Vali Masatlı: “Ülkemiz bundan sonra kendi kendine yeten ülkeden ‘dünyaya yeten tıpkısı ülke’ haline gelmeye başladı”

Ilbay Masatlı: “Ülkemiz çıktı yalnız başına yeten ülkeden ‘dünyaya yeten tıpkısı talih’ haline gelmeye başladı”

AMASYA – Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Türkiye’nin tarımda kendiliğinden yeten mutluluk konumundan ‘dünyaya yeten tıpkısı devlet’ haline gelmeye başladığını belirtti.

İldeki çiftçilere yüzde 70 bağış desteğiyle sağlanan ihracata makul kiraz fidanı dağıtımının yapıldığı törende konuşan Vali Masatlı, “Ülkemiz yalnız başına kâfi ayrımsız ülkeydi. Amma deminden kimi zaman bunu az buçuk kusurlu de anlıyorlar. Ülkemiz daha çok dünyaya yeten benzeri talih haline gelmeye başladı. Yani yalnız başına yeten ülkeden dünyaya yeten aynı büyüklük haline gelmeye başladı” dedi.

‘Ben tarımla aramak istiyorum’ diyene bindi

Türkiye’deki ekincilik sektöründe serencam 20 yılda balaban desteklemelerin gerçekleştiğini hatırlatan Mustafa Masatlı, “Alelhusus serencam 20 yılda Cumhurbaşkanımızla beraber tarım sektörüne çok okkalı derecede destek, motivasyon ve hibeler yapıldı. Bunu tarımın değme sahasında, sadece ekilişte değil efsanevi sektöründe de çok rahat görebiliriz. Birisi ‘ben tarımla büyütmek istiyorum’ diyorsa o işi yapması üzere müstelzim ne bindi varsa devletimizin kurumları sağlamaya çaba ediyor” diye niteleyerek konuştu.

“Hedefimiz dünyanın önce 10 ekonomisi içerisine girmek”

Türkiye’nin kiraz üretiminde dünya birincisi, ihracatta dahi üçüncü tam olup Amasya’nın üretimde 7. konumda bulunduğunu dile getiren Vali Masatlı, acun genelindeki buğday krizine üstelik değinerek ildeki buğday rekoltesinin bu yıl 216 bin tondan 460 bin tona çıktığını ve özge ürünlerde dahi mehabetli oranlarda çoğalma kaydedildiğini vurguladı. Türkiye’nin hedefinin dünyanın önce 10 ekonomisi içerisine kullanmak olduğunu vurgulayan Masatlı, “Onun için tarım sektöründen turizm sektörüne, uran sektöründen ticaret sektörüne, yetişek sektöründen içtimai düzenlilik dahil hep alanlarda hepimiz müstelzim gayreti göstermeliyiz” şeklinde konuştu.

22 bin 200 skor kiraz fidanı çiftçilere dağıtıldı

DOKAP ve Amasya İl Hususi İdaresi hisse senedi birliğiyle 1 milyon 221 bin TL tutarında yüzde 70 hibe desteğiyle makbul Amasya ili kırsal sağlık kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve yarı bodur kapama kiraz bahçesi tesisi projeleri çerçevesinde 22 bin 200 adet ihracata akla yatkın kiraz fidanı çiftçilere dağıtıldı. Programa, Amasya Belediye Başkan Yardımcısı Ulu İnce, SELIM Fırka İl Başkanı Ekrem Kıç ile İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin da katıldı.

Share: