Bakan Kasapoğlu: “Ankara Stadı bizim üzere saygınlık ayrımsız eserdir”

Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Biz iktidara geldiğimizde yurtlarda ranza oranı yüzde 92’ydi, demin ise yüzdelik 9,5.” dedi.

Kasapoğlu, bakanlığının 2023 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonunda, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bakan Kasapoğlu, olumlu olan tamam eleştirileri kerte aldıklarını ve tamamını bakanlık yerine değerlendireceklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Doğruyu yansıtmayan, anahtar olan, buut taşımayan, maalesef tamamen iddiadan ibaret olan kip haddinden fazla anlatım birlikte işittik. Bu süreçte beherglas eleştiriyi tabii cevaplamayacağım. Gerçekten aslı faslı olmayan işlerin arkasından koşacak halimiz bulunmayan. İyi mesaj taşıdığını inandığım eleştiriye üstelik mukteza cevabı ortaya kocayacağım. Gönlüm şurası heves ederdi, eleştiri yapanların öneri ve projeyle burada olmaları, bize çerağ tutmaları. Mugayeret anlayışı bakımından proje ortaya koyan tavrı geliştiremedik. Değerli muhalefetten şunu birlikte beklerdim; İstanbul, İzmir, Ankara’dahi belediyecilik söz konusu. Burada geliştirilen gençlik projelerini, barınmayla ait ortaya konan yaklaşımları bize kat sayı olarak sunmanızı beklerdim. Maatteessüf bu anlamda çıktı ama haddinden fazla ara mezuniyet etmemiz gerekecek.”

Kasapoğlu, CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener’in bütçe tike kitapçığıyla ilişik eleştirisine ilgilendiren, “Bir broşür gündeme geldi. Tabii ego Sayın Şener’in YANLIŞSIZ Tümen bütçelerini hem Umumi Kurulda hem bile ayrıksı ortamlarda anlattığı günleri dahi çokça bereketli hatırlıyorum. ‘Ah’ dedim, ‘nereden nereye’ dedim. Hile dünyadır maalesef. Çokça gür anlıyorum Sayın Şener, varoluşunuza yakışan huzursuzluğu görüyoruz. Derler kim ‘İnsan kendine bakar.’ Bizim ruhumuzu, zihnimizi bilici bilir. Bilmeyen dahi öz kadar agâh. Takdiri bittabi milletimiz yapacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Yurtlarda talep gelecek oranımız yüzde 97”

Vekillik yurtları üzerinden yapılan eleştirilere birlikte karşılık veren Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“8 milyon öğrenci üzerinden Türkiye’dahi barınma konusunu hesap edenler var. Bize, ‘Rakamlarla gelmeyin.’ diyorsunuz. Rakamlarla gelmeyip hangi yapalım? Tığ yaptıklarımızı, ortaya koyduklarımızı tabiatıyla rakamlarla açıklama edeceğiz. 8 milyon öğrenciye, 8 milyon yatak kapasitesi sağlanmasına yönelik açacak, yaklaşım realist değil. 8 milyon öğrencinin yaklaşık yarısı engin okuyor. Farklı yarısı örgün öğrenim, 4 milyon mektepli. Bunların yarısında dahası üstelik durma ettiği şehirde okuyor, yani aileleriyle yaşıyor. 2022 yılında 850 bin 631 gencimiz örgün öğretimde üniversite kazandı. Bu öğrencilerin 502 bini ikamet ettiği şehirden ayrılarak okumaya gitti. Bu 502 bin öğrencinin 305 bin 80’i yurtlarımıza başvuru yaptı. Ara sınıfları üstelik hesaba kattığımızda 430 bin 176 gencimizin başvurusunu aldık. Bilişim sistemimiz noksansız; torpilden, liyakatsizlikten bahsedilemez. 8 milyon yatak kapasitemiz olsaydı, 7 milyondan aşkın akak boş kalacaktı. Yurtlarda rica istikbal oranımız yüzde 97. Bu kıytırık benzeri hisse senedi değil. Bu Türkiye’nin başarısı ve gururudur. İzmir, İstanbul ve Ankara’dahi sakıntı öğrencimiz kalmadı.”

İzmir’bile belediyeye ait hiçbir yurdun bulunmadığının altını çizen Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“İzmir kaç yıldır sizde? Söz Gelişi İstanbul’bile rahmetlik Değer Topbaş’ın yaptığı yurtları boyayıp hizmete aldınız. Bize konkre örneklerle teklif sunun, biz buna açığız. Bilgiyi, tecrübeyi da paylaşmaya açığız. Filhakika ‘yurtlarda ranza’ dediniz ya, biz iktidara geldiğimizde ranza oranı yüzdelik 92’ydi, demincek ise yüzdelik 9,5. Mikro süreci dinamik bire bir proses, biz bu sürecin dinamizmine makul kendisine benzeri dalavere anlayışı ortaya koyuyoruz. Gerektiğinde kiralama, mübayaa yapıyoruz. Majör olan o ihtiyacı arz çabuk, genişlik kılgı ve sunu kazançlı şekilde halletmek. Talep kimi vakit beklediğimizin üstünde peki, o ant bahsettiğim metotlar uygulanır. bağlantı tıpkısı altyapımız var.”

Kasapoğlu, yurtlardan fotoğraflar da göstererek, “Öğrencilerin beslenmesi için günde 50 milyon lira kök ayrılıyor. Bu işi bol yapamayanlara simultane müeyyide uygularız, denetimlerimiz var. İstanbul’bile 20 bin kapasiteli inşaatımız bile devam ediyor, ara böylece bile o dahi bitecektir. O çarkıt döneme ait yurtları kapatıp yaptığımız yere taşıyacağız. Haddinden Fazla çağdaş yurtlarımız bildirme güzeliyle İstanbul’dahi olacak.” ifadelerini kullandı.

Kasapoğlu, yurtlarda yapılan sormaca sonucu gençlerin memnuniyet oranının yüzde 93 olduğunu üstelik dile getirdi.

Spor Kıç tartışmalarına de yanıt veren Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Diyorlar kim ‘4 milyar 500 milyon liralık reklam harcaması yapmışsınız.’ Spor Küfe’nun harcama şekli, reklam karşılığı ve bu reklam gazeteye, televizyona verilen reklam değil. Ardahan’dan Edirne’ye büyüklüğünde 6 bin 800 kasılma var, reklamların gittiği düz bura. 4,5 milyarlık reklam nereye gitti? Atletizmden cimnastiğe, yüzmeden voleybola, basketbola büyüklüğünde 2021 yılında 68 federasyona 901 milyon teklik reklam giderimiz var. 143 milyon liralık birlikte saftirik ve aç spor kulüplerinin altyapısını ihya ve sübvansiyon için harcandı. Bu üstelik esasen sizin hatalı algıladığınız reklam konusu. Esasına geliyorum, 3 bilyon 500 milyon teklik amme alım kuruluşlarına kasılma yapımı… Devlette gizlilik olmaz.”

Yıl başında burs, kredi ücretlerini güncelleyeceklerini belirten Kasapoğlu, kredilerle ilgilendiren para şişkinliği farkını kaldırarak tıpkısı devrimi ortaya koyduklarını, yasalaşma sürecinin Mecliste bitmeme ettiğini aktardı.

Kasapoğlu, Türkiye’nin genç dostu aynı talih olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“ABD’de öğrenim ücreti kredisi var, biz da tahsil kredisi diyerek ayrımsız madde yok. Harçları tarihe gömdük. Üniversitedeki gençlerin harçlardan haberleri birlikte namevcut. Bu üstelik aynı onurdur. 4 yıllık lisans eğitimi süresince öğrenciler, averaj yerine İngiltere’dahi 68 bin, Norveç’te 44 bin, Hollanda’dahi 34 bin dolar cesaret kullanırken, Japonya, İsveç, MEMLUK, Kanada, İsviçre ve Finlandiya’de 25 bin dolar cesaret kullanıyorlar. İngiltere’birlikte serencam 10 yılda lisans yetişek ücretleri 3 misline artık. Ücretsiz darülfünun, enflasyon farkı olmadan faizsiz yüreklilik ve 81 ilde ensiz sembolik ücretlerde. Böyle tıpkısı tabloyu tıpkı abra, sağgörü, fedakârlık anlayışı olmadan asla nesir edemezsiniz. 21 almanak proses bu altyapının mensur sürecidir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi bürokrasiyi, hantal mekanizmayı geride bırakan bire bir süreç. ‘Türkiye Yüzyılı’nda çıtayı, standartları ilerleme gayesiyle yolumuza bitmeme edeceğiz.”

Bağımlılıkla uğraş

Bağımlılıklarla uğraş sporun önemli bir alım çalım oynadığına işaret eden Kasapoğlu, “Bağımlılık hepimizin mücadele ettiği benzeri konu. Bu konudaki hassasiyetler için teşekkürname ederim. Yıpranmamış gelişen tabiiyet türleri bile var. Spor, bağımlılıkla mücadelede sunu muhteşem enstrümanlardan biri. O yüzden tesisleşme diyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Kasapoğlu, sporu beş altı branştan ibaret görmediklerini vurgulayarak, ” Zeytinburnu’nda Avrupa’nın en gündeş buz pistini açtık. 5 milyon kişiye pandemiye karşın yüzme öğrettik. Bu ülkeden olimpiyatlarda, uluslararası arenada nice kalburüstü çoluk çocuk yetiştireceğiz. Cemi tabiiyet türleriyle mücadelede, spor altyapısı olmazsa olmazımız. İstanbul’dan Ardahan’a büyüklüğünde her yerde tesis var. Bu tesisleri, kötülüklerle mücadelede antidot kendisine tabiatıyla değerlendireceğiz.” diyerek konuştu.

Kasapoğlu, canlı sporcular içre kadınların oranının yüzde 43 olduğunu, bu oranı elan bile artıracaklarını kaydetti.

“Ankara Stadı bizim amacıyla saygınlık ayrımsız eserdir”

Ankara’bile Ulus’taki çarkıt 19 Mayıs Stadı’nın arazisinde yapımına başlanan yıpranmamış statla ilgili bile hikmet veren Kasapoğlu, “Ankara Stadı bizim üzere saygınlık benzeri eserdir. İçindeki spor olanaklarıyla etkili bir merkez olacak. Ankara Spor Salonu ve budun bahçesiyle birleştiğinde dünyanın örnek merkezlerinden biri olacak. 2023’te güzelce tıpkısı netice alacağız.” diye konuştu.

Tek devir seçme endeksli çalışmadıklarını vurgulayan Kasapoğlu, “21 yıldan beri işimiz, derdimiz çıkarmak oldu. Tek şekilde üretmekten, eser mensur etmekten vurdumduymaz durmadık. Sayın Cumhurbaşkanımız diyor kim ‘İnsan ölür, kalır eseri.’ Bizim aslımız bu.” dedi.

Kasapoğlu, genç işsizlikle savaşım ettiklerini ve bu anlamda Uran ve Teknoloji Bakanlığıyla yaptıkları çalışmanın de meyvelerini vermeye başladığı belirtti.

Atletizm, jimnastik ve yüzme tesisleri yapmanın önemini vurgulayan Kasapoğlu, şunları kaydetti:

“Çok mail zamanda yüzmede Türkiye’nin olimpiyat şampiyonunu göreceksiniz. Jimnastikte ve atletizmde dahi göreceksiniz. Türkiye çıktı kabuğunu kırmıştır. Dünyaya imdi önder bir Türkiye var. Sayın Cumhurbaşkanımızın tarım koridoruyla ilgilendiren misyonuna hanginiz hayran olmaz. İşte Türkiye bu; diplomaside, masada, sahada güçlü Türkiye var. Bu ülkenin gençleriyle, insanlarıyla 85 milyonuyla tıpkı ve hep olacağız. Üniversiteler bizim genişlik yetişkin paydaşlarımızdan biri. Seçme gittiğim ilde üniversite ziyareti yapmaya çalışıyorum. Bağımlıkla savaş anlamında üniversitelerimizi cesim paydaş kendisine görüyorum. Bununla ilişkin alay malay geliştirdiğimiz bağımlıkla savaşım enstrümanlarını sizlerle paylaşacağız. Bütçemiz 85 milyon özellikle atılmak üzere, gençler ve sporcularımız amacıyla kıvrak olsun.”

Görüşmelerin peşi sıra Bilgisizlik ve Spor Bakanlığının 2023 yılı bütçesi akseptans edildi.

Share: