TED Cumhuriyet Kızları Uluslararası Alan Topu Turnuvası’nın matbuat toplantısı yapıldı

– TED Cumhuriyet Altını Kızları Arsıulusal Alan Topu Turnuvası’nın basın toplantısı yapıldı

İSTANBUL – TED (Alan Topu, Kılıç Oyunu, Dağcılık) Spor Kulübü tarafından 22.’si planlı TED Cumhuriyet Altını Kızları Uluslararası Tenis Turnuvası’nın basın toplantısı gerçekleşti. Turnuva 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı’nda oynanacak olan bitiş maçıyla tamamlanacak.

TED Cumhuriyet Kızları Uluslararası Tenis Turnuvası’nın basın toplantısı, TED Spor Kulübü’nde yapıldı. Toplantıya TED Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tınaz, Turnuva Direktörü Erhan Oral ve tenisçi Ayşegül Koca katıldı. Mecmu 22 bin Dolar ödüllü turnuva, 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı’nda oynanacak olan final karşılaşmasıyla serencam bulacak. Turnuva Direktörü Erhan Oral, turnuvanın 22. öğün düzenlendiğini belirterek bunun gururunu yaşadıklarını söyledi.

Mehmet Yığın: “Federasyondan destek alamadık”

Bu turnuvanın 22 senedir yapıldığını rapor ederek sözlerine başlayan TED Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yığın, “Devamlılığı olan bir turnuva. 22 senedir yapılıyor. Cumhuriyet Bayramı haftasında bu turnuvayı yapıyoruz ve finalin bile meze gününe denk gelmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Bayramımızı dahi coşkuyla kutlayacağız. İnşallah sporcularımız bitiş oynar. Biz TED olarak bu sene turnuvalarda üzerimize düşen herhangi bir şeyi yaptık fakat bunları yaparken federasyondan bindi alamadık. Daha evvel Pemra, Çağla ve İpek bu turnuvada final oynadı. Belki çokça erdemli ödüllü ayrımsız turnuva değil amma mevsimler adına sporculara çıkış belgesi etme imkanı veren bire bir turnuva. Önümüzdeki yıl Cumhuriyet Altını’in 100. yılında yapacağımız turnuva amacıyla da önümüzdeki aydan itibaren çalışmalara başlayacağız” diye niteleyerek konuştu.

“Bu sıkıntının sebebi nedir bilmiyorum”

Türkiye Alan Topu Federasyonu’yla aradaki problemler hakkındaki istifham üstüne konuşmasını sürdüren Yığın, “Kendileri burada olmadığı amacıyla bahsetmek istemiyorum. Ego hangi olduğunu bilmiyorum ama aklıma mevrut 2 konu var. Şırnak’ta yapılan aynı turnuvaya TED’den aktör katılmadı. TED’in 2 makule oyuncusu var. Birisine tığ bakıyoruz, o bizim söylediklerimize uyuyor. Diğerine ise ailesi bakıyor. Benzeri kız çocuğunu ailesi Şırnak’a turnuvaya göndermiyorsa ego buna benzeri özdek diyemem. Seçme öncesinde arkadaşları birlikte yokken ben ve oğlum Toplama kendisinin yanındaydı. Bunlara anlam veremiyorum. Tığ tenise hizmet etmeye bitmeme ediyoruz. Türkiye Tenis Federasyonu bittabi istiyorsa öyle yapabilir. Kötü ve sıkıcı tıpkı nitelik. Kızlar turnuvası finaline gitmedim ben. Benim mizacım bu. Kişi kulübüm dışında benzeri yerde tenis oynamam ve gitmem. Koza’de Federer’i birlikte izlemeye gitmedim. Ihtimal kıskançlıktan gitmiyorum amma federasyonun birlikte bilcümle turnuvalarını kişi sahasında yapacak diyerek ayrımsız özdek bulunmayan. O ant Türkiye Ayak Topu Federasyonu bile bütün maçları Riva’da oynasın, değişik statları kullanmasın. Kendilerine başarılar diliyorum. Gaziantep’te bilcümle fehamet erkanıyla ayrımsız turnuva yaptılar. Bu turnuvayla aradaki farkı bilemiyorum. Biz özlük yolumuzdan vazgeçmeyeceğiz. Biz kulübüz. Türkiye’da bakir ayrımsız trend bundan sonra ve bando şampiyonalarına döndü temas madde” açıklamasını yaptı.

“Türkiye’ye gidiş antrenörü getirmeleri gerekiyor”

Federasyonun bir vakitler temas turnuva yapana yüzde 20 bindi verdiğini dahi belirten Mehmet Yığın “Federasyon bir vakitler değme turnuva yapana yüzde 20 destek veriyordu. Bu bindi verdiği insanlar büyüdü. Bu iş kişisel desteğe döndü. Ben güneyde bir otelle anlaşıp yapılanma yapıyorum ve federasyondan da bindi alıyorum. Sonrasında kar elde ediyorum. Sonrasında tıpkısı çatışma ortaya artık ve turnuvalara destek kesildi. Başkan gelmediği amacıyla bile sinirliyim biraz. Sabık sene bize otel sponsoru buldu. Otel bize 20 bin dolar verdi amma aynı Challeger turnuvasının bize maliyeti 115 bin Dolar. Bunun 20 bin dolarını veriyordu. Bun sene destek vermediler. Ama olayın kopuşu, güneydeki turnuvaların sayısının artıp, oradaki kişilerle federasyonun arasının bozulması oldu. Sporcular geçmiş 300’e, 200’e girebiliyorlar amma sonrasında boyut değişiyor. Buraya mevrut antrenörler, sporcuları yakından izleyip eksiklerini görüyor. Sporcular da sonrasında maç kaybetmeye başlıyor. Bence Türkiye Tenis Federasyonu’na sakıt yeryüzü muhteşem fariza, geçmiş 100’birlikte olan ayrımsız antrenör tutarga sporcuları çalıştırması. Bu antrenörlerin maaşları çokça yüksek. Bunlardan birisini buraya bağlamak geçişsiz. Sporcuları çokça mıhsıçtı idmanlarla ileriye taşımaları geçişsiz” şeklinde konuştu.

Turnuvada uğraş eden sporcu Ayşegül Mert birlikte,”Cumhuriyet Bayramı’nda hakeza bir turnuva düzenlenmesi haddinden fazla heybetli. Ben dahi burada sabık sene çokça gür oyuncularla oynadım. Bu yıl bana böyle bir yıldız veren kulübüme teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısı ışık çekimiyle serencam buldu.

Share: