Benzeri haftada ele geçirilen gizlice makaron sayısı rekor seviyeye ulaştı

Kaçakçılık büyüklük ekonomisine verdiği zararların dışında yıldırı örgütleri amacıyla de yavaş aynı para kaynağı. Hemen kötü ürünlerindeki kaçakçılığın 50 bilyon TL’lik ayrımsız vergi kaybına sebep olduğu tutum ediliyor. Yıllar içerisinde uğrun sigara ile mücadeledeki muvaffakiyet, kaçakçıları değişik yöntemlere yönlendirdi. Kaçak sigaranın yerini yasa dışı ayan tütün ve makaron aldı. Hemen tıpkısı haftada yapılan gâh operasyonlarda ele geçirilen makaron sayısı 2021 yılının tamamında yakalanana yaklaştı.

Birleşmiş Milel verilerine göre dünyada toplanmış organize gayrikanuni ticaret miktarı 870 milyar BENDE dolar. Avusturya Johannes Kepler Üniversitesi’nden Prof. Dr. Friedrich Schneider Türkiye’dahi 2015 yılında yaptığı çalışmasında anahtar dışı tecim oranının yüzdelik 27 olduğunu vurgulamıştı. Araç dışı ekonominin süresince yasa dışı yerine ticareti yapılan kötü ve yaman mamulleri mefret meydan tutarken, dünya genelinde bile tüketilen seçme 10 sigaradan birinin gayrikanuni olduğu hesap ediliyor. KPMG’nin ‘Türkiye’üstelik Sigara Vergilemesi’ başlıklı raporuna göre ülkemizde yasa dışı sarmalık duman tüketimi temas güzeşte ahit artarak mecmu tüketimin yüzde 20’sini oluşturduğu durum ediliyor. 2021 yılı süresince Esrar mamullerinden alınan özel istihlak vergisi (ÖTV), toplanmış ÖTV gelirinin neredeyse üçte biri kadardı. 2022 yılı üzere ise hedeflenen ÖTV geliri 70 milyar TL iken, gayrikanuni duman ticaretinden kaynaklanan alacak kaybının tahminî 50 bilyon TL olduğu tutum ediliyor. yasa dışı yaman ticaretinin anbean artması rüşvet kaybının beraberinde çoğunluğu bakkal, market ve büfelerden oluşan 150 bin esnafın bile gelirlerini pahal yönde etkilemekte nahak yere rekabetin büyümesine faktör olmaktadır.

Kaçakçılar paketteki kayıplarını makaronla telafi etti

Geçtiğimiz yıllarda yüzdelik 21’lere büyüklüğünde yükselen gayrikanuni paketli sigara, kaçakçılıkla savaşım çerçevesinde mütezayit hat kontrolleri ve yakalamalar sonucu 2019-2020 yıllarında yüzde 2 seviyelerine büyüklüğünde gerilemişti. Uğrun sigara ile yapılan başarılı savaşım sonucu yaşanan düşüşün yasa dışı sarmalık esrar ve makaronda yükselişe yansıdığı aritmetik ediliyor. Uzmanlar, kaçakçılığın gestalt değiştirdiğini belirterek kaçakçılıkla mücadeleye ilgilendiren kanunların de güncellendiğini ifade ediyor.

Terör örgütlerinin arz iri finansman kaynağı yasa dışı duman mamulleri

2021 yılı Kaçakçılık ve Kombinasyon Suçlarla Savaşım Ofis Başkanlığı’nın (ÇIFTLIK) ‘Kaçakçılıkla uğraş’ raporunda kaçakçılığın yıldırı örgütlerini dahi akçalanmış ettiği belirtiliyor: “Kaçakçılık; ülkemizi hesaplı ve toplumsal yönden damarı bozuk etkileyen, benzeri zamanda yıldırı ve suç örgütlerinin faaliyetlerini sürdürebilmek için finansal destek sağlayıcı çokça boyutlu, çokça aktörlü ve değişken müşekkel tıpkı süreçtir. Ticari ürünlerin ve suçun işleniş yöntemlerinin haddinden fazla aşkın spektrum göstermesi zımnında dönemsel kendisine ayrımlı kaçakçılık türlerinde artma ve azalışlar gözlemlenebilmektedir. Kaçakçılık suçları, niteliği itibariyle direkt çizik ihlali olmak aracılığıyla ya üstelik gümrük işlemlerinde yöntemsizlik yahut aldatıcı işlemler ile gerçekleştirilmektedir. amma velakin bazı nişane ve eşyalar ülkemizde üretilmiş olsa dahi 5607 çevrilmiş yasadaki şartları taşımaması halinde da sinsice adına tanımlanmaktadır”.

Bir haftada yakalanan makaron sayısı güzeşte yılın toplamına yaklaştı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, 10 Ocak 2022’birlikte planlı “2021 Yılı Kaçakçılıkla Mücadele Kıymetlendirme Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, 2021’dahi tıpkı önceki yıla göre yüzde 76 artışla, 7 milyar 749 milyon liralık mesabesinde geriden geriye kayıt yakalamasına imza attıklarını belirtmişti. Muş, 2021’deki operasyonlarda 3,7 milyon paket sigara ile gizliden gizliye sigara üretiminde mergup 26,1 milyon makarona el koyduklarını söylemişti.>

Kaçakçılıkla Savaşım ekipleri gayrikanuni yaman ve makaron ile yapılan kaçakçılığa ayn açtırmamaya bitmeme ediyor. Ele geçirilen makaron sayısı ise bu kaçakçılığın hangi derece büyüdüğünü gözler önüne seriyor; 2021 yılında ele geçirilen makaron sayısı 26,1 milyonken hemen geçtiğimiz hafta yapılan kalburüstü operasyonlarda ele geçirilen makaron sayısı 24 milyon 200 bini aştı. 9 Teşrinievvel – 16 Teşrinievvel 2022 arasındaki tıpkısı haftalık sürede yapılan bazı operasyonlar ve ele geçirilen yasa dışı yaman ve duman mamulü miktarları şöyle oldu: Tunceli’bile 160 bin arka, Samsun’üstelik 60 bin dip doldurulmuş makaron, Tekirdağ’bile 7 milyon 887 bin adet düzme bandrollü makaron, 56 bin 680 skor dolgulu makaron, Konya’birlikte iki değişik operasyonda toplanmış 7 milyon 96 bin sayı bandrolsüz makaron, Kocaeli’birlikte 2 titrem 434 kilo gizlice tömbeki, 176 bin gümrük kaçağı makaron, Tokat’ta 100 bin sayı makaron, Mersin Ağacı Silifke’üstelik 90 bin gümrük kaçağı makaron, Kastamonu’bile 6 bin 460 sayı dolgulu makaron, 15 bin 350 skor boş makaron, Bursa’de 56 bin 700 kilogram kıyılmış tütün ve 6 bin skor meşgul makaron, Osmaniye’dahi 430 bin skor makaron ile 24 bin 318 paket gümrük kaçağı sigara, Afyonkarahisar’da 94 bin skor geriden geriye makaron, 16 bin 600 gram geriden geriye kötü, 3 bin 750 adet dolgulu makaron, Eskişehir’birlikte 97 bin nüsha makaron, 32 bin 400 ense çevrilmiş sigara, Kayseri’bile 210 bin arka makaron, Balıkesir’de 36 bin adet makaron, 10 bin nüsha doldurulmuş makaron, Tekirdağ’bile 177 bin 487 makaron, Hatay’de bin 180 paket gümrük kaçağı sigara ve 5 bin 500 adet doldurulmuş makaron, İskenderun’bile 900 bin skor makaron, Tarsus’ta 889 bin 600 makaron, 179 bin 840 skor doldurulmuş makaron, İstanbul Eyüp Sultan’bile 2 bin 40 kilo sinsice yaman, 4 milyon 200 bin skor makaron,12 bin 500 paket sigara.

Nefes 2 operasyonunda 583 adrese baskın yapıldı

Geçen hafta 7 ilde eş zamanlı planlı ‘Nefes 2’ operasyonu kapsamında tütün mamulleri ve makaronları; yasa dışı imalathanelerde üreten ve gayrikanuni ticaretini özne cürüm gruplarının hayatiyet gösterdiği 7 yer ilkin tutmak için devlet genelinde tayin edilen 583 adreste taharri yapılarak 198 karanlık gözaltına alındı.

2022’dahi operasyonlar atiklik kesmedi

Işler sonrası ÇIFTLIK birimlerince 2022 yılı evvel 9 ayında yapılan 6.115 operasyonda; 4.7 milyon paket sinsice sigara, 1.3 bilyon skor abes makaron ile 425 milyon skor doldurulmuş, 273 ton yaman mamulü ile 329 bin skor puro ele geçirildiği, 323 nüsha yasa dışı dolgulu makaron imalathanesi deşifre edildiği ve yapılan kalburüstü operasyonlar sebebiyle 625 milyon teklik alacak kaybının önüne geçildiği bilgisi edinildi. Gizlice’ TBMM Adalet Komisyonu’nda konuşuldu. Duman, Duman Mamulleri ve Etil Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Ara Sıra Kanunlarda fark yapılmasına dayalı yasa teklifi önceki dönme TBMM Türe Komisyonu’nda görüşüldü. Öneri komisyonda kabul edildi.

Öztürk: “Yıldırı örgütleri üzere çalımlı bire bir para kaynağı “

Görüşmelerde kortej kayran MHP Kırıkkale Saylav Halil Öztürk, sigara kaçakçılığının, yıldırı grupları ve yasa dışı yapılanmalarda mevcut örgütler amacıyla getirisi faziletkâr, gururlu tıpkısı finans kaynağı olduğunu belirterek, “Özge taraftan, habersizce kötü ve duman ürünlerine adam sağlığı açısından baktığımızda bu ürünlerin muhtevasında plastik, iplik, kağıt, mukavva, küf, böcek ve larvalarıyla çokça bunaltıcı işaret ve katkı maddelerinin bulunduğunu görmekteyiz. Ayrıca, bu soy gayrikanuni ürünlerde haddinden fazla yüksek oranda zifir, nikotin ve karbonmonoksit ile özge adam sağlığına engel donör kimyasallar bile bulunmaktadır” dedi.

Öztürk, ‘doldurulmuş makaron’a dikkat çekerek, “Ülkemizdeki kötü ve tütün mamullerinin kaçakçılığı yöntemlerine baktığımız birlikte “sırtcılık” namına tanımlanan ve efsanevi sırtlarına getirilen geriden geriye tütün mamullerinin ülkeye sokulması, piyasada yasalı yerine satılan sigaralar ile nargile tütünlerinin taklitlerinin piyasaya en edilmesi, “dolgulu makaron” yerine adlandırılan ürünün piyasaya bildirme edilmesi, kaçak esrar mamullerinin internet içre satışı ve kargo gönderimleri ile büyüklük içerisinde nakli gibi önemli yöntemler dolay plana çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.

Mesten: “Ne idiği belli olmayan ürünler ahali sağlığını gözdağı ediyor”

Komisyonda meze düzlük SELIM Fırka Bursa Mebus Osman Mesten ise çakaralmaz, ne idiği galiba sıfır ürünlerin halk sağlığını yıldırma ettiğini vurgulayarak, “Daha önceki çıkan yasa çerçevesinde hasis aynı başarı kaydetmiş olsak üstelik bakir yöntemlerle bu kaçakçılığın arttığını gözlemlemekteyiz. söz konusu kaçakçılık sonucu, rüşvet kaybımız var. Haksız rakiplik ortamı ülke ekonomisinin kötülük görmesi bahis konusu. Çakaralmaz ürün ve hangi idiği belirsiz içerikli “Merdiven şeş istihsal dediğimiz, ne şartlarda üretildiği anlaşılan sıfır üretim şartlarından periferi de halkımızın, el sağlığının kötülük gördüğünü düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. – İSTANBUL

Share: