Bodrum’un su altı dünyasında çağ ve tabii yaşam tıpkısı arada görüntülendi

Dünyanın ve Türkiye’nin mefret turizm merkezlerinden Bodrum’un misilsiz su şeş dünyasında ruz ve yaşam benzeri arada görüntülendi.

Bodrum, yılın seçkin kocaoğlan dalışa imkan sunan ılık iklimi, yerlilerin olduğu büyüklüğünde ecnebi dalgıçların de bölgeye ilgisini artırıyor. Dalış noktalarının başında Şişman ve Siktirici Reef, Hafi Reef, Kıran Düzenlilik Batığı, C47 Dacota Uçak Batığı, Kaçakçı, Pınar 1, Aksona ve Poyraz Yoğun geliyor.

Su altı, karagöz sürülerinden muhacir türlere, tarihi batıklardan su şeş arkeolojisinin sunma yetişkin parçalarına kadar misilsiz benzeri kültürel kaynak kendisine hücre çarpıyor. Mavinin gelişigüzel tonunun vadi aldığı Bodrum’un derinlikleri Akarsu Altı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan vasıtasıyla de april ayından bu yana görüntülendi. Kâh dalışlara kendisi dahi su altı tutkunu olan Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve “Aksona Mehmet” yerine aşina süngerci Mehmet Mir üstelik katıldı.

Kaymakam Bayar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bodrum’un dalış turizmindeki yerinin herhangi bir geçen sene kuvvetlendiğini, ilçenin dünyanın turizm destinasyonları içerisinde sunu heybetli yerlerden biri olduğunu anlatarak, şöyle dedi:

“Bodrum’bile deniz, kum, gün turizminin beraberinde bir nice taraf aktiviteler bulunuyor. Bodrum bu açıdan dünyanın bir çekim merkezi halinde. Ateş yürüyüşünden, trekkingden, ayrıksı bilcümle alanlarda olduğu gibi denizde bile su şeş dalışı şanlı durumda. 10 tane plonjon okulumuz var, bu plonjon okullarına gelen misafirlere çok ekonomik şartlarda önce sezme dalışı sonrasında dahi isteyen olursa eğitimler veriliyor. Bahir altı florası da haddinden fazla mütekâmil. Gelen misafirler bu açıdan suyun altını gördüklerinde yavaş anlamda etkileniyor.”

“Akarsu şeş plonjon turizmini haddinden fazla önemsiyoruz”

Bodrum Şehremini Ahmet Aras de Bodrum’un 3 bin 500 yıllık tarihi olduğuna işaret ederek, bu yönüyle ilçenin Türkiye’nin bildirme yüce turizm destinasyonu olduğunu anımsattı.

Bodrum’un bahir tarihinin çok eskilere dayandığına vurgu eden Aras, şöyle konuştu:

“Dalış turizmi 1980’lerin başında başladı. Turizmin çeşitlenmesi şu anda çok nazik önem taşıyor. Hem kültürel hem katıksız değerler bence bunun en oylumlu temeli. Özellikle hele Bodrum üzere çok büyük tıpkı plonjon turizmi destinasyonu olan hele bahir altı çeşitliliği ve ekosistemi zenginliği açısından oylumlu aynı yerde dalış turizmi meraklılarının Bodrum’un tercih etmemeleri düşünülemez. Bizde Bodrum’un dalış turizmine yardım olması için hem ayrımsız belgesel hem da kitapla bunu semirtmek istedik. Şu anda yapılan çalışmalar dünyada ayrımsız kaç dilde yayınlanacak aynı Bodrum akarsu şeş kitabı ve aynı zamanda gelişmemiş filmi olacak. Bundan Sonra dünyada bir tane soy turizm tercih edilmiyor. Su altı plonjon turizmini haddinden fazla önemsiyoruz ve yapıyoruz.”

Bodrum ilçesinde “Aksona” lakabıyla tanınan 72 yaşındaki süngerci Mehmet Çıban birlikte akarsu altının kendisi üzere ayrı bire bir acun olduğuna dikkati çekti.

Bodrum’üstelik yüzyıllardır ateş parçası çırak ilişkisiyle bitmeme eden tıpkısı deniz kültürü olduğunu nâkil Temel, “Bugün Bodrum denizciliğinin temelinde derin mavinin tanınmayan kahramanları vardır. Bodrum’daki su şeş kazı bilimi müzesinin temelinde de, acun çapında yapılan mehabetli teknelerin temelinde üstelik onlar var. Gökçe seyahat minicik süngerci tekneleriyle başladı. Bende tirhandil aşığıyım. Benden eski nesiller tekne motoru yokmuş, yelken ve küreklerle gitmişler. Şu anda Veli ve Akdeniz kıyılarında yüzlerce sünger avcısı mezarı var. O insanların anısına esenleme olsun.” ifadesini kullandı.

“Yılın 7 ayında dalış turizmine hizmet etmeye çalışıyoruz”

Toplanmış 12 plonjon merkezinin hareketlilik gösterdiği Bodrum’dahi seksiyon temsilcisi Ahmet Yaşar birlikte Bodrum’un nazirsiz maviliklerinde plonjon turizmine bakım etmeye gayret ettiklerini dile getirdi.

Bodrum’un Türkiye’da aynı numaraya girer diyebilecekleri plonjon noktaları olduğuna aksan fail Yaşar, “Burada yılın 7 ayında dalış turizmine bakım etmeye çalışıyoruz. Konforlu birinci sınıf teknelerle işimizi aklık yapmaya çalışıyoruz. Bir Tane handikabımız sezonumuzun gelişmemiş olması. Bu de bizim dalış noktalarımızın ehliyetli olmaması havanın ve suyun itici olması değil, tam sayıda turiste kış aylarında ulaşamamamızdan kaynaklanıyor. Sadece 7 maaş sezonla dalışa hizmet ediyoruz. Rastgele dönme ayrımlı dalış noktaları seçiyoruz.” ifadesini kullandı.

Plonjon eğitimlerinden Kenan Doğan birlikte Bodrum’un akarsu altı zenginliğine eş olduğunu ve buradaki batıkların dalış turizmine ulama sağladıklarını belirtti.

Bodrum’un sualtından görüntülenmesi çalışmaları, Tahsin Ceylan’ın birlikte Mehtap Akbaş Çiftci, Ahmet Yaşar ve Tolgahan Endişe eliyle da akarsu şeş ve su üstünden görüntülendi.

Share: