “Denetmen arkadaşlarımı dinleyecektik, sonraları hocalarımı dinleyecektik. Ama hangi olduysa siz 18.00’üstelik toplantıyı kapattınız. İlk kat biz saat 18.00’da toplantıyı kapattık ve buradan ayrıldık. Kafalarda şöyle tıpkısı belen var. Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı aradı, Komisyon Başkanı’na mir verdi. Encümen Başkanı de Bakan Yardımcısı’na talimat verdi ve müfettişleri konuyla ilişik hazırlamış olduğu soruların cevabını tığ alamadık. Bilcümle kafalarda bu var” sözleri tartışma yarattı.

Encümen Başkanı Taner Nasip, Mesai ve Toplumsal Düzenlilik Başkanlığı ve TTK yetkililerini  yeniden çağıracaklarını söyledi. Şans, Beko’evet “Sayın Cumhurbaşkanımızın bana telefon açmasını bilgiye dayalı mı söylediniz, tahminde mi bulundunuz? Sizi ispata nida ediyorum” dedi.

“CUMHURBAŞKANIMIZ TELEFON AÇMADI”

Beko birlikte “TBMM’bile sarayın bilgisi dışında siz bugüne büyüklüğünde tıpkı yasaya evet ya bile müfit dediniz mi?” diyerek sordu. Beko’nun “Kulis bilgisi” demesi konusunda Felek, “Bana böyle tıpkısı telefon gelmedi. Bu iddiayı ispata nida ediyorum. İspat edemiyorsanız müfteri duruma düşersiniz. Yapmayın lütfen. Bana hakeza tıpkısı telefon gelmedi. Ben daha salondan çıkmadan ilk Vekil Yardımcısı’na aynıyla bu cümleleri esasen ettim. Kuliste duyduğunuz bilgilerin tersine tıpkı molekül, bu size yakışmıyor.  Biz burada milletin seçtiği insanlar olarak sokakta duyduğumuzu aktarmayalım. Değme birimiz mahsus bir muhataplığa sahibiz. Hangi Cumhurbaşkanımız bana hakeza ayrımsız telefon açtı, ne ben böyle aynı artırım kullandım” diye niteleyerek konuştu.

Toplantıda bugün, Karadeniz Teknik Üniversitesi Eroin Mühendisliği Bölümü Komutan Yardımcısı Prof. Dr. İzzet Karakurt ve ATEX Uzmanı Neşelilik Mühendisi Nurettin Terzioğlu banak yaptı.

Share: