Üreticiden, Domates ve Salça İhracatına Kayıt Değişikliği Tepkisi: “Bu Yıl Mülk Kazanacağız Diye Niteleyerek Beklerken Fiyat Düştü”

Domates ve salçanın 7 Eylül’birlikte ihracı kayda mecbur mallar arasına eklenmesiyle beraber üreticiler domates fiyatının maliyetlerinin altına düştüğünü belirterek bu durumdan yakındı. Uşaklı domates üreticileri, “Bu yıl tığ para kazanacağız diyerek beklerken 4 liralık 25 kuruştan 3 lira 25 kuruşa düştü. Domatesi pazarda 7-8 liraya yerken ithalata dönüştüğü anda bu domates 20 liraya yemeye başlayacağız” dedi.

Tecim Bakanlığı Resmi Gazete’bile 7 Eylül’de yayınladığı bir tane maddelik deklarasyon değişikliği ile domates ve salçayı ihracı kayda vabeste mallar listesine ekledi. CHP Uşak Saylav Özkan Sıcaklık’ın ziyaret ettiği Uşaklı köylüler yapılan bu değişikliğin ardından domates  fiyatlarının düştüğünü belirtti.

Domates üretimi yapan bire bir rençper Sıcaklık’a, “Bu yıl tığ mülk kazanacağız diye beklerken 4 liralık 25 kuruştan 3 lira 25 kuruşa düştü. Bizim maliyetlerimiz zaten sabık yıla gereğince 5 hatim arttı. Maliyetlere göre bizim bu domatesi 4 lira 50 kuruşa satmamız gerekiyor. Bu fiyatın altında para kazanamıyoruz. O yüzden ati yıl domates ekilmez. Benim yüreklilik borcum, işçiye olan borcum kalacak. Bunların hepsi askıya alınıyor ve batırma durumuna düşürülüyor. Milli servetimiz domates bizim. Az dışına tabi haline geleceğiz. Domatesi pazarda 7-8 liraya yerken ithalata dönüştüğü anda bu domates 20 liraya yemeye başlayacağız” diye niteleyerek konuştu.

“KİMİNE AĞMAK KİMİNE ÇÖVEN”

Domates tarlasında müteharrik 67 yaşında işçi ise zor maaşıyla geçinemediği için çalışmak zorunda kaldığını belirterek, “Kimine kaymak kimine polo. Koca 30 torba kömür veriyor, oyunu alıyor. hangi kömür alacağım ne dahi oyumu vereceğim” dedi.

“ÜRETİCİLERİN DOMATESLERİ SALÇALIK OLDUĞU İÇİN İHRACATA DAYALIDIR”

CHP Yardımcı Mebus Özkan Şule ise, Resmi Gazete’dahi yayınlanan domates izne mecbur kendisine ihracatının kısıtlandığını belirterek, “Üreticiler tonunu 4 bin 250 TL’den satarken bir anda bu bildirim geldiğinde balaban toptancılar rakamı bin TL geriye çektiler. Bu üstelik maliyetleri karşılayamaz arkaç geldi. Üreticilerin domatesleri salçalık olduğu amacıyla ihracata dayalıdır. Bu tebligatı çıkarırken bu üreticinin masraflarını üreticiye yöneltmek zorundasınız” diye niteleyerek konuştu.

TİCARET BAKANLIĞI SALÇA İHRACATINA KISITLAMA YOK

Öte yandan Tecim Bakanlığı marifetiyle iki çevrim evvel yapılan açıklamada, “Domates konservesi ve salça ihracatına bunama getirildiğine dayalı haberlerin gerçeği yansıtmadığını” ifadeleri kullanılmıştı.Share: