Bakan Kirişci, Pakistan’a revan müzaheret trenini uğurladı (3)

BÖLÜM TEMSİLCİLERİ İLE BİRARAYA GELDİ

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, SELIM Tümen Van İl Başkanlığı’na yaptığı ziyaretin ardından İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğüne geçerek burada departman temsilcileri ile tıpkısı araya geldi. Vekil Kirişci, ülkenin terör olayları zımnında ayrıntılı yıllar kalın yaşadığını ve bu iller beyninde Van’ın dahi bulunduğunu söyledi. Daha Çok dirlik ve sükunetin sağlandığını tamlayan Vekil Çirişci, ” Herhangi Bir şeyin başı geçim. İster dünyalık yı, lüzumlu siyaseti, lüzum ekonomiyi icap firez ve sanatı konuşalım. Neyi konuşursak konuşalım, hepimizin dönüp dolaşıp baktığı saha huzurdur. Dolayısıyla Van’ımızın şu geldiği noktayı haddinden fazla önemsiyorum.” dedi.

Toptan istinas, pandemi ve Rusya- Ukrayna savaşına değinin ve bu sürecin arkası sıra dünyanın gıda milliyetçiliği üzere aynı kavramla tanıştığını tamlayan Icra Vekili Kirişci, “Herkes ürettiğine topluluk geçmek, elan fazlasını üretip kendisi için bu üretimi içerde tutmak hesabına ayrımsız mızıka adımlar attı. Türkiye de hamdolsun 85 milyon bulunan nüfusu, 4-4,5 milyon civarında arızi statüdeki mültecileri ve 7 milyonu aşan turistleriyle birlikte bunları doyurmakla kalmadı. Bizim en son rakamlarımıza göre 8 maaş ihracatımız bile 21,5 milyar dolar kadar rekor düzeye ulaştı. Bu bizim tarım ürünleri alanında tarihin bildirme faziletkâr oranı. 4 maaş benzeri dönemi üstelik buna katarsak herhalde 30 milyar doların üzerine eski olacağız.” dedi. Ekincilik alanında verilen desteklere da değinen Vekil Kirişci, cesim mevzuatların tarıma kazandırıldığını söyledi. Bitkisel istihsal üzere süt ve matbua, hayvani üretim için dahi yemleme ile vabeste olacak şekilde verilecek desteklerin sadeleştirme gayreti süresince olacaklarını kaydeden Nazır Kirişci şöyle konuştu:  “Tarım sektörü kendisine dijitalleşmeden oldukça daha yüksek düzeyde yararlanma etmemiz gerekiyordu. Bunu e-Ihtişam ortamına taşıma ve benzeri ahir hamlesi de yeniden aynı kıpırdak uygulamayla ‘Ekincilik Cepte’ evet bile ‘Ekincilik Cebimde’ gibi aynı işlek uygulamaya gideceğiz. İl ve ilçe müdürlüklerimize ise ziyaretler adına oralara hemen çay kahve somurmak üzere gideceğiz. 1 Teşrinievvel itibariyle üstelik inşallah dikici taşıt sistemini e-celal üzerinden başlatmış olacağız. 2022 yılının motorin ve gübre desteğini dahi 2023’ün mart ayına bırakmayacağız. 6 ay öne çekeceğiz. Bu ayın sonu, önümüzdeki ayın başı itibariyle süt ve basma desteklerini sizlere ayni namına, süt ve basılmış alımında kullanabilmeniz amacıyla tıpkısı vezneci kartına yüklemiş ve sizlere da bu kartları teslim etmiş olacağız. Esas daha şişman katkıyı bile Kültür Bankasının verdiği 100 bin liralık limiti olan kredinin limitini bile 200 bin liraya çıkarıyoruz. ve bu 200 bin lira kredinin üstelik 100 bin liralık kısmını yüzdelik 50’sini karta yükleyeceğiz. Üreticimiz bunu elden süt ve gübre alımında kullanacak.”

Tarıma kazandırılan majör mevzuatların olduğuna özen çeken Icra Vekili Kirişci, “Bunların başında birlikte TARSİM geliyor. TARSİM ile ilişkin maatteessüf bizim arzuladığımız vatandaşın aynı ilgisinin olmadığını görüyoruz. Bu konuda ego kendi teşkilatlarımı birlikte bağımsız milletvekili suretle üreticilerimizi sigorta yaptırma konusunda cesaretlendirmelerini ve yönlendirmelerini istiyorum. Gayrı bir laf ise sözleşmeli üretim. Bu bizim ekincilik sektörü için çokça konuşuldu. Şeker pancarında bire bir sözleşmeli istihsal var. Biz sözleşmeli üretim mevzuatını başka mevzuatlarla desteklemeye çalışacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Share: