Üniversiteyi bitirdi, devletten aldığı destek ile genç yaşta besici oldu

Bingöl’da, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘Kırsal Kalkınmada Eksper Ağyar’ projesinden faydalanarak armağan ile 4 dingil düz Yüsra Basetemur, besiciliğe başladı. İneklerin yavrulamasıyla alay malay gelişmemiş süre içerisinde 8 kocabaş hayvanı olacak olan Basetemur, işini büyüterek kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedefliyor.

Sancak Beldesi’ne kapalı Sudüğünü köyünde eğleşme eden 21 yaşındaki Yüsra Basaremur, geçtiğimiz yıl Laborant ve Baytar Sağlık Bölümü’nden mezun oldu. Basatemur, ardından kendi işini yapmak için arayışa girdi. Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü’nün web sayfasında ‘Rustik Kalkınmada Ehlivukuf Eller’ projesini gören Basatemur, kuruma giderek uzmanlardan vukuf aldı. Hazırladığı projesi nezaret aracılığıyla onaylanan ve mevhibe desteği düzlük Basatemur, köylerindeki ahırlarında esermek üzere 4 gebe hindi aldı. Seçkin sabahleyin er saatte kalkıp hayvanlarının yemini ve suyunu vererek temizliğini yapan Basatemur, daha otlattıktan sonraları akşam saatlerinde baştan ahıra yerleştiriyor. İneklerin yavrulamasıyla alay malay bodur süre içerisinde 8 kocabaş hayvanı olacak olan Basetemur, işini büyüterek kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedefliyor.

Laborant ve Baytar Keyif Bölümü mezunu olduğunu tamlayan Yüsra Basatemur, “Çıkışlı olduktan bilahare hareket arayışına girdim, kendim benzeri hareket düzenlemek istedim. Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü’nün web sayfasında Kırsal Kalkınma Eksper Yabancılar projesini gördüm. Onun amacıyla tarım müdürlüğüne gittim ve proje üzerine hikmet sahibi oldum. Bana oradaki çalışanlar, mühendisler bu bahis karşı bilgi verdi. Benim aynı proje sunmamı istediler ve projem üstelik Ekincilik ve Orman Bakanlığı vasıtasıyla onaylandı. Ego kocabaş hayvancılığı fora etmek istedim, 4 büyükbaş hayvan aldım. Şuan bile hayvanlarımız aylı, seneye bunlar 8 şerha olacak” dedi.

İşini büyütmeyi ve kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedeflediğini dile getiren Basatemur, “Benim amacım talih ekonomisine katkı keşfetmek, öz işletmemi imdi büyültmek. İleride işveren olabilmek. Bu konuda kadınlara verilen destekten kontekst teşekkürname ediyoruz. Özlük işimi abartmak ve kadınlara istihdam icat etmek istiyorum. Onlara örnek olabilmek ve beni benzer almalarını üstelik isterim. Bugün ülkemizde kadınlara artı ayrımcılık olduğu üzere ve kul onların biri olduğum için haddinden fazla teşekkürname ediyorum, çokça çekicilik duyuyorum” şeklinde konuştu.

“27 nüsha armağan sözleşmesi imzalandı”

Kırsal Kalkınmada Uzman Eller projesinden Bingöl’birlikte 27 kişinin yararlandığının altını çizen Ekincilik ve Orman İl Müdürü Dr. Belgit Batur, “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi programı çerçevesinde, Rustik Kalkınmada Ehlihibre Ağyar Projesi ülkemizde ilk kez İzmir, Amasya, Düzce ve Mardin illerinde uygulamaya konulmuştur. Projenin kalburüstü çıktıları alınınca proje, bakanlığımız eliyle 81 ilde uygulanmaya başlanmıştır. Projeye üniversitelerin lisans ve yöre lisans bölümlerinden olan ekincilik, hayvancılık, orman, su ürünleri ve gıda bölümlerinden çıkışlı olanlar başvurabilmektedir. İlimizde birlikte toplamda 27 skor armağan sözleşmesi bu anlamda imzalanmıştır. İlimizde meri projeler 13 sayı kocabaş hayvancılık projesi, 7 sayı küçükbaş hayvancılık ve 9 nüsha arıcılık projesidir. Alelhusus bu bölümlerden mezun olan arkadaşlarımız, sürdürülebilir tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin kırsal alanlarda gerçekleşmesi namına üniversitelerde edinmiş oldukları bilgileri, bu anlamda çiftçilerimize ve yetiştiricilerimize aktarmış olacaklardır. Gerek duydukları bilgileri bilirkişi arkadaşlarımızla onlara iletmekteyiz ve onları daima mülakat etmekteyiz” dedi.

Yüsra’nın bir nice çiftçiye denk olacağını vurgulayan Batur, “Yüsra kardeşimiz kocabaş hayvancılık projesinden teberru sözleşmesi imzalayarak bu projeden faydalanmıştır. Kardeşimiz, üniversiteden edinmiş olduğu bilgileri bile çiftçilerimize ve yetiştiricilerimize aktaracak. Burada sürdürülebilir hayvancılık faaliyetlerinin devam etmesi hesabına iyicene yeknesak oluşturacaktır” diye konuştu. – BİNGÖL

Share: