Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar ATO Başkanı Baran’ı mülakat etti

Ankara Tecim Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Rusya ile cenk halinde olan Ukrayna’nın baştan imarı ve onarımıyla ilgili Türkiye’nin konusunda düşeni yapacağını kaydetti.

ATO’dan yapılan yazılmış açıklamaya göre, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Baran’ı makamında ülfet etti.

Yağmur, Türkiye ile Ukrayna arasında ticari ilişkilerin savaştan evvel geldiği aşamaya değinerek 7 bilyon dolar düzeyinde bir aut ticaret hacmine ulaşıldığını hatırlattı.

Savaşın ayrımsız zaman ilk sona ermesini istediklerini vurgulayan Yağmur, Türkiye’nin insancasına müzaheret konularında Ukrayna’nın beraberinde vadi aldığını rapor etti.

Baran, azık bildirme güvenliğini bulmak için tahıl koridoru oluşturulması üzerine fariza alan Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın, çatışmaların diplomatik yolla sona ermesi üzere da tekellüf üstlendiğine dikkati çekti.

Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti sırasında, Ukrayna Ululuk Başkanı Volodimir Zelenski’nin nezdinde, bu ülkenin baştan inşasına ait sözleşme imzalandığını belirten Baran, “Ukrayna’nın yeniden ümran ve onarımıyla ilgili Türkiye konusunda düşeni etme gayretinde olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Sefirikebir Bodnar’ın bölgesel iş birliği forumu önerisinde bulunduğunu bildiren Yağmur, “İş forumu yaparak sektörleri benzeri araya getirebilir, gelişim birliğimizi nasıl geliştirebileceğimizi ele alabiliriz.” ifadesini kullandı.

Cidal öncesinde Türkiye’den 6 ayrı Ukrayna şehrine pervaz olduğunu kaydeden Baran, Ankara-Ukrayna arasındaki aracısız pervaz sayısının artırılması yönünde say yapacaklarına bel etti.

“Ankara’ya aracısız pervaz türlü”

Sefirikebir Bodnar dahi Ukrayna-Rusya Savaşı’nın etkilerine rağmen iktisadi faaliyetlerin devam ettiğini belirterek, Ankara’üstelik düzenlemeyi önerdikleri Türkiye-Ukrayna Iktisadi İş Forumu’na değindi.

Bölgeler bazında çalışmalar yaptıklarını kaydeden Bodnar, “1,5 ay önceki Konya’bile bire bir toplu tartışma yaptık, ondan önce da Afyonkarahisar’birlikte. Ankara’birlikte üstelik ATO ile toplu tartışma yapmak istiyoruz. Ukrayna’nın baştan inşasına ihtiyaç var. İnşaattan insani yardıma büyüklüğünde iş birliği teklif ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bodnar, 2 talih arasındaki uçuş sayısını 12’ye çıkartmayı planladıklarını dile getirerek, bunlar beyninde Ankara’ya aracısız uçuşların üstelik olabileceğini bildirdi.

Uğraş dolayısıyla sekteye uğrayan ülkeler arasındaki ticari ilişkileri baştan başlatmak istediklerine dikkati çekici Bodnar, “Uğraş sırasında Türkiye’nin desteğini hissettik. Türkiye’den Türk Kızılay ve apayrı kurumlar marifetiyle 120 tır insani müzaheret gönderildi. Bu çok büyük rakam.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: