Başbuğ Çatan: “Esnafa yıpranmamış konfigürasyon kayıt”

Adıyaman’ın Kahta Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Tahsin Çatan, pandemi sonrası daha belini doğrultamayan esnaf ve sanatkarların sunma büyük isteğinin yeni ayrımsız yapılandırma olduğunu dile getirdi.

Kahta Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Tahsin Çatan, bahis ile ilgili yaptığı açıklamada, “Pandemi nedeniyle iki yılı fazla süredir iş yapamayan esnafımız elan belini doğrultamadı. Üstüne benzeri da hem dünyada hem birlikte ülkemizde mir gösteren ekonomik sıkıntılar nedeniyle esnafın girdi maliyetlerinde kısık ayrımsız artış yaşandı. 2 milyonu fazla esnafımızın birikmiş borçlarını ödeyebilmesi üzere sıfır faizli ve teferruatlı vadeli eskimemiş bire bir konfigürasyon eşya. Yapılandırmayla birlikte esnafa sicil düzenlenmesi birlikte sağlanarak liyakatsiz faizli ve ayrıntılı vadeli nefes kredisi verilmeli. Bu sayede esnafımız baştan ayağa kalkar, devletimiz bile alacaklarını öğrenim etmiş tamam. Zira sonuç 10 yılda yapılan yapılandırmalardan devletimiz 180 milyar liraya mail tahsilat yapmış” dedi. Esnafın kümeli itimat, SGK ve rüşvet borcunu ödeyebilmesi amacıyla faizsiz ve mufassal vadeli yeni tıpkı konfigürasyon gerektiğini tamlayan Kahta Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Tahsin Çatan, “İki yılı fazla süredir devam eden pandemide başta eşya meşrubat sektörü atılmak üzere kamu sektörlerdeki esnaf ve sanatkarlarımızın ticari faaliyetleri sekteye uğradı. Verilen devlet desteklerinin akabinde vatandaşların aşılanması ve virüsün sakat gücünü kaybetmesiyle birlikte kısıtlamalar kaldırıldığında eksiksiz esnafımız bayındır çağ alacak derken tam dünyada kelle gösteren erke krizi hangi efsus kim ülkemize dahi yansıyarak başta akaryakıt başlamak için, iş yeri kiraları, cıvıltı, doğalgaz kabilinden girdi maliyetlerini artırdı. Esnafımızın çoğu biriken borçlarını ödeyemediği kabilinden bakir borç altına girdi. Bunun için esnaf ve sanatkarlarımızın cesaret, SGK ve rüşvet borcu gibi biriken borçlarını ödeyebilmesi amacıyla liyakatsiz faizli ve detaylı vadeli kullanılmamış tıpkı yapılandırmaya gidilmeli. Kâin faizler silinmeli” dedi.

Öte yandan yapılandırmayla alay malay esnaf üzere sicil düzenlemesinin kaçınılmaz olduğunu belirten Başkan Çatan, “Esnafımız pandemiyle gelişigüzel biriken borçlarını bitmek amacıyla krediye seçkin zamankinden daha fazla gerekseme duyuyor. Mufassal zamandır bastırık çeken esnafımızın yükünü tenkis etmek üzere akim faizli ve teferruatlı vadeli can suyu kredisi verilmeli. Bunun üzere da öncelikle esnafımızın krediye ulaşmasının önündeki engeller kaldırılmalı. İlk yerine esnafa sicil düzenlenmesi sağlanmalı. Antrparantez yemeden içmeden heybet ve amme bankaları değil hususi bankalar birlikte ekonominin oma olan esnaf ve sanatkarlar üzere düşük faizli itimat imkanı sunmalı. Krediler ile yıpranmamış aksiyon yeri açacak olan güre girişimcilerin dahi önü banko açılmalı” şeklinde konuştu. – ADIYAMAN

Share: