Veca haberi | Balkı’da çiftçilere kırik buğday ile ağızotu bitkileri tohumu verildi

Ağrı’bile, ağababa yadigarı kırik buğdayın ekim ve yem bitkilerinin istihsal alanını çoğaltmak amacıyla çiftçilere teberru eliyle tohum dağıtıldı.

Ağrı Valiliği İl Hususi İdaresince yüzde 50 hibeyle desteklenen Yemleme Bitkileri Ekiliş Alanını Açık Artırma Projesi kapsamında 250 çiftçiye 100 ton ağızotu bitkisi tohumu ile Ekincilik ve Orman Bakanlığı aracılığıyla yüzde 75 hibeyle desteklenen “Ağababa Yadigarı Kırik Buğday Projesi” ile 90 çiftçiye 27 titrem buğday tohumu dağıtımı amacıyla izlence düzenlendi.

Ilbay Osman Varol, TRT Park’taki programda, çiftçileri ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşları desteklemeye bitmeme edeceklerini söyledi.

Kentin, ekincilik ve hayvancılık itibarıyla ülkenin önde mevrut illeri arasında vadi alabileceğini belirten Varol, bu anlamda hayvancılığı tavlandırmak üzere yemleme bitkilerinin ve geleneksel tohuma yeniden dönüşün Dert’daki yansıması yerine de kırik buğdayın tohumlarını dağıttıklarını belirtti.

Balkı’bile tarım ve hayvancılığa yapılan desteklemeleri anlatan Varol, “Bire Bir tarafta efsanevi varlığımızı artırmamız, gayrı tarafta ilimizde bir metrekare gereksiz arazi bırakmadan seçkin sene tarıma makul bütün topraklarımızı işlememiz gerekiyor. Yakın zamanda yaşanan krizler ve teessürat ortaya koydu kim kendi gıdasını üretemeyen, gıdasının güvenliğini sağlayamayan milletlerin geleceğin dünyasında yeri yoktur.” diye niteleyerek konuştu.

Varol, desteklerinden periferi Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Tarımın önemini vurgulayan Varol, şunları kaydetti:

“Bizler bile Anadolu’da binlerce yıldır gerçekleştirdiğimiz bu zirai faaliyetleri baştan şahlandırarak, çiftçilerimizin doğup büyüdükleri topraklarda kazançlarını elde edip eksantrik bir yere kafile etmemelerini sağlayacağız. Ayrımsız zamanda onların ülkenin seçme bölgesindeki refahın seviyesi neyse o seviyeye ulaşmaları üzere hız edeceğiz. İnşallah, onların gıda üretimi sebebiyle, dünyada müstakil, yegâne başına ve on paralık kimseye ihtiyacı olmadan ayakta duran devletlerden ve milletlerden birisi olmaya devam edeceğiz. Görevde bulunduğumuz 2 almanak süreçte hele tarım alanında İl Özel İdaremiz bütçesinden 120 milyon lirayı aşan bir katkı sağladık. Biz Hususi İdaremizin kaynağını çiftçimizin emrine verdik. Bunu kıvançla yaptık ve çıktı da yapmaya devam edeceğiz.”

Ilbay Varol ve beraberindekiler, elan sonradan çiftçilere zürriyet dağıttı.

Programa, İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Sıkıntı, İl Hususi İdaresi Genel Sekreteri Erhan Tenekeci, İl Ekincilik ve Orman Müdürü Kenan Engin, Şehremaneti Başbuğ Vekili Reşit Acarbay, İl Inanma Müdürü Nihat Özen ve çiftçiler katıldı.

Share: