Ağrılı öğrenciler depremzede ayrıntılar için oyuncak üretiyor

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana mevrut depremlerin ardından Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde lise öğrencileri, tasarladıkları oyuncakları okulun atölyesinde depremzede torunlar üzere üretiyor.

Doğubayazıt Şehit Polis Güçleri Fethi Sekin Mesleksel ve Maharet Küçük Asya Lisesi Moda Tasarımı ve Yavru Gelişimi Bölümü öğrencileri, depremlerden etkilenen dallar üzere iş başlattı.

Bu kapsamda ekol idaresi ve öğretmenlerin birlikte desteğiyle ayrımsız süre ilk kurulan atölyede etkin öğrenciler, depremzede çocuklarla el birliği yorumlamak ve afetin izlerini silmelerine bire bir nebze da olsa katkıda düşmek üzere oyuncak mesaisi yapıyor.

Yaklaşık 60 öğrencinin kendilerine saf tasarlayıp atölyede ürettiği çaput bebek ve pelüş oyuncaklar, çocuklara dağıtılması amacıyla zelzele bölgesine gönderilecek.

Doğubayazıt Kaymakamı Tasavvur Maraba üstelik daima okulu müzakere ederek öğrencilerin çalışmalarına destek oluyor.

Okul Müdürü Cevat Aras, AA muhabirine, amaçlarının depremzede çocukları sevindirmek olduğunu ve gelişmemiş zamanda oyuncakların bölgeye gönderileceğini söyledi.

Moda Dizayn ve Uygulayım Bilimi öğretmeni Gülşen Kayaç dahi projeyi depremler zımnında yumruk eyyam geçiren facia bölgesindeki ayrıntılar üzere başlattıklarını belirtti.

Bugüne büyüklüğünde 350 oyuncak ürettiklerini ve bu sayıyı 1000’e yükseltmeyi hedeflediklerini tabir fail Kayaç, “Depremzede çocuklarımızın tıpkısı nebze dahi olsa yaralarını dindirmek ve acılarını düşürmek amacıyla bu çalışmayı yaptık. Amacımız, çocukları sevindirip mutlu etmektir, umarım kudretli oluruz.” dedi.

Yavru Gelişimi ve Eğitimi öğretmeni Elif Delice üstelik yaraların alay malay sarılacağına inandığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bizler orada olup elimiz uzanamasa da burada okulumuz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin desteğiyle bire bir yola çıktık. Oradaki çocuklarımız üzere burada oyuncak tasarlayıp onurlandırmak istiyoruz. Onların kalplerine dokunabilmek, yüzlerinde küçücük bile olsa ayrımsız gülümsemeye faktör olabilirsek bizim üzere çok büyük benzeri bahtiyarlık tamam. Bizim amacıyla sunu kebir şey depremzede çocuklarımızın yüzünü güldürmektir. Içten onların yanında olmaya çalışıyoruz. İnşallah bugünleri gelişigüzel atlatacağız.”

Öğrencilerden Medine Özer ise çocuklara oyuncak üretmekten bahtiyar olduklarını ve daha aşkın gidermek istediklerini söyledi.

Share: