TÜRKİYE’DE 9 AYDA 1683 KİŞİ TRAFİK KAZALARINDA HAYATINI KAYBETTİ

EMNİYET Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine bakarak, eylül ayında meydana mevrut 43 bin 734 trafik kazasında 18 bin 570 gönül yaralandı, 214 gönül üstelik hayatını kaybetti. Yılın geçmiş 9 ayında ise kazalarda ölenlerin sayısı 1683’e yükseldi.

Inanma Umumi Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı, ilkgüz ayında meydana mevrut gidiş geliş kazalarına ait verileri ve mobese kameralarına yansıyan kaymakamlık görüntülerini paylaştı. Türkiye genelinde 178’i ölümlü, 18 bin 570’i yaralanmalı, 24 bin 986’sı hasarlı almak için toplam 43 bin 734 gidiş geliş kazası meydana geldi. Kazalarda 18 bin 570 dirilik yaralandı, 214 yaşama dahi hayatını kaybetti. Yılın geçmiş 9 ayında, gidiş geliş kazalarında ölenlerin sayısı ise 1683’e çıktı. Ilkgüz ayında yer haddinden fazla kaza gidiş geliş kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da âdem evladı, yaralanmalı ve maddesel hasarlı toplam 5 bin 376 kaymakamlık meydana gelirken, bu kazalarda 6 yaşama hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izlem etti. En az kazanın meydana geldiği şehirler ise Ardahan, Tunceli ve Bayburt oldu. Eylül 21 bin 38 çoban alkollü olarak dil kullanırken yakalandı, denetimlerde 1 milyon 758 bin 137 trafik cezası uygulandı. 125 bin 856 dil ise trafikten menedildi.

KAZALAR KAMERADA

Trafik Başkanlığı Adana, Bayburt, Eskişehir, Hatay, Kütahya, Malatya, Muğla, Nevşehir, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ile Tunceli da meydana mevrut ve mobese kameralarına yansıyan gidiş geliş kazalarının görüntülerini paylaştı. Hatay’da motosikletle tempo halindeki iki kişinin üzerine defa kenarındaki ayrımsız ağacın dalı düştü. Kameraya yansıyan kazada motosikletteki 2 yaşama hafif yaralandı. Nevşehir’da sürücüsünün kontrolünden çıkan makine, orta refüje çıkarken bu tam yolun karşısına bırakmak isteyen 2 yayaya çarptı. Sakarya’da ise gine sürücüsünün kontrolünden çıkan araba, kaldırıma çıkıp şemsiyesiyle yürüyen tıpkı bulaşıcı çarptı. Arızi, otomobilin çarpmasıyla tahminî 20 metre ileriye fırlayarak yaralandı. Bu anlar mobese kamerasına yansıdı.

EN KAMIŞ GÖRÜLEN SÜRÜCÜ HATALARI

Öte yandan trafik kazalarında genişlik sık görülen sürücü hataları Gidiş Geliş Başkanlığı’nca şöyle sıralandı: ‘Araç hızını el, albeni ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, gaga derbent ve kaplamanın sıkı olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, şerit strateji ve tahvil kuralına uymamak, arkadan çarpma, gün kurallarına uymamak, al çerağ yahut görevlinin dur işaretinde durmamak, anahtar giremez trafik işareti kâin yerlere girmek, sâri ve ekol geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı kesmek, alkollü adına şalter elde etmek, ekstrem dakikasında şalter kaplamak, mürur yasağı olan yerlerden bırakmak ve kavisli şekilde yahut yasak olan yerlere park yeri geçmek.?

Share: