Ağrı’da yağışlarla ekincilik ürünlerinde mahsul artışı yaşanıyor

Dert’birlikte bu yıl yaşanan yağışlarla ekincilik ürünlerinde mahsul artışı yaşanıyor.

AK Tümen Veca Mebus Ekrem Çelebi, Ziraat Odası Başkanı Ömer Şans ve beraberindekilerle ayçiçeği tarlalarında incelemelerde bulundu.

Çelebi, AA muhabirine, tarım ürünlerinde bu yılı zer yıl yerine gördüklerini söyledi.

Tarım ürünlerinde iri benzeri artışın olduğunu belirten Çelebi, şunları kaydetti:

“Gün Çiçeği, silajlık akdarı, arpa, buğday ve ayrıksı tarım ürünlerinde şişman tıpkı mahsul var. İlimizde bu sene 44 bin dekarlık alana günebakan ekildi. Bunun 23 bini âlem, 21 bini birlikte çerezlik ayçiçeğidir. Güzeşte sene çok kuraklık vardı. Çokça fena hâlde tıpkı yağmur yağdı ve çiftçimizin yüzü güldü. Bu sene Balkı’nın tarımdaki altın vuruş yılı olarak tarihe geçmesini gönül ediyoruz. Bu yıl çokça adamakıllı aynı gelirimiz oldu. İnşallah ayrımsız dahaki sene bile tıpkısı şekilde gelirimiz olursa ilimizin diğer yıldızlı milli hasıla ve ekonomideki girdileri çokça elan adamakıllı ayrımsız neticeye dirimlik. Tığ üstelik bu durumdan sevinçliyiz.”

Çelebi, celal desteğiyle kentte gündöndü üretim ve ilk teşrin alanının seçme güzeşte yıl elan dahi arttığını anlattı.

Ayçiçeğinin hasadına birkaç benzeri müddet kaldığını ve bu üründen de mahsul beklediklerini rapor eden Çelebi, “Çap desteği ve hibelerimiz var. Hibeleri genelde on ikinci ay ve birinci ayda dağıtıyoruz. Tığ bunu Sayın Bakanımızla konuştuk. Buradaki armağan desteklerini beşinci ve altıncı ayak tabanı, ayrıca özge desteklerimizi bile yedinci ve sekizinci ayak tabanı kaydırılması üstüne Sayın Bakanımızı bilgilendirdik. Toprak Mahsulleri Ofisi Ağrı Ajans Amirliği’nde celal hazinesinden desteği olan arpaya 500 teklik, buğdaya bile 1000 teklik 30 Ağustos’ta sona eriyordu. Çiftçilerimizin bizden murat, ilkgüz ayının sonuna büyüklüğünde uzatılmasıydı. Ego de Sayın Bakanımızla telefon görüşmesi yaptım ve bu süreyi uzatacaklarını belirtti. Bundan muhit Sayın Bakanımıza haddinden fazla teşekkür ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Kültür Odası Başkanı Yıldız ise bu sene yağışlar ve Müellif Barajı’ndan gelen suyla tarım ürünlerinin iyi durumda olduğunu aktardı.

Çiftçi Nazif Acarbay üstelik bu sene sabık seneye göre bundan sonra buğday elde ettiklerini dile getirerek, “Bu yıl baran mübarek olduğu üzere yüzde 50’ye mümasil mahsul arttı. Yağmurun yağmasını bekliyoruz ve henüz sonra tarlaları ekeceğiz. Günâşık, silajlık darı, yonca ve korunga üzere bir nice üründe verim arttı. Rastgele yıl hakeza artma olsa çokça bahtiyar oluruz.” dedi.Share: