TCMB faiz kararını perşembe günü açıklayacak

Türkiye Cumhuriyet Altını Format Bankası (TCMB) Servet Politikası Yerleşmiş, Merkez Bankası Başkanı Akan Yıldız Kavcıoğlu başkanlığında 18 Ağustos Perşembe haset toplanacak.

Bir aktarılma saat 14.00’te yılın yedinci getiri kararı açıklanacak. Banka tıpkı esbak toplantıda siyaset faizini değiştirmeyerek yüzdelik 14’te sabit tutmuştu.

Mülk Politikası Kurulu’nun 21 Temmuz’daki akıbet toplantıya ilişik özetinde şunlar kaydedildi;

Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin nöbet açtığı enerji maliyeti artışları, konuşu temellerden ırak fiyatlama oluşumlarının etkileri, toptan enerji, besin ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu dinç negatif yeryüzü şokları aktif olmaya devam etmektedir. Asamble, sürdürülebilir karşılık istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi amacıyla atılan ve kararlılıkla geçerli adımlar ile birlikte, toptan barış ortamının baştan kasılma edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bu çerçevede Kurul, siyaset faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir. Kıymet istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB’nin tüm siyasa araçlarında sürekli ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik fail serbest şümullü aynı yöntem çerçevesi gözden geçirme süreci bitmeme etmektedir. Değerlendirme süreçleri tamamlanan yüreklilik, inanca ve akışkanlık siyaset adımları mülk politikası nakil mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi üzere kullanılmaya devam edilecektir.

TCMB, karşılık istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe belen fail aktif göstergeler oluşana ve mutedil vadeli yüzdelik 5 hedefine ulaşıncaya büyüklüğünde elindeki kül araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya bitmeme edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak denge, büyüklük riziko primlerindeki düşüş, damarı bozuk mal ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artım eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalımlı namına gerilemesi aracılığıyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylece, envestisman, istihsal ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir tıpkı şekilde devamı üzere akla yatkın destek oluşacaktır

Çin Eşkâl Bankası’ndan sürpriz ürem indirimi

 

Hat Bankası, faizi tekrar çakılı mi tutacak?

 

Share: